DART görevi: NASA, Dünya’yı göktaşlarından kurtarmak için harekete geçti!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yörüngesini değiştirmek üzere bir asteroide kasıtlı olarak çarpma görevini başlattı. Bu, insanlık tarihinde ilk kez Güneş sisteminin “yerçekimsel dansına” müdahale girişimi olacak.

nasa dart

Video aşağıda – Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gezegenimizi olası bir göktaşı felaketinden korumak için harekete geçti.

NASA, Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi (DART) ismini verdiği bu misyonuyla, Dünya’ya çarparak gezegenin sonunu getirebilecek gök cisimlerine karşı nasıl savunma sağlanabileceğini test etmeyi planlıyor.


SpaceX, NASA’nın asteroit savunma testi için kalkış yaptı

Elon Musk’ın birçok hayali gerçek kılan özel uzay şirketi SpaceX, bugün asteroit savunma testi için kalkış yaptı. DART görevi için ilk adım atıldı.

SpaceX, NASA’nın “Double Asteroid Redirection Test” ya da kısaca DART olarak geçen görevi kapsamında Falcon 9 ile bir kalkış yaptı. DART sisteminin amacı, Dünya’ya çarpma riski bulunan asteroitlere bir uzay aracı çarpmak olarak açıklanıyor.

Biliyorsunuz zaman zaman bazı asteroitler Dünya’ya çarpma riski doğurulabiliyor. Dünya çok uzun yıllardır büyük bir asteroit çarpma riski yaşamadı ancak bu durum gelecek için risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan DART sistemi büyük önem arz ediyor.

DART ile asteroitlere çarpılacak bir uzay aracının asteroit yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceği test edilecek ve burada ilk deneme Dimorphos ile yapılacak.

Açıklamaya göre Dimorphos, asteroid Didymos’un bir uydusu ve Didymoon takma adıyla da anlıyor. Yaklaşık 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin etrafında dönen Dimorphos, Dünya’dan 11 milyon km uzakta yer alıyor.

SpaceX’in DART görevi kapsamında Falcon 9 ile beraber uzaya attığı NASA uzay aracının Dimorphos’a çarpması söylendiği kadarıyla tam olarak 2022 Eylül-Ekim ayları arasında olacak. Burada hedef Dimorphos’un yörüngesini az da olsa değiştirmek olacak ve NASA’nın buna ulaşıp ulaşamayacağını, oluşturulan etkinin ne kadar etki edeceğini hep birlikte göreceğiz.


Çarpışma 2022 yılında planlanıyor

610 kilogram ağırlığındaki DART uzay aracının yarın California’daki Vandenberg Uzay Gücü Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldı.

DART’ın başarılı olması durumunda tarihte ilk kez insanlık Güneş Sistemi’ndeki bir cismin dinamiklerini ölçülebilir bir şekilde değiştirmiş olacak.

Didymos sistemindeki Dimorphos asteroidini hedef alacak uzay aracının, bu görevini, 26 Eylül – 1 Ekim arasında gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Çarpışmadan yaklaşık 10 gün önce, bir minyatür uydunun uzay aracının gövdesinden ayrılarak olaya dair Dünya’ya görüntü sağlaması bekleniyor.

Kasım 2024 tarihinde ise Avrupa Uzay Ajansı’na ait Hera aracının Didymos sistemini ziyaret ederek çarpışmanın sonuçlarını yakından analiz edeceği belirtiliyor.

SpaceX, kısa süre önce Crew-3 göreviyle ses getirmişti

SpaceX, bilmeyenler için uzaya ilk defa Crew Dragon uzay aracı ile Bob Behnken ve Doug Hurley‘i çıkarmıştı. Bu tam anlamıyla ilk deneme göreviydi. Daha sonra firma Crew-1 isimli görev kapsamında astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi ISS’e taşıdı.


Geçtiğimiz aylarda yapılan Crew-2 göreviyle ise Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e ulaştırılmıştı. Bu görevlerde Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon kapsülü kullanıldı.

NFT çılgınlığı: En çok kazanan ünlüler ve alım satım pazaryerleri