Muhabbit Kurucusu Dr. Aytunç Yıldızlı, Bloomberght’de Yazıyor!

Türkiye’nin ilk kripto para ve Blockchain teknolojisi odaklı topluluğu Muhabbit‘in kurucusu Dr. Aytunç Yıldızlı, Bloomberght sitesinde köşe yazarlığına başladı. Şu anda Bloomberght’de 4 yazısı bulunan Yıldızlı’nın yazıları, genel olarak kripto para sektörünün yenitrendleri ve bunların kripto para sektörününe yansımaları hakkında olmakta.

muhabbit aytunç yıldızlı

Yıldızlı’nın Bloomberght’deki ilk yazısı son zamanlarda kripto para sektörünün yanı sıra tüm dünyada konuşulan ve sık sık gündeme gelen Metaverse hakkında oluyor. Bu yazıda Metaverse kavramının açıklaması, ne süredir hayatımızda olduğu ve gelecekte bizi nasıl bir metaverse deneyiminin beklediği gibi konular ele alınmış. Meta ismini alarak Metaverse kavramının popülerleşmesine katkıda bulunan Facebook’un bu kavrama neden bu kadar çok yatırım yaptığı da yazıda değinilen bir nokta olmakta. Ayrıca yazıda, bu kavramın kötü amaçlı olarak da kullanılabileceği çeşitli örnekler aracılığıyla anlatılarak insanlar Metaverse’ün bu yönüne karşı uyarılmış.

Yıldızlı’nın Bloomberght’deki ikinci yazısında “Kripto Para Ekosisteminin Yazgısı” genel olarak zaman zaman kripto para ekosisteminde el üstünde tutulan kavramlar ele alınmış. Büyüyen ve gelişen DeFi alanının ve NFT kavramlarının açıklamasının yapıldığı bu yazıda, DeFi’ın nasıl bir sektör hâline dönüştüğü ve nasıl kapıların açılmasına yön verdiği kısaca anlatılmış. Bununla birlikte DeFi sektörünün açtığı kapılardan biri olan NFT kavramının kapsamlı bir açıklaması yapılarak herkesin kafasındaki soru işaretleri cevaplanmış. Bununla birlikte yazıda NFT rüzgârına kapılan Türk oyuncu ve sanatçılara da yer verilmiş.

Blokzincirleştiremediklerimizden misiniz?

Yıldızlı’nın Bloomberght’deki üçüncü yazısında “Blokzincirleştiremediklerimizden misiniz?” blokzinciri üzerindeki varlıklardan, sosyal medya platformlarının blokzincire taşınma aşamalarından ve son olarak da GameFi kavramlarından bahsedilmiş. Bir varlığı blokzincire aktarmanın zorlukları, avantajları ve dezavantajları bu yazıda gözler önüne serilmiş.

Yıldızlı’nın Bloomberght’deki dördüncü yazısında kripto para sektöründe çok konuşulan ve yeni girenler için öğrenilmesi elzem olan konulardan biri olan DAO’dan bahsedilmiş. Yıldızlı “Patronsuz Şirketler DAO” başlığını verdiği yazıda; DAO kavramının anlamından, DAO’ya uygun sektörlerden ve DAO sonrası oluşacak rekabetlerden bahsetmiş. DAO fikrinin hikâyesine de değinen Yıldızlı, çalışma prensibini, gözlenebilecek hatalardan ve bunların çözümlerinden de bahsetmeyi unutmamış.

Dr. Aytunç Yıldızlı, Muhabbit topluluğunu birçok kurucu ortak ile kurmakla kalmayıp aynı zamanda kripto para haber sitesi Muhabbit.com, Muhabbit Capital gibi girişimlerin de altına adını yazmıştır. Şu anda oldukça yoğun bir şekilde kripto para dünyasından çeşitli haberleri, analizleri ve AMA’ları okuyucularıyla paylaşan Muhabbit.com, Dr. Aytunç Yıldızlı gibi yalın ve sade bir dili benimseyerek kripto para dünyasına olan ilgiyi artırmak niyetindedir.

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.