Türkiye’deki En İyi Geniş Bant İnternet Sağlayıcısı Hangisidir?

Türkiye’de geniş bant internet sağlayıcılar, fiber optik, kablosuz bağlantılar, DSL, VDSL ve uydu gibi farklı seçeneklerle internet erişimi hizmeti sunmaktadır. Tercih edilen hizmet türüne göre sınıflandırırsak, Türkiye’de ev ve işyerlerinin %50’si ADSL, VDSL ve fiber gibi, sabit geniş bant bağlantıyla, %87’si ise mobil internet erişimine sahiptir. Türk Telekom, sabit geniş bant altyapısı ile lider firma iken. Türkcell mobil geniş bant kullanımında en çok tercih edilen firmadır.

geniş bant internet

Türkiye’de faaliyet gösteren internet servis sağlayıcılarının sayısı oldukça fazla. Kısaca İSS olarak adlandırılan bu şirketlerin bir kısmı sadece internet hizmet sağlayıcı, bir kısmı ise aynı zamanda, sabit telefon hattı ve GSM hizmetleri de sunuyor. İSS firmalar, hız limitleri ve müşterilerin seçeceği taahhüt sürelerine göre, farklı fiyat ve tarifelerde hizmet veriyor.

Türkiye Geniş Bant İnternet Kapasitesi

Geniş bant İnternet bağlantısı, temel olarak yüksek hızlı internet bağlantısını tanımlar. Günümüzde kullanılan geniş bant teknolojileri, 802.11 standardı, uydu bağlantısı ve hücresel telefon teknolojisi ile sağlanır. Türkiye’de internet altyapısının %66’sı yüksek hızlı sabit internet erişimine imkan sağlıyor. Ultra-hızlı internet altyapı yaygınlığı %42. Geniş bant internet kullanımı, özellikle Türkiye’nin batısında yer alan kentlerde, başta İstanbul, İzmir, Bursa olmak üzere yaygın.

Türkiye internet hızı ve hızlı internetin kullanımı açısından AB ortalamasını gerisinde ancak internet erişimi yaygınlığı oranlarıyla, Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık gibi ülkeler dahil AB ortalamasından daha iyi seviyede. Türkiye’de ev ve işyerlerinin %98’i internete, %66’sı ise yüksek hızda internet erişimine açık, yani ulaşabilecek lokasyonda. Ancak hane bazında geniş bant internet kullanımı %90 seviyelerinde. AB ülkelerinde ise internet erişiminin %97, yüksek-hızlı internet erişiminin ise %55 seviyelerinde olduğu görülüyor. Ancak AB genelinde erişim oranları daha düşük olmasına rağmen, hane halkının geniş bant internet kullanım oranı %92 seviyelerinde yani Türkiye’nin üzerinde. Ayrıca yüksek-hızlı internet kullanımını tercih edenlerin sayısı da daha fazla.

İnternet ve mobil hizmet kullanımında yaşanabilecek sorunlar veya kesintiler bazen kullanıcı kaynaklı veya internet erişimi için kullanılan modem, router gibi cihazlarda yaşanan anlık sorunlardan kaynaklanabiliyor. İşte bu noktada devreye yine müşteri hizmetlerinin ulaşılabilirliği, uzaktan erişimle problem çözümü ve teknik servis kapasitesi devreye giriyor. Türkiye’nin mevcut internet altyapısını kuran ve diğer firmalara teknik altyapı hizmeti veren Türk Telekom firması, Türkiye’de en çok aboneye sahip, fiber altyapısı en geniş internet servis sağlayıcısıdır. Türkiye’nin her şehrinde, her ilçesinde sahip olduğu lokal bayiler ve çağrı merkezleri sayesinde hem müşteri hizmetleri hem de teknik servis konusunda başarılı bir firma. Kısa adı TTNET olan Türk Telekom kablosuz erişim konusunda ise Türkcell Superonline ve Vodafone’un gerisinde kalıyor.

Türkiye’de Kablolu İnternet Erişimi Hizmeti Sunan Firmalar

Türkiye’de sabit bir adreste, kablo bağlantısı ile internet hizmeti almak için sabit bir telefon hattı üzerinden ADSL, VDSL ya da fiber kablolar üzerinden fiber internet bağlantı aboneliği yapmak gerekir. Türkiye’de Fiber kablo altyapı ağının büyük bir çoğunluğu Türk Telekom tarafından sağlanmıştır. Türkcell Superonline ikinci en büyük fiber altyapısına sahip internet servis sağlayıcıdır. Türkcell kablolu ve kablosuz internet bağlantısı için farklı tarifeler, farklı ürün paketlerine sahiptir. 4.5G fiber hızında internet bağlantısı ise Türkcell’in en iddialı fakat aynı zamanda maliyetli geniş bant internet erişim ürünüdür.

Türkiye’nin herhangi bir kentinde yaşıyorsanız geniş bant internet servisi seçiminde altyapı çalışmalarının abone olduğunuz bölgede gerçekleşmiş olması gerekiyor. Altyapısız internet kullanmak uzun süre en büyük hayallerden bir tanesiydi. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde artık altyapısız internet kullanmak son derece kolay ve uygun fiyatlı bir hale geldi.

Türkiye’de Altyapısız İnternet Erişimi Hizmeti Sunan Firmalar

Türkiye’de aynı zamanda GSM hizmeti sunan Türkcell ve Vodafone haricinde tüm internet hizmet sağlayıcılar, altyapı hizmetini Türk Telekom’dan alıyorlar. Bunun anlamı, optik kablolar veya altyapı (kablolama) gerekmeden, kablosuz internet hizmeti sunan firmalar dışında, tüm internet servis sağlayıcıları aynı altyapıyı kullanmaktadır. Yaşadığınız şehirde fiber optik kablo ağı olup olmadığını kontrol edip buna göre bir servis sağlayıcı firmadan hizmet almak lazım.

Superbox

Türkcell “Superbox”, Vodafone “Redbox”, Türk Telekom ise, “Evimde Mobil Wifi” adlı hizmetleri ile, her yerde kullanabileceğiniz altyapısız internet tarifeleri sunmaktadır. Her yerde kullanabilmek, geniş bant internet hizmetini, yanınızda taşıyabileceğiniz bir seyyar modemle örneğin superbox ile, her yere taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. 4.5G hızında geniş bant internet hizmeti sunan bu ürünler, sık seyahat eden kişiler, seyahat ederek çalışan profesyoneller ve birden fazla konutu dönemsel kullanan (örneğin yazlık evi veya yayla evi sahibi) kişiler için avantajlı bir ürün. 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adresinden 2.5GHz’den 5GHz ağına geçiş yapabilirsiniz.

Türkcell ve Vodafone’a rakip olarak Türk Telekom Evimde Mobil Wifi altyapısız internet seçenekleri arasında, bir modeme ihtiyaç duymadan, akıllı telefon ve tablet gibi SIM kart uyumlu bir cihazlara takılarak kullanılabilen bir seçenekte var. Ancak geniş bant interneti verimli kullanabilmek için, operatörün verdiği yüksek kapasiteli mobil modemin kullanılması tavsiye ediliyor.

Türkiye’deki Geniş Bant İnternet Sağlayıcılar ve Kullanılan Altyapı

Türkiye’de, Turknet, Netspeed gibi, Türk Telekom altyapısını kullansa da, yüksek bant internet erişimini, etkili müşteri hizmetleri desteğiyle sunan başarılı alternatifler mevcut. D-smart, beIN CONNECT- Digiturk gibi, içeriğinde çok sayıda televizyon kanalı barındıran ve aynı zamanda internet paketi sunan dijital yayın platformları da mevcut. Ancak temel olarak sektördeki en büyük ve sektörün altyapısını sağlayan firma Türk Telekom. Türkcell Superonline ise GSM desteği, fiber kablo altyapısı ve kablosuz internet erişimi sunan superbox cihazları ile ikinci önemli firma. Vodafone, kablosuz internet erişimi sunan Redbox hizmetinin yansıra, fiber internet için Türkcell’in, ADSL için Türk Telekom’un altyapısını kullanıyor ancak rekabetçi fiyatlara sahip.