Squid token kripto parasındaki vurgun hakkında Binance’den karar

Netflix’in Squid Game dizisinden ilham alınarak yaratılan SQUID token kripto parasında büyük bir vurgun yaşandı. Kripto para borsası Binance, dolandırıcıların izini sürdüğünü belirtti. Binance’in soruşturmasına rağmen SQUID token yüzde 600 fırladı!

binance squid game

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, “Token kazanmak için oyna” diye tanıtılan Squid Game token vurgununu araştırdığını söyledi. Binance’in, dolandırıcıları bulup adalete teslim etme kararı aldığı açıklandı.

Binance sözcüsü Barron’s’a “Bu tür dolandırıcılık projeleri DeFi alanında çok yaygın hale geldi” dedi. Sözcü Binance, bu parayı geliştirenlerle bağlantılı hesapları kara listeye alıyor ve kötücül aktörleri belirlemek için blok ziciri analitiği kullanıyor” ifadelerini kullandı.


Binance yaptığı açıklamada, SQUID dolandırıcılarının, izlerini kapatmak için Tornado Cash adlı bir “gizlilik  karıştırıcı” kullanıyor gibi göründüğünü söyledi. Borsa, “Güvenlik ekibimiz şu anda bu fonları izliyor” dedi.

Haberde, Tornado Cash’in geliştiricilerine ulaşılamadığı belirtildi.

SQUID token Binance soruşturmasına rağmen yüzde 600 fırladı

Binance, birkaç gün önce yüzde 45 bin yükseldikten sonra yüzde 99 çakılan Squid Game tokeni inceleme altına aldı.

squid game token

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, birkaç gün önce yaşanan yüzde 45 binlik değer artışı ve hemen ardından yaşanan yüzde 99 çakılmayla ilişkili fonları takip etmek için Squid Game tokeni inceleme altına aldı.

Borsa, Binance Smart Chain tabanlı oyun tokeni SQUID’in dolandırıcılık olduğundan şüpheleniyor. Buna rağmen bazı aşırı iyimser kullanıcılar, tokenin yeniden değer kazanabileceği umuduyla satın almaya devam ederek, SQUID’in son 24 saatte değerini altıya katlamasını sağladı.


Binance, tokeni satın alan ve çöküş sırasında her şeyini kaybedenlere yardımcı olmanın yollarını arıyor. İddiaya göre borsa, SQUID geliştiricileriyle ilişkilendirilen adresleri kara listeye alıyor ve kötü oyuncuları tespit etmek için blockchain analiz araçlarını kullanıyor. Borsa, uzak bir ihtimal olmasına rağmen kullanıcıların paralarını kurtarmayı umuyor.

Squid token yüzde 45 binden fazla değer kazandı

Dev borsa, SQUID geliştiricilerinin işlemlri gizlemek için Tornado Cash adlı bir coin karıştırıcısı kullandığını tespit etti. Borsanın sözcüsü, Barrons’a yaptığı açıklamada “Güvenlik ekibimiz şu anda bu fonları takip ediyor,” diye belirtti ve şöyle ekledi:

“Bu tür dolandırıcı projeler, bir sonraki patlama yaşayacak tokeni arayan spekülatif kripto yatırımcılarının gerekli detaylı incelemeyi yapmadan yatırım yapması nedeniyle DeFi alanında yaygın hale geldi.”

Binance, inceleme bulgularını ilgili emniyet güçleriyle de paylaşmayı planlıyor.

Cointelegraph, 29 Ekim tarihli haberinde kullanıcıların yüzde 45 binden fazla değer kazanan SQUID tokeni satamadıklarını aktarmıştı. Sosyal medya hesapları kapalı, geliştiricileri anonim olan ve şüpheli bir teknik kılavuzu olan proje, kripto topluluğunda hemen şüphe uyarmıştı.

Twitter da 1 Kasım’da projenin hesaplarını şüpheli görerek kısıtlamış ve token fiyatının yalnızca bir kaç dakikada yüzde 99 düşerek 2.861 dolardan 1 doların altına çakılmasını tetiklemişti.


Son 24 saatte yüzde 600 değer kazanan SQUID, 0,038 dolardan işlem görüyor.

Netflix Games çıktı: Diğer mobil oyun platformlarından farkı ne?