Sigara içen korona hastalarının hastaneye yatma ve ölüm ihtimalleri daha yüksek

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, sigara içen insanların Covid-19 hastalığı sebebiyle hastaneye yatma ve ölme ihtimallerinin sigara kullanmayanlardan çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

sigara korona

Araştırma: Sigara içen korona hastalarının hastaneye yatma ve ölüm ihtimalleri daha yüksek

Yeni bir araştırmaya göre sigara içen insanların Covid-19 nedeniyle hastaneye yatma ve ölme olasılığı sigara kullanmayanlardan çok daha yüksek. Bilim insanları, hastalığın sigara kullananlar üzerindeki etkilerine dair kanıtlar olduğunu ifade etti.


Temmuz 2020’de yayınlanan bir araştırmada, sigara içenlerin içmeyenlere kıyasla Covid-19’a yakalanma ihtimalinin çok daha az olduğu iddia edilmişti. Ancak bu araştırma, yazarlarının tütün şirketleri ile bağlantısı olduğu ortaya çıktıktan sonra 2021 başlarında geçersiz sayılmıştı.

Yapılan yeni araştırma ise Oxford Üniversitesi tarafından yürütüldü ve pazartesi günü Thorax isimli akademik dergide yayınlandı. Araştırmacılar, sigara içenlerin de dahil olduğu verileri hastaneye yatma ve ölüm oranlarıyla karşılaştırdı.

Hastaneye yatma riski %80 daha fazla

Yapılan analizler sonucunda da sigara içen insanların hastaneye yatma ihtimallerinin sigara içmeyenlerden %80 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yazarlar bununla ilgili, “Elde ettiğimiz sonuçlar, sigara içmenin Covid-19 riski üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu bize gösterdi” ifadelerini kullandı.


Oxford’dan baş araştırmacı olan Dr. Ashley Clift de çalışma ile ilgili şu ifadeleri kullandı:: “Sonuçlarımız, sigara içmenin tıpkı kalp hastalıkları, farklı kanserlerde olduğu gibi Covid-19’a da yakalanma riski ciddi derecede artırdığını gözler önüne seriyor Bu da şu anın sigarayı bırakmak için en iyi zaman olduğunu gösteriyor.”

Grip-AIDS-Covid gibi bulaşıcı hastalıklarda genel beslenme önerileri