Kitaplıkların Olmazsa Olmazı Dünya Klasikleri Seti

Okulda, sosyal medyada, arkadaşlar arasında ya da kitabevlerinde çok sık duyup karşılaştığınız dünya klasiklerini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazı merakınızı giderecek bazı bilgilere sahip. 

dünya klasikleri seti

Yıllardır duyduğumuz karşılaştığımız dünya klasikleri yazıldığı tarihten günümüze kadar ulaşan, Dünya çapında ses getiren kitaplara denir. Bu kitaplar ortaya çıktığı dönemde ve sonrasında hissettirdiği etkiyi hala sürdürmesi ile bilinir. Bunun sebebi kitabın verdiği mesaj, içerdiği yenilikçi yazımlar ve yazıldığı dönemi çok iyi bir şekilde okuyucuya aktarması o kitabı türünün en iyi kitabı olma özelliğini kazandırmasıdır. Ayrıca bu kitaplar yazıldıkları dönemi yansıtmasından ve dönemle ilgili bilgi vermesinden dolayı hem sosyolojik hem de tarihi bir nitelik taşır.

İşte en çok duyduğunuz dünya klasikleri setindeki kitaplardan bazıları;

 • İki Şehrin Hikâyesi – Charles Dickens
 • Büyük Umutlar – Charles Dickens
 • Gazap Üzümleri – John Steinbeck
 • Ana – Maksim Gorki
 • Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev
 • Yüzbaşının Kızı- Aleksandr Puşkin
 • Madame Bovary – Gustave Flaubert
 • İki Şehrin Hikâyesi – Charles Dickens
 • Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez
 • Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol
 • Sokrates’in Savunması-Platon
 • Yeraltından Notlar – Fyodor Dostoyevski
 • Savaş Sanatı-Sun Tzu
 • Uğultulu Tepeler – Emily Brontë
 • Genç Werther’in Acıları-Johann Wolfgang von Goethe
 • Kırmızı ve Siyah – Stendhal
 • Üç Silahşörler – Alexandre Dumas
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde- Grigory Petrov
 • Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf
 • Savaş ve Barış – Lev Tolstoy
 • Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
 • Yabancı – Albert Camus

Dünya Klasikleri Setinden En Popüler 5 Kitap

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Grigory Petrov’un bu kitabı Finlandiya’ya düzenlediği seyahatler sırasında aldığı notlardan oluşuyor. Finlandiya’nın Rusya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinden bahseden kitap ülkeyi bataklıkta açan beyaz zambaklarla tasvir ediyor. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye çevrilmiştir. Atatürk’ün kararıyla askeri okullarda mutlaka okutulması gereken kitaplardandır.

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe

Aşkına karşılık bulamayan bir gencin intihara sürüklenen hayatını anlatıldığı kitap yazıldığı dönemin yasaklanan kitaplarındandır. Kitap o kadar etkiliydi ki içindeki hüzünü okuyuculara da yansıtıyordu. Kitap genç ressam Werther’in hayali dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşuyor.

İki Şehrin Hikâyesi – Charles Dickens

Charles Dickens’ın bu muhteşem eseri 200 milyondan fazla satarak dünya klasikleri seti arasında yer almayı başardı. Kitap Fransız Devrimi öncesi ve Fransız Devrimi sırasında Paris ve Londra’da gelişen olayları aktarıyor. Yazarın “yazdığım en iyi hikâyem” olarak tanımladığı eser toplumdaki mücadeleci ruhu, yoksulluğu ve aşkı tüm yalınlığıyla kitaba yansıtmıştır.

Savaş Sanatı – Sun Tzu

Milattan önce 6. yüzyılda Çinli komutan Sun Tzu tarafından kaleme alınmıştır. Askeri taktiklerden oluşan bu kitap halen raflardaki yerini koruyor ve en çok satan kitaplar listesinde yer alıyor. Her ne kadar askeri amaçlar için yazılmış olsa da verdiği taktikler güncel hayatımızda karşılaştığımız problemleri çözmek için de oldukça etkilidir. Rehber niteliği taşıyan bu kitap başarıya giden yolda yardımcı olacak bir kitaptır.

Yüzbaşının Kızı – Aleksandr Puşkin

Rus edebiyatının hem en büyük yazarlarından hem de en iyi şairlerinden olmayı başarmış Aleksandr Puşkin tarafından kaleme alınmıştır. 18. yüzyıl Rusya’sında geçen kitapta rejimin çalkantılı döneminde orduya katılan asilzade Pyotr ile atandığı bölgedeki komutanın kızı olan Maşa’nın aşk hikâyesi anlatılıyor. Kitabın arka planında ise o dönem büyük yankı uyandıran “Pugaçov Ayaklanması” yer alıyor.

Dünya klasikleri seti içerisinde yer alan kitaplar sadece popüler olduğu için okunmamalı. Bu kitaplar okunurken barındırdığı zenginlikler fark edilmeli, özümsenmeli. Bu kitapların içerdikleri özgün yapıtlar olduğu için her okunduğunda farklılıklar keşfedilecek ve bu keşfedilenler okuru geliştirecektir. Aynı zamanda dünya klasikleri sadece yazıldığı zamana ait değildir. O kitaplar tüm zamanları yansıtır. Bu durumda okurların düşünce biçimlerine etki ederek derinlik katacaktır. İyi okumalar…

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.