Squid token kripto parasındaki vurgun hakkında Binance’den karar

Netflix’in Squid Game dizisinden ilham alınarak yaratılan SQUID token kripto parasında büyük bir vurgun yaşandı. Kripto para borsası Binance, dolandırıcıların izini sürdüğünü belirtti. Binance’in soruşturmasına rağmen SQUID token yüzde 600 fırladı!

binance squid game

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, “Token kazanmak için oyna” diye tanıtılan Squid Game token vurgununu araştırdığını söyledi. Binance’in, dolandırıcıları bulup adalete teslim etme kararı aldığı açıklandı.

Binance sözcüsü Barron’s’a “Bu tür dolandırıcılık projeleri DeFi alanında çok yaygın hale geldi” dedi. Sözcü Binance, bu parayı geliştirenlerle bağlantılı hesapları kara listeye alıyor ve kötücül aktörleri belirlemek için blok ziciri analitiği kullanıyor” ifadelerini kullandı.


Binance yaptığı açıklamada, SQUID dolandırıcılarının, izlerini kapatmak için Tornado Cash adlı bir “gizlilik  karıştırıcı” kullanıyor gibi göründüğünü söyledi. Borsa, “Güvenlik ekibimiz şu anda bu fonları izliyor” dedi.

Haberde, Tornado Cash’in geliştiricilerine ulaşılamadığı belirtildi.

SQUID token Binance soruşturmasına rağmen yüzde 600 fırladı

Binance, birkaç gün önce yüzde 45 bin yükseldikten sonra yüzde 99 çakılan Squid Game tokeni inceleme altına aldı.

squid game token

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, birkaç gün önce yaşanan yüzde 45 binlik değer artışı ve hemen ardından yaşanan yüzde 99 çakılmayla ilişkili fonları takip etmek için Squid Game tokeni inceleme altına aldı.

Borsa, Binance Smart Chain tabanlı oyun tokeni SQUID’in dolandırıcılık olduğundan şüpheleniyor. Buna rağmen bazı aşırı iyimser kullanıcılar, tokenin yeniden değer kazanabileceği umuduyla satın almaya devam ederek, SQUID’in son 24 saatte değerini altıya katlamasını sağladı.


Binance, tokeni satın alan ve çöküş sırasında her şeyini kaybedenlere yardımcı olmanın yollarını arıyor. İddiaya göre borsa, SQUID geliştiricileriyle ilişkilendirilen adresleri kara listeye alıyor ve kötü oyuncuları tespit etmek için blockchain analiz araçlarını kullanıyor. Borsa, uzak bir ihtimal olmasına rağmen kullanıcıların paralarını kurtarmayı umuyor.

Squid token yüzde 45 binden fazla değer kazandı

Dev borsa, SQUID geliştiricilerinin işlemlri gizlemek için Tornado Cash adlı bir coin karıştırıcısı kullandığını tespit etti. Borsanın sözcüsü, Barrons’a yaptığı açıklamada “Güvenlik ekibimiz şu anda bu fonları takip ediyor,” diye belirtti ve şöyle ekledi:

“Bu tür dolandırıcı projeler, bir sonraki patlama yaşayacak tokeni arayan spekülatif kripto yatırımcılarının gerekli detaylı incelemeyi yapmadan yatırım yapması nedeniyle DeFi alanında yaygın hale geldi.”

Binance, inceleme bulgularını ilgili emniyet güçleriyle de paylaşmayı planlıyor.

Cointelegraph, 29 Ekim tarihli haberinde kullanıcıların yüzde 45 binden fazla değer kazanan SQUID tokeni satamadıklarını aktarmıştı. Sosyal medya hesapları kapalı, geliştiricileri anonim olan ve şüpheli bir teknik kılavuzu olan proje, kripto topluluğunda hemen şüphe uyarmıştı.

Twitter da 1 Kasım’da projenin hesaplarını şüpheli görerek kısıtlamış ve token fiyatının yalnızca bir kaç dakikada yüzde 99 düşerek 2.861 dolardan 1 doların altına çakılmasını tetiklemişti.


Son 24 saatte yüzde 600 değer kazanan SQUID, 0,038 dolardan işlem görüyor.

Netflix Games çıktı: Diğer mobil oyun platformlarından farkı ne?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.