Twitch hacklendi: Yayıncıların ne kadar kazandığı sızdı!

Dünyanın en büyük yayın platformu olan Twitch’in saldırıya uğradığı, bazı verilerin sızdırıldığı iddia edildi. Sızdırılan veriler arasında yayıncılara yapılan ödeme kayıtları da yer alıyor. Bazı Türk Twitch yayıncıların ne kadar kazandığı da sızdı.

twitch hack

Twitch hacklendi: Yayıncıların ne kadar kazandığı ortaya çıktı! Dünyanın en büyük yayın platformu olan Twitch’in saldırıya uğradığı, bazı verilerin sızdırıldığı iddia edildi. Sızdırılan veriler arasında yayıncılara yapılan ödeme kayıtları da yer alıyor.

Bir anonim paylaşım sitesinde paylaşılan mesajda, 125 GB’lik torrent bağlantısı ile birlikte Twitch’e erişildiği iddia edildi. Kimliğini açıklamayan bilgisayar korsanı bağlantı ile birlikte “çevrimiçi video akışı alanında daha fazla aksama ve rekabeti teşvik edin” mesajını paylaştı. Anonim sızıntı yapan kişi, bunun sızdırılacak içeriğin sadece ilk kısmı olduğunu belirtti, ancak neyi yayınlamayı planladıklarını da belirtmedi.


Yayıncılara yapılan ödeme kayıtları da sızdı

VideoGamesChronicles internet sitesi, saldırıyı Amazon kaynaklarına dayanarak doğruladıklarını duyurdu. Habere göre, sızıntı yayıncıların ödemeleri, mobil, masaüstü ve video oyun konsolu Twitch istemcileri için kaynak kodu, Twitch tarafından kullanılan tescilli SDK’lar ve dahili bulut hizmetleriyle ilgili kodlar gibi veriler içeriyor. Ayrıca sızdırılan veriler arasında, Amazon Game Studios’tan henüz yayınlanmamış, “Vapor” isimli Steam rakibi bir oyun platformu ile çeşitli Twitch özelliklerine ilişkin veriler ve Twitch’in dahili güvenlik araçları da bulunuyor.

twitch gamer kazancı

Twitch’ten çalındığı iddia edilen veriler:

 • Twitch yayıncılarının son 3 yıl içinde kazandığı paralar
 • Masaüstü ve tarayıcı uygulaması twitch.tv’nin kaynak kodlarının tamamı,
 • Mobil, masaüstü ve oyun konsolu uygulamalarının tüm kaynak kodları,
 • Twitch tarafından kullanılan SDK’lar, Amazon Web Services hizmetleriyle ilgili kodlar,
 • Amazon’un Steam rakibi oyun kütüphane, işlemci ve mağazası: Vapour (kod adı),
 • Twitch’in kullandığı tüm güvenlik araçları,
 • Twitch’in sahibi olduğu IGDB ve CurseForge gibi platformlar hakkında tüm veriler ve kaynak kodlar

Bazı yayıncıların ne kadar kazandığı sızdırıldı:


twitch kazançları

Hangi Türk yayıncı ne kadar kazanıyor?

Listenin kazanç kısmında alt sıralarda yer alan bazı Türk yayıncılarının kazançlarının da şu şekilde olduğu iddia edildi:

 • Elraenn: 511.062 dolar
 • Jahrein: 364.441 dolar
 • Kendine Müzisyen: 312.742 dolar
 • wtcN: 255.411 dolar
 • Pqueenn: 242.248 dolar

Twitch ise henüz konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Şifreler çalınmış olabilir


Sızan 125 GB’lık bilgiyi incelediğini belirten bazı Twitter kullanıcıları, torrent’in kullanıcı parolalarını da içeriyor olabileceğini iddia etti. Şifreli bir dosyada bulunan parolalar, eğer kullanıcılara ait parolalar ise şifrenin kırılması ile bunlar da ifşa olabilir. Kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri ve iki aşamalı kimlik doğrulamasını aktifleştirmeleri tavsiye ediliyor.

eToro kripto para genişleme hamlesi: Polkadot (DOT) ve Filecoin (FIL) listede!