Apple, taksit öder gibi iPhone alınabilecek abonelik sistemi getiriyor

Apple, içinde iPhone gibi telefonların da yer alacağı taksit öder gibi satın alınabilecek bir abonelik sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

Apple türkiye

Apple, taksit öder gibi iPhone alınabilecek abonelik sistemi getiriyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple; iPhone, iPad ve daha birçok ürününü her yıl milyonlarca insana satıyor. Bu da yıllık milyarlarca dolar kâr elde etmeyi başaran Apple’ın dünyanın en değerli şirketleri arasında en üst sıralarda yer almasını sağlıyor.


Şimdi ise gelen haberler, teknoloji devinin önümüzdeki yıllar için oldukça ilginç planlarının olduğunu ortaya koydu. Bloomberg’ün haberine göre geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen bir etkinlikle yeni iPhone SE ve yeni iPad Air gibi cihazlarını tanıtan şirket, önümüzdeki yıllarda yeni bir donanım abonelik sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

Aylık ücretle iPhone almayı sağlayan yeni bir abonelik sistemi planlanıyor

Mark Gurman tarafından paylaşılan haberde Apple’ın, gelecek yıl kullanılmaya başlayacağı tahmin edilen ve iPhone, iPad gibi cihazları da kapsayacak olan bir abonelik sistemini piyasaya sürmeyi düşündüğü aktarıldı. Yani bu da cihazların aylık ödemelerle birlikte satın alınabileceği anlamına geliyor.

iPhone SE 3

Daha da açıklayacak olursak tüketiciler 12-24 ay gibi seçeneklerle sadece telefon almış olmayacak; bunun yerine tek bir aylık bir ücret ödeyerek farklı hizmetlerin de bulunduğu abonelik sistemiyle hizmete dahil olanları satın alabilecek.

Aslında Apple’ın taksitle iPhone alınmasını sağlayan bir sistemi var ancak burada tüm hizmetler için ayrı taksit seçenekleri ile ayrı ödemeler yapılıyor.


Bu yeni kararın, son yıllarda dev şirketin; Apple Music, Apple TV Plus, Apple Arcade gibi birçok konuda ‘abonelik’ sistemine geçme hareketinin bir parçası olduğunu söylemek mümkün. Donanım cephesinde şirket daha önce de 2019’da bu tarz bir adım atmış, uzatılmış garanti sunan AppleCare için benzer bir aylık ödeme sistemini kullanıma sunmuştu.

iPhone zamlı fiyatlarıWebtekno‘nun Bloomberg’den aktardığı habere göre şirketin hakkında henüz oldukça az detay bulunan yeni planı, şu an belli olmayan aylık bir ücretin ödenmesiyle insanlara sunulacak. Ayrıca bu yeni donanım abonelik sistemi ile kullanıcılar cihazları için çeşitli yükseltme planlarına da sahip olacak.

Aboneliklerin diğer hizmetlerde olduğu gibi Apple ID hesaplarına bağlı olabileceği gelen haberler arasında yer alıyor.

Bunlar da şirketin taksitli ödeme sistemini, aradaki aracıları kaldırarak, diğer hizmetlerle birlikte kullanılabilmesini sağlamayı planladığını gösteriyor. Ayrıca Apple’ın bu türden bir donanım abonelik sistemini Mac, iPad gibi cihazlar için de genişletebileceği düşünülüyor.

taksitli telefon

Bu sistem Türkiye’ye gelir mi?

Kısacası 2022 sonuna doğru veya 2023 başı piyasaya sürülme ihtimalinin bulunduğu söylenen bu yeni sistem, şirket için büyük strateji değişikliklerine yol açarak hem insanlar hem de Apple için kârlı bir girişime dönüşebilir. Apple milyarlarca dolar fazladan kâr ederken, birçok insan da yeni cihazlara yüksek paralar harcamak zorunda kalmayabilir.


Peki, bu sistem Türkiye’ye gelir mi? Açıkçası, Apple’ın tüketicilere sunduğu birçok abonelik sisteminin Türkiye’de olmadığı (Apple TV+, Apple Fitness+, Apple News) düşünüldüğünde bu yeni sistemin ülkemize gelmesinin, en azından bir süre, oldukça zor olduğunu söylemek mümkün. Ancak; böyle bir şey gerçekleşirse ülkemizde oldukça pahalı olan, insanların binlerce lira ödediği cihazlara ulaşımın kolaylaşabileceğini belirtmemiz de yanlış olmaz.

Apple Türkiye, iPhone fiyatlarına zam yaptı: İşte eski ve yeni fiyatlar


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.