Almanya artan enerji fiyatları nedeniyle kişi başı 300 euro ödeyecek!

Almanya hükumeti, enerji fiyatlarındaki artış karşısında çeşitli önlemler aldı. Akaryakıt fiyatlarında indirime gidilirken hanelerin sırtındaki yükü hafifletmek için vergi mükellefi çalışanlara kişi başı 300 euro dağıtılması kararlaştırıldı.

almanya 300 euro

Almanya hükümeti, enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle aldığı önlemleri açıkladı. Akaryakıt fiyatlarında geçici düşüşü de içeren önlemler kapsamında işletmelerin ve hanelerin artan enerji maliyetlerinden kaynaklanan yükünü hafifletmek için yaklaşık 15 milyar euro değerinde ek önlemler üzerinde anlaştı.

Bir süredir küresel piyasalarda enerji fiyatlarının yükselmesi enflasyonu tehdit eden önemli gelişmelerden biri olarak görülüyordu. Rusya’nın Ukrayna’da düzenlediği askeri operasyon sonrası petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artış enerji maliyetlerini daha da artırdı.


Petrol fiyatlarının artması nedeniyle akaryakıt fiyatları da pek çok Avrupa ülkesinde yükselirken doğalgaz fiyatlarındaki artış da hane halklarına yansımaya başladı. Almanya’da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve liberal FDP’den oluşan hükümet ise hane halkının sırtındaki yükü hafifletmek için çeşitli destek paketlerini devreye soktu.

Benzin fiyatlarında indirim

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte üç ay boyunca benzin ve dizel yakıtların vergisinde indirime gidileceğini belirtti. Bu önlemle birlikte litre başına benzin fiyatında 30 cent ve dizel fiyatında 14 cent indirim gerçekleşecek.

Ancak Almanya’daki koalisyonda akaryakıt sübvansiyonları için anlaşmazlık da mevcut. Liberal FDP pompadaki yakıt fiyatlarında doğrudan indirim çağrısında bulunurken, Yeşiller ise muhtaçlar için sosyal yardım yapılması gerektiğini savunuyor.


Yine önlemler kapsamında kısa mesafe yolculuklarda toplu taşımayı teşvik için de ülke çapında özel bilet uygulaması getirilecek. Bu özel bilet için ayda 9 euro ödenecek ve uygulama 90 gün boyunca geçerli olacak.

Herkese 300 euro dağıtılacak

Ayrıca Almanya hükümeti vergi mükelleflerine bir kereye mahsus olmak üzere 300 euroluk destek ödemesi yapacak. Bu para çalışanlara maaşla birlikte ödenecek.

Bununla birlikte çocuklu aileler için de 100 euroluk bir sosyal yardım ödemesi gerçekleştirilecek. Sosyal yardıma muhtaç durumdaki yoksullara daha önce verilmesi kararlaştırılan 100 euroluk ek ödemenin miktarının da iki katına çıkartılması kararlaştırıldı.

30 milyar Euro’ya mal olacak


Maliye Bakanı Christian Lindner, yeni paketin hacmi ile ilgili kesin rakam telaffuz etmezken bu miktarın daha önce açıklanan ilk paketin hacmine yakın olacağını kaydetti. İki paketin toplam büyüklüğünün 30 milyar euro civarında olduğu tahmin ediliyor.

Belçika, elektrikte KDV’yi düşürüyor: Her haneye 100 Euro enerji çeki İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz! 


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.