İşyerinde Web Filtreleme ile Verimliliği Nasıl Artırabilirsiniz?

Güvenli olmayan ya da uygunsuz olarak nitelendirilen web içeriklerine erişimi engelleyen tekniklere web filtreleme adı verilir. Hem ev hem ofis ortamında yararlanabileceğiniz bu teknikler, zaman yönetimi konusunda verimi artırmaya yardımcı olur.

web filtreleme

Personel performansını iyileştirmek ve verimli çalışma saatleri oluşturmak için web filtreleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Web filtrelemenin püf noktalarını hemen şimdi incelemek ister misiniz?

Web Filtreleme Nasıl Çalışır?

İçerik filtreleme sadece iyi bir performans elde etmek için tercih edilmez. Bu filtreler aynı zamanda siber güvenlik duvarının bir parçasıdır. Yazılımsal ya da donanımsal içerik filtrelerinden yararlanarak güvenli bir dijital çalışma platformu elde edebilirsiniz. Web filtreleme uygulamaları ile firma veya şirketinizin kendi ağındaki bilgi sistemlerinin kullanımını yönetebilirsiniz. Örneğin, çalışma alanınızın dışında bulunan sosyal medya sitelerini çalışırken kullanmanız gerekmeyebilir. İşinizle ilgisi olmayan içerikler, çoğu zaman dikkat dağıtıcı unsurlar olup bu nedenle çalışmalarınızı sekteye uğratabilir. Web filtreleme teknikleri ile zararlı ya da uygunsuz olarak bilinen sitelere erişim engellenir. Dolayısıyla iş saatleri içerisinde yalnızca işinizle ve çalışma alanınızla ilgili web içeriklerine erişmeniz sağlanır. Böylece personel, etkili bir zaman yönetimi yapmış olur.

İş Verimliliğini Artıran Etkili Çözümler

Web filtrelemenin çalışma prensiplerinde çeşitli şablon ve kurallar bulunur. Filtreleme araçları görseller içerisindeki nesneleri tespit edebilir ve kategorilere ayırabilir. Bu sayede belli kalıpları baz alarak içerikleri uygunsuz olarak işaretleyebilir. Anahtar kelimeler de filtrelemede kullanılan kriterler arasındadır. Erişim istenen içerikle ilgili önceden uygunsuz bildirimi yapılmışsa bu içeriklere erişim engellenir.

Ofis ve çalışma alanlarında tercih edilebilen web filtreleme tekniklerinden yararlanarak bazı sitelerin IP adreslerini önceden belirleyerek bloke edebilirsiniz. DNS (Etki Alanı İnternet Sistemi) ile filtreleme yaparak personelin iş ile ilgili olmayan site ve içeriklere erişimine engel olabilirsiniz. Çalışma verimliliğini önemli ölçüde artıran URL filtreleme uygulamaları, şirket verilerini kötü amaçlı yazılım riski taşıyan sitelerden korumaya da yardımcı olur. Şirket personeliniz yalnızca iş ve görev konularını kapsayan içeriklere erişebildiği için çalışma saatlerini yüksek performansla tamamlayabilir. Ayrıca personelin şirket içerisindeki haberleşme ve veri aktarımı süreci güvenli kanallar aracılığıyla sürdürülür.

Web Filtreleme Araçlarının Avantajları

Dijital platformlarda ve iletişim kanallarında karşılaşabileceğiniz pek çok tehlike vardır. Kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı en sık karşılaşılan tehditlerdir. Şirket ve firma verilerinin gizliliğini riske atan bu tür olumsuz durumlardan kaçınmak için web filtreleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Kullanıcıların kimlik bilgileri, muhasebe verileri, çeşitli yasal evraklar ve diğer kişisel bilgilerin gizliliğinin korunmasını sağlayan web filtreleme araçları, işletmeler için çok sayıda avantaj sağlar. Bu araçlar aynı zamanda bireysel kullanım için de tercih edilebilir.

Kötü amaçlı yazılım içerme riski yüksek olan sitelere erişimin önceden engellenmesi sağlandığında kullanıcı verilerinin korunması kolaylaşır. DNS filtreleme ile yapılabilen bu uygulama, BT profesyonellerinin bu tür sorunlardan kaynaklanabilecek iş yükünü de azaltır. Siber güvenlik alanında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olan DNS filtreleme ile kötü amaçlı yazılımlar internet ağınıza erişmeden durdurulabilir. Web filtreleme sistemlerini kullanan güvenlik duvarları ile erişim kısıtlamalarına ek olarak web sitelerini de tarayabilirsiniz. Böylece filtreleme sistemleri hangi içeriklerin tehdit oluşturabileceğini önceden tespit edebilir.

Siber güvenlik alanı, teknolojik gelişmelere ve yeniliklere bağlı olarak sürekli güncellense de bilgisayar korsanları verilere erişmek için yeni yöntemler geliştirir. Kötü amaçlı ve zararlı tarayıcı uzantıları, çeşitli eklentiler ile yetkisiz erişim uygulamaları, internet tarayıcılarının güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışır. Özel olarak tasarlanmış kodlarla yapılmak istenen bilgisayar korsanlığı, kötü amaçlı yazılımların istenmeden indirilmesine neden olabilir. Web filtreleme araçlarını kullandığınızda bu riski en aza indirebilirsiniz. Yetkisiz erişim araçlarını etkili bir şekilde tespit edebilen bu filtreler, indirme işlemini henüz başlamadan engelleyebilir. Şirketinizin ihtiyaç duyduğu dijital güvenlik önemleri ile verilerinizi siber saldırılardan uzak tutabilirsiniz.

Çalışma saatlerinde iş dışı içeriklere yönelmek dikkat dağınıklığına yol açabilir. Çalışma alanıyla ilgili olmayan sosyal medya platformları ve video paylaşım siteleri bu tür içeriklerin başında gelir. Verimli geçebilecek çalışma saatlerine engel olan uygunsuz ve zararlı içeriklere erişim kısıtlanabilir. Böylece personelin çalışma saatlerinde daha iyi performans göstermesi sağlanabilir. Ancak bazı çalışma alanlarındaki iş süreçlerinin yönetiminde sosyal medya önemli rol oynar. Video paylaşım platformları ve online alışveriş siteleri bazı sektörlerde aktif olarak kullanılır. Bu platformlarda da web filtreleme araçlarıyla güvenli bir dijital iş ortamı yaratılabilir. Web filtreleme ile dikkat dağıtıcı içerik ve siteler erişim kısıtlanarak iş verimliliği artırılabilir. Filtreleme uygulamalarıyla şüpheli veri ve uygulamaların indirilmesi, şüpheli e-postalara erişim ve kimliği doğrulanmamış kişiler ile iletişim gibi riskli durumların kontrol altında tutulması kolaylaşır.

Siber Güvenlik İçin Önemli Bir Adım

Çalışma alanınızla ilgili olmayan içerikleri incelemek için internet kullandığınızda ağ bant genişliği verimini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ancak uygunsuz içerik ve sitelere erişimi kısıtladığınızda daha hızlı ağ bağlantılarına sahip olmanız kolaylaşır. Ağ bant genişliğini artırmak için web filtreleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Böylece yüksek veri harcaması gerçekleştiren video paylaşım siteleri gibi içerikleri engelleyebilirsiniz. Uygunsuz içeriklerin filtrelenmesiyle birlikte personelin kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarından korunması da sağlanır. Çalışanlarınızı kötü amaçlı yazılımlar ve siber güvenlik konusunda bilgilendirerek veri güvenliği konusunda bilinçli personeller ile çalışabilirsiniz. Etkili önlemler için filtreleme araçlarından yararlanabilirsiniz.

Personelin çalışma saatleri içerisindeki internet kullanımını düzenli ve aktif olarak takip eden firmalar, internetin kötüye kullanımından kaynaklanan problemlerin çözümünde daha az zorlanır. Böylece olumsuz durumlarda şirket sorumluluğu en aza indirilerek firma itibarı korunabilir. Blog ve sosyal medya platformlarında bilinçli olarak ya da bilmeden paylaşılan uygunsuz içerikler, firmanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrımcı söylemler, nefret ifadeleri ve incitici içerikler siber zorbalık kapsamına girer. Bu tür paylaşımların yapılmasını sağlayan kötü amaçlı yazılımlar, web filtreleme teknikleriyle engellenebilir. Dijital platformlardaki olumsuz faaliyetlerin yasal olarak kayıt altında tutulması gerekir. Berqnet firewall cihazından yararlanarak bu kayıtların tutulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece şirket içi bilgi akışını takip edebilir ve marka değerinizi koruyabilirsiniz.

Firewall (Güvenlik Duvarı) Kullanarak Cihazları ile Dijital Güvenliğinizi Sağlayın

Berqnet ipsec

Web filtreleme işlemlerinde de kullanılan firewall (güvenlik duvarı) cihazları, bilgisayarlara entegre bir şekilde çalışır. Güvenlik duvarı, işletim sistemi ve bilgisayarların kötü amaçlı risk faktörlerinden korunmasını sağlayan en güvenilir yazılımlardan biridir. Berqnet, IPSec VPN özelliği ile şirketinizin merkez ve şubeleri arasında sanal tüneller oluşturur. Bu sayede güvenli bir dijital iletişim ağı kurarak şirket verilerinizin paylaşımını kontrol altında tutar. Siber tehditlere karşı etkili bir şekilde korunan firmanız, çalışanlarınıza Berqnet ile SSL VPN özelliğini de sunabilir. Bu pratik özellik tablet, akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazlardan ofis ağına güvenli yollarla bağlanılmasını sağlar. SSL VPN özelliği sayesinde dışarıdan ofise bağlanması gereken personeller ve saha çalışanları hiçbir siber tehdit altında kalmaz. Farklı konumlardaki personeliniz merkez ofisle güvenli bir iletişim kanalıyla haberleşebilir ve veri paylaşımı yapabilir.

Berqnet misafir kullanıcılar için de güvenli çözümler sunar. İşletmenize gelen misafirler internet ağınızı kullanmak istediğinde Berqnet Hotspot özelliğinden yararlanarak misafir ağına erişebilir. Bu platformda T.C. kimlik numarası gibi doğrulama yöntemleri kullanılır. Böylece şirketiniz misafir kullanıcıların dijital platformlardaki faaliyetleri nedeniyle herhangi bir sorumluluk almaz. Firmanız ya da şirketinizin dijital güvenliğini sağlamak için Berqnet’in sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Berqnet ile etkili bir zaman yönetimi sağlayarak aynı zamanda personelinizin çalışma verimliliğini artırabilirsiniz.

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.