9 yaşındaki kız çocuğu 20 bin TL karşılığında 55 yaşındaki adamla evlendirildi

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan, ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçirmekte. İşçilere yevmiye yerine buğday verilen ülkede, ailelerin geçimlerini sağlayabilmek adına çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladılar. 9 yaşındaki P.M. de ailesi tarafından 2200 dolar (20 bin TL) karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirildi. Malik, “Bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum” ifadesini kullanıyor.

9 yaşındaki

Ekonomik krizin pençesindeki Afganistan’da insanlık dramı yaşanıyor. Aileler geçimlerini sağlamak için çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladı. Bu kız çocuklarından biri de P.M.. Henüz 9 yaşındaki Malik, ailesi tarafından para karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirilmeye zorlandığını anlattı.

“Beni zorla çalıştıracağından korkuyorum”

CNN’e konuşan P.M., “Beyaz kaşları ve sakalları olan bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum” dedi. Ailesi ise ekonomik açıdan çok zor durumda olduklarını bu nedenle başka seçenekleri olmadığını iddia etti.


İnsani yardımlarla hayatta kalıyorlar

P.M., 4 yıl boyunca Badghis eyaletindeki kampta insani yardımlarla hayatta kalmayı başardı. Taliban’ın iktidara gelmesinden sonra ülkeye yapılan uluslararası yardımların kesilmesiyle ise bu gölgede yaşayan insanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma geldi.

Hayatta kalmak için çocuklarını para karşılığında evlendiriyorlar

afganistan sefalet

Afganistan halkının yaşadığı zorluklara dikkat çeken insan hakları aktivisti Mohammad Naiem Nazem, ülkede durumun günden güne kötüye gittiğini ve ailelerinin hayatta kalmak için çocuklarını satmak zorunda kaldıklarını söyledi.


Annesi dilencilik yapıyor

P.M.’nın babası Abdul Malik ise, geceleri uyuyamadığını, iş bulmak için çok uğraştığını fakat kazandığı paranın ailesini geçindirmek için yeterli olmadığını, eşinin dilencilik yapmak zorunda kaldığını, sekiz kişi olan aileyi geçindirmek için bazı aile üyelerini satmak zorunda kaldığını ifade etti. Baba, kızını sattığı kişiden aldığı paranın ailesinin ancak birkaç ay geçimini sağlayacağını ondan sonra başka çare arayacağını da ekledi.

9 yaşındaki P.M. öğretmen olmak istiyor

P.M. ise hayalinin öğretmen olmak olduğunu babasını kendisini satmaktan vazgeçirmek için çok uğraştığını fakat tüm ümidinin kaybolduğunu söyledi.

55 yaşındaki adam, aileyle 2200 dolar karşılığında anlaşmış


P.M.’yla para karşılında evlenmek isteyen Qorban ise 55 yaşında. Aileye 2200 dolar değerinde nakit ve koyun veren Qorban, P.M.’nın kendisine satılmasını evlilik olarak tanımlamadığı, kendisinin evli olduğunu ve P.M.’ya çocuklarından bir tanesi gibi bakacağını iddia etti.

250 bin dolar ödeyerek gayrimenkul alan 19 bin kişi TC vatandaşı oldu