İbni Sina’nın 1000 yıl önce verdiği şifa reçetesi

İbni Sina’nın El-Kânûn Fi’t-Tıbb isimli kitabında önemli bilgiler yer alıyor. Baharatların ve meyvelerin faydalarına değinen İbni Sina kitabında sağlıklı reçeteler veriyor. Peki o reçetede neler var?

ibni sina reçete

Dünyaca Avicenna olarak tanınan ünlü bilim adamı İbni Sina, yaşadığı dönem içerisinde (980-1307) pek çok konularla ilgilenmiş. Bunların en önemlileri ise Tıp, Felsefe, Matematik, Astronomi ve Müzik olmuş. O zamanın şartlarında tıp alanında oldukça güç ameliyatlar da gerçekleştirmiş.

19 yaşında doktor olan İbni Sina, 21 yaşına geldiği zaman ise o zamanın en ünlü ve büyük hekimi kabul edilmiş. O dönemden bugüne kadar gelen İbni Sina’nın reçetesi ise pek çok derde deva oluyor.


Sağlıklı besinler merak ediliyor. Ünlü tıp alimi İbni Sina ise çeşitli önerilerde bulunuyor. Peki İbni Sina hangi besinleri tavsiye ediyor?

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Protein bakımından zengin olan kuşkonmaz, kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir.

Aynı zamanda potasyum, folat, vitamin A, C, K ve B vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz; niasin, fosfor ve sodyum açısından da zengindir.

Susam

İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunan susam, kalbe iyi gelir. Yüksek oranda lesitin içeren susam yağı ise beyin ve sinir hücrelerini destekler. Ayrıca iyi bir kalsiyum kaynağı olan susam, tırnak sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Beyaz leblebi

Beyaz leblebi, midedeki asit oranını dengeleyerek yanma ve ekşime gibi sağlık problemlerine iyi gelir. Özellikle reflü, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının yaşanma riskini azaltır ve bedeni ısıtır.

Süt

Süt, yorgun ve gergin insanların gıdasıdır. Bu nedenle vücudunuzun kuvvetini korumak için süt içmeye özen gösteriniz.

Badem

badem

Göğüs hastalığı gibi bir şikâyetiniz varsa badem yiyiniz. Üzerine bal şerbeti içmeniz tavsiye edilir.


İbni Sina’nın ‘mucize’ olduğu söylenen bir tarifi:

Dünyaca ünlü bilim insanı İbni Sina, yaşadığı dönem boyunca hastaları iyileştirerek para kazanmış ve çevresinde şifalı reçeteler ile nam salmıştır. İşte o reçetelerden biri…

Bu tarifin içerisinde “250 gram kuru incir ve 1 litre zeytinyağı” var. Sağlığımız açısından çok yararlı bir besin olan kuru incir; kalsiyum ve fosfor içerir, antioksidandır ve A ile K vitaminleri içerir. İçerdiği protein, mineral ve vitaminler sayesinde hücrelerimizin yenilenmesini sağlar. Ayrıca zeytinyağı da en az incir kadar faydalı ve şifalı bir besindir.

İbni Sina’nın pek çok derde deva olduğu söylenen tarifi oldukça kolay:

kuru incir zeytinyağı

• Öncelikle 250 gram inciri önce güzel bir şekilde yıkanır ve süzülür.

• Sonra kuşbaşı halinde doğranır.

• Doğranmış incirler 1 litre zeytinyağı dolu bir kavanozun içerisine eklenir ve ağzını kapatılıp 5 gün boyunca karanlık bir yerde tutulur.

• Bu süre tamamlandıktan sonra günde 2 kere olmak üzere sabah ve akşam 1 yemek kaşığı tüketilir.


Bu içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, sağlık ve tıp konusunda hizmet ve öneri vermemektedir. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Sağlık sorunlarınızla ilgili aile hekiminize veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Simyacı İbni Sina (Avicenna)