Zambiya’nın yeni devlet başkanı Hichilema: Hazine’yi boşaltmışlar

Zambiya’nın yeni devlet başkanı Hakainde Hichilema, boşaltılmış bir Hazine devraldıklarını ve “korkunç” miktarlarda paranın çalındığını söyledi.

Hakainde

BBC’ye konuşan Hichilema “Hala fonları almaya çalışanlar var. Bunlar yetkisiz işlemler, bu paralar onların değil” dedi.

Hichilema geçen ayki seçimde eski devlet başkanı Edgar Lungu’yu yenmişti.


Hichilema Hazine’yi kimin boşalttığına dair bir isim paylaşmazken Lungu daha önceki açıklamalarında kendi yönetiminin bir yolsuzluğu olmadığını söylemişti.

BBC, bu iddiaları Lungu’nun ekibine de sordu fakat haberin yayımladığı ana kadar bir yanıt alamadı.

Bakır zengini ülkeyi 2015’ten bu yana yöneten Lungu, seçimin ardından iktidarı sorunsuz bir şekilde teslim etmesiyle takdir toplamıştı.

‘Açıklanan borçlardan fazlası var’

Hichilema seçim kampanyası boyunca yolsuzlukla mücadele sözü vermiş ve Zambiya’nın borcunun artmasına yol açan ekonomik krize son vereceğini söylemişti.

Afrika ülkesi 1998’den beri ilk defa geçen yıl resesyona girmiş, bir borcunu ödeyememişti.

BBC’ye konuşan Hichilema, “Hazine kelimenin tam anlamıyla tamtakır” dedi, açığın beklentilerinden çok daha fazla olduğunu söyledi ve eski hükümetin açıklanandan daha fazla borçlandığını belirtti.

“Maalesef çok zarar verilmiş” diyen Hichilema, bundan sonra yolsuzluğa sıfır tolerans gösterileceğini, “yasa dışı para hareketlerinin” mümkün olan en kısa sürede sonlandırılacağını açıkladı ve ekledi:

“Kötü haberler vererek durumu daha da kötüleştirmek istemem ama enkaz devralıyoruz.


“Kimsenin böyle bir şey yapabileceğini düşünemezdik ama yapmışlar. Hâlâ da yapmaya çalışıyorlar.

“Çalışmayan pek çok kişinin de maaş aldığını tespit ettik.”

Hichilema eski IMF danışmanı ekonomist Situmbeko Musokotwane’yi Maliye Bakanı olarak atadı.

Reuters’a konuşan Musokotwane “Bütçe konusunda bir şeyler yapmazsak bütçe sadece maaş ve borç ödemelerine yetecek” dedi.

Önceki hükümet Zambiya’nın dış borcunun 12 milyar dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

Derecelendirme şirketi S&P’ye göre hazine gelirlerinin yüzde 30’u borçların faiz ödemelerine gidiyor.

Geçen yıl bir borcunu ödeyemeyen Zambiya, pandemi döneminde temerrüde düşen ilk Afrika ülkesi olmuştu.

Zambiya diğer borçlarını da ödemekte zorlanıyor.

Eski hükümet, bir kısmı Çin’den olmak üzere altyapı yatırımları için büyük borçlar almıştı.

Hichilema ülkenin borç verenler gözündeki kredibilitesini artırmaya kendilerini adadıklarını söyledi.


Borçlar konusunda Çin’le görüşeceklerini belirten Hichilema “Çok zor bir durumda olduğumuzu anlayacaklardır” dedi.

Ülke lideri gereksiz harcamaları azaltmak için uçağını satışa çıkardı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.