Kadın ve erkekte alışveriş tutkusunu neler tetikliyor?

Kadınlar kırık kalple çıktıkları alışverişlerde 500 TL, erkekler ise kampanya dönemlerinde 400-450 TL harcıyor. Kadın ve erkeğin alışveriş tutkusunu neler tetikliyor?

kadın erkek alışveriş

Alışveriş, birçok insan için bir terapi. Duygusal bir çöküntü ya da stresten dolayı yapılan alışverişlerden sonra pişmanlık duyulması da sıklıkla yaşanan bir durum. Kadın ve erkekte alışveriş tutkusunu neler tetikliyor?

Avantajix.com’un yaptığı araştırma da bu iddiaları kanıtlar nitelikte. Araştırmada, üyelerin bir kısmına, alışveriş arzularını tetikleyen nedenler ve bu dönemde ne kadar harcama yaptıkları soruldu.


Kadınlar kırık kalp mağduru

Ankete yanıt veren kadınların alışverişte en fazla harcamayı, biten bir ilişki, eş ya da erkek arkadaşla yaşanan sert tartışmanın ardından; erkeklerin ise kampanya dönemlerinde yaptıkları ortaya çıktı.

Kadınların kırık kalple çıktıkları alışverişler, kredi kartı limitlerini zorlayıcı boyutlara ulaşabiliyor. Bu ruh haliyle yapılan alışverişlerin ortalaması 500 lirayı aşıyor.

Erkekler ise en fazla indirim ya da kampanya dönemlerinde kendilerini alışveriş yapmak zorunda hissediyorlar. Sosyal medyada görülen bir reklam, bir e-posta bile erkeklerin 400-450 lira aralığında harcama yapmalarına yol açabiliyor.

İndirim ve kampanyalar, kadınlar için de alışverişin dayanılmaz olduğu günler arasında yer alıyor. Kadınlar fiziki ya da online mağazalardan bu günlerde 300-350 liralık alışveriş yapıyor.


Kredi kartı hesap kesim tarihi alışveriş günü

Aybaşı ya da artık aybaşının yerine geçen kredi kartı hesap kesim tarihine denk gelen günler de hem kadınların hem de erkeklerin alışveriş arzularını tetikliyor. Kadınlar bu günlerde 250-300, erkekler ise 350-400 liralık alışveriş yapıyorlar.

İşyerinde kötü geçen bir gün sonrası kendisini çarşı, pazara ya da internetteki sanal mağazalara atan kadınlar 200-250 liralık harcama yaparken, kadın kadına çıkılan alışverişlerde de ihtiyaç olmasa da 150-200 liralık bir ürünle eve dönülüyor.

online alışveriş

İstenmeyen puan kayıpları cüzdanları zorluyor

Büyük bir taksitin sona ermesi de erkeklerin alışveriş için kendilerini özgür hissettikleri günlerin başında geliyor. Taksitin son ödemesini yapar yapmaz çıkılan alışverişte kredi kartlarına ortalama 200-250 liralık ekstra yük biniyor.

İşyerinde kötü geçen bir gün, tuttukları takımın istenmeyen puan kayıpları sonrası, özellikle online mağazalarda atılan stres de erkeklerin kredi kartlarını 150-200 lira aralığında hırpalıyor.

Alışveriş bir terapi, ertesi günkü pişmanlığı olmasa…

Anketin sonuçlarını yorumlayan Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, duyguların baskın olduğu günlerde yapılan alışverişlerin ertesi günü, bütçe aşımından dolayı pişmanlık duyulmasının da sıklıkla yaşanan bir durum olduğunun altını çizerek şunları söyledi:


“Alışverişte suçluluk duymayı engellemenin yollarından biri ürünü en uygun fiyata almaktır. Önce karşılaştırma sitelerinden en ucuz fiyatı bulduktan sonra, indirim kuponu sitelerinden o fiyatı daha da ucuzlatabilir ve en sonunda da Avantajix gibi alışveriş yaptıkça ödül veren siteleri kullanarak alışverişi -değil suçluluk duymak- arkadaşlarına gurur duyarak anlatabilecekleri bir hikâyeye çevirebilir.”

Yemek siparişi uygulamalarıyla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor? – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.