İBB: Taksiye müşteri almama gibi durumlarda kameralar incelenecek

İBB’nin Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi’nde, yaklaşık 15 bin taksi ve 7 bin otobüs kamera ve GPS sistemiyle takip edilecek. Denetimlerde şoför hatalı bulunursa cezai işlem uygulanacak. Taksiye müşteri almama gibi durumlarda kamera kayıtları incelenecek.

taksiye müşteri almama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda hizmete başladı. Kamera Araç Takip Şefliği ve Denetim Şefliği olmak üzere 2 birimin bulunduğu merkezde, İstanbul’da yer alan 15 binin üzerinde taksi ve 7 bine yakın minibüs, dolmuş ve taksi dolmuşlar araç içi kameralarla takip edilecek, şoför denetimleri yapılabilecek.

Veriler adli makamlar ve emniyet güçleriyle paylaşılacak, bu sayede araçların içerisinde yaşanan yıllık yaklaşık 7 bin adli vakanın da aydınlatılması sağlanacak.


Müşteri almama gibi durumlarda kameralar incelenecek

Araçlara entegre bulunan GPS yani uydu tabanlı izleme sistemiyle, taksilerin yolu uzatma sorunları da son bulacak. İBB Beyaz Masa’ya iletilen şikayetle, taksilerin güzergahları ve araç içi görüntüleri bu merkezde izlenecek. Yapılan incelemelerde taksi şoförünün hatalı bulunması durumunda cezai işlem uygulanacak. Ayrıca müşteri almama, müşteriyi yolda indirme durumlarında da yine araç içi kameralar incelenerek sorunlara çözüm aranacak.

Taksi şoförlerini olumsuzluklardan korumak için ise sisteme entegre panik butonları kullanılacak. Bu butonlarla, taksici araç içinde yaşayacağı bir olumsuzluk durumunda panik butonuna basarak Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi ile irtibata geçerek yardım isteyebilecek. Minibüsler 4, taksi dolmuşlar ise 3 kamera ile anlık olarak gözlem altında olacak.

Merkeze bağlı sabit ve sahada görev yapan denetim personelleri dahil üzere toplam 84 adet personel çalışıyor. Sahadaki personeller denetim araçlarıyla yaptıkları denetimleri anlık olarak merkeze aktaracak. Merkezde de görüntülenen olumsuzluklar araçlara bildirilerek müdahale edilebilecek. Şehir Hatları vapurları da yakın zamanda bu sisteme entegre edilecek.


“Şifreli haberleşme yöntemiyle iletişim kuracağız”

Merkez ve çalışmalar hakkında bilgi veren İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Cem Ocak, “İstanbul sınırları içerisinde toplu taşıma araçlarını anlık olarak denetlemek, izlemek, görüntüleri burada arşivleyip gerektiğinde adli mercilerle ve emniyet birimlerimizle paylaşmak üzere arşivliyoruz. Bu birçok olayın aydınlatılmasına da yardımcı oluyor. Toplamda 17 bin 395 taksimiz var, bunun 15 bininde hali hazırda sistemlerimiz kurulu, kalanlar içinde montajlarımız devam ediyor. 7 bin minibüs ve taksi dolmuşumuzda da sistemlerimiz hali hazırda kurulu. Bunun dışında da merkezimizin şöyle bir özelliği olacak, taksilerimizde bulunan sistemlerimizde bir panik butonumuz var. Bu panik butonlarımız herhangi bir olumsuz durumda düğmeye basılması halinde bize uyarı gelecek. Biz o anda şoföre ulaşacağız ve burada şoföre olumsuz bir durum olup, olmadığı konusunda ‘evet’ veya ‘hayır’ şifreli bir haberleşme yöntemiyle iletişime geçeceğiz. Eğer olumsuz bir durum alırsak derhal emniyet birimlerimizle durumu paylaşıp, araçlarımızı aynı anda sadece kamerayla izleme değil GPS verisi de elimizde olduğu için bunu da emniyet birimlerimizle paylaşıp olayın aydınlanmasına veya esnafımızın mağdur olmamasına yardımcı olmayı hedefliyoruz” dedi.

“Anlık izlemede ekipler hızla müdahale edebilecekler”

Ocak, “Taksilerimizde 2 adet kameramız var ön ve arkayı izleyen, minibüslerimizde 4 kameramız var, taksi dolmuşta da 3 kamera şeklinde. GPS verisinde araçlarımızın üzerinde bulunan sistemlerimizden, bize aracımızın nerede olduğunu, bir müşteriyi aldığında yolu uzatma ya da aksi bir durumla karşılaşıldığında ona müdahale etmemiz açısından anlık olarak taksinin nerede olduğunu, İstanbul’un hangi caddesinde, sokağında olduğunu görüp, izleyip, denetleyebiliyoruz.

Taksinin içerisinde yaşanan bir olayla ilgili burada görüntü alabildiğimizde olayların aydınlanması yüzde 80-90 oranında daha mümkün oluyor. Çünkü birebirde birtakım sorunlar oluşabiliyor ama görüntü olduğunda her şeyini çok net. Ben taksiye bindim, taksici beni zorla indirdi ya da almak istemedi veya GPS verisi üzerinden fazla dolaştırdı gibi herhangi bir şikayet aldığımızda çözüm merkezimize ulaşan şikayetler tarafımıza ulaşıyor. Burada arkadaşlarımız tarafından sistem üzerinde değerlendirilip taksi ya da minibüs hangi toplu taşıma aracındaysa gerekli yaptırımları uyguluyoruz ve vatandaşımıza geri dönüş sağlıyoruz. Anlık izleme esnasından bir olumsuzluk gördüğümüzde sahada bulunan ekiplerimiz hızlı bir şekilde lokasyonu bildirip, hızlı bir şekilde intikal etmesini sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Ruhsat ve çalışma belgesi askıya alınıyor”


Cem Ocak, toplu ulaşım araçlarında bulunan kamera ve GPS sistemlerine herhangi bir müdahale durumda ise ağır yaptırımlar bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Herhangi bir şekilden görüntü kaydedici cihazlarımıza fiziki olarak müdahale edildiğinde bunun yaptırımı var. Örnek veriyorum; kameranın açısını değiştirse dahi bunun bir yaptırımı söz konusu. Bu şekilde bir olayla karşılaştığımızda direkt ruhsatını ve çalışma belgesini askıya alıyoruz ve kişiyi denetim merkezine davet ediyoruz, neden bu şekilde davrandığı veya fiziki müdahalenin nasıl gerçekleştiğini görmek adına. Çünkü fiziki müdahaleyi gerçekleştirdikten sonraki süreçte ben aracın içine hakim olamıyorum. O yüzden herhangi bir şekilde müdahale ettiğinde bunun ağır bir yaptırımı var.”. (DHA)

İstanbulkart için eksi bakiye geliyor: Ekrem İmamoğlu Yetersiz Bakiye projesini açıkladı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.