İstanbul’da kar yağışı şiddetini artıracak!

İstanbul’da dün sabahtan bu yana aralıklarla etkili olan kar yağışı gece saatlerinde yoğunlaştı. Kar yağışı kısa sürede megakenti beyaza bürüdü, Meteoroloji’den İstanbul için yeni hava durumu uyarısı geldi.

İstanbul'da kar yağışı

İstanbul’daki kar yağışına ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kar yağışının en yoğun olacağı günü açıkladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kar yağışının etkisini artırmasından sonra alınan yeni önlemleri duyurdu. İşte 11 Mart hava durumu raporu…

Meteoroloji’nin uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen yağış dün sabah kente giriş yapmış ve gün içinde aralıklarla etkili olmuştu. İstanbul’da Kar yağışı gece saatlerinde etkisini artırırken kenti beyaza bürüdü. Zaman zaman hızını arttıran yağış, sabah saatlerine kadar belirli aralıklarla devam etti.


Trafiğe çıkan taşıtlar, karlı yollarda güçlükle ilerlerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, yolları açık tutmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Bakan Karaismailoğlu, en yoğun kar beklenen günü açıkladı

İstanbul’da kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürürken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kar yağışının cumartesi saat 18.00’den pazar sabah 06.00’ya kadar sıkıntılı geçebileceğini ifade etti.

Vali Yerlikaya yeni kararları açıkladı: TIR ve kamyonların kente girişine kontrollü olarak izin veriliyor

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Kuvvetli kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Anadolu ve Trakya istikametlerinden İstanbul’a seyahat eden TIR ve KAMYONLARIN ilimize GİRİŞİNE kontrollü olarak İZİN VERİLMEKTEDİR” mesajını paylaştı.

Otogarlarda otobüslerin çıkışı durduruldu

Vali Yerlikaya, “Kıymetli Hemşehrilerim, Bir sonraki duyuruya kadar; İlimizde Esenler, Harem ve tüm cep otogarlardaki otobüslerin ÇIKIŞLARI DURDURULMUŞTUR” mesajını paylaştı.

yoğun kar

AVM’lerin açılış-kapanış saatleri değişti

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, AVM’lerin bugün 12.00’den itibaren müşteri kabulüne başlayacağını, 19.00’da kapanacağını açıkladı. Avdagiç’in sosyal medyadan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki zorlu hava şartları dikkate alınarak Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, BMD ve TAMPF Başkanları ile yapılan görüşmede, AVM’lerin bugün 12.00’den itibaren müşteri kabulüne başlaması ve 19.00’de kapanması konusunda mutabakat sağlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

“Kar kalınlığı bazı bölgelerde 30 santimi aşacak”

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Tipi şeklinde kar var. Nedeni havanın çok soğuk olması. Kar yağışı akşama kadar devam edecek. İstanbul üzerinde yoğunlaşan kar yağışı. Yarın da sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar devam edecek. Pazar günü şiddetini azaltacak. Kar kalınlığı bazı bölgelerde 30 santimi aşacak gibi” dedi.


Meteoroloji’den yurt geneli için yeni hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre:

• Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Çanakkale’nin batısı ve Güney Ege kıyıları dışında tüm bölgelerin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

• Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bolu, Adana’nın kuzey ve doğusu, K. Maraş, Osmaniye, Hatay, Nevşehir, Niğde, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Adıyaman, Diyarbakır’ın doğusu, Batman ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

• Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır.

• Akdeniz kıyıları dışında ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

• Yağışların; Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Konya, Karaman, Aksaray, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Antalya’nın doğusu, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Muş, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Van’ın güney çevreleri, Hakkari, Adıyaman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, ve yer yer yoğun olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli rüzgar uyarısı: Rüzgarın, Marmara ve Ege ile Akdeniz’in iç, İç Anadolu’nun güney kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, İskenderun Körfezi ve çevresinde güneybatı yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


Çığ tehlikesi uyarısı: Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İstanbul turuncu alarmda: Kar tatili kaç gün sürecek? – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!