Yemek siparişi uygulamalarıyla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor?

Yemek siparişi uygulamalarında şikayetler yüzde 211 arttı. Online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili verilerini paylaşan Şikayetvar, 2021’de en çok sorun yaşanan konuları derledi.

Yemek sipariş

  • Yemek siparişi uygulamalarında siparişin teslim siparişin geç, yanlış ve eksik gelmesi en çok karşılaşılan sorun oldu.
  • Verilere göre, geçen yıla oranla şikayetler yüzde 211 artarak şikayet sayısı 21 bin 779’e yükseldi.
  • Şikayetin zirve yaptığı ay ise Mayıs oldu. 

Pandeminin başladığı ilk günlerden itibaren dünya genelinde önlem amaçlı uygulanan kapanmalar ve kısıtlamalar online yemek sipariş uygulamalarına talebi de artırdı. Her ne kadar restoranlar açılmış olsa da ev ya da işyerlerine yemek sipariş verme trendi etkisini kaybetmiş değil. Artan talep bu uygulamalarla ilgili şikayetlerin yükselişini de beraberinde getirdi. Şikayetvar, özellikle metropolde yaşayan tüketicilerin vazgeçilmezi olan online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili rakamlarını açıkladı.

Yemek siparişi uygulamalarında şikayetler 2021’de yüzde 211 arttı

Türkiye’nin çözüm platformu Şikayatvar verilerine göre, online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili bir önceki yıl ile 2021 karşılaştırıldığında şikayetler yüzde 211 arttı ve toplam 21 bin 779 şikayet geldi. Şikayetvar yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili karar vermek için platformu ziyaret eden kullanıcı sayısıysa yüzde 152 artış gösterdi. 2021’de Şikayetvar’da bu uygulamaların sayfaları, 650 bin 647 kez ziyaret edildi.


En çok şikayet Mayıs ayında geldi

Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar verilerine göre 2021’in Mayıs ayında şikayetler zirveyi gördü. Online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili 2020’in mayıs ayında 533 olan şikayet sayısı yüzde 635 artarak 2021’in aynı döneminde 4 bin 15’e yükseldi.

Yemek siparişi uygulamalarıyla ilgili en çok şikayet edilen konular:

  • Siparişin geç, yanlış ve eksik gelmesi
  • Siparişin bilgi verilmeden iptal edilmesi
  • Sipariş iptali sonrası paranın iade edilmemesi
  • Kampanya ve promosyon adı altında müşteriyi yanıltma
  • Siparişin teslim edilmeden teslim edildiğini iddia etmeleri
  • Müşteri hizmetleri ve online destek personeli sorunu
  • Üyelik sorunu ve güvenlik eksikliği

Konuyla ilgili Şikayetvar’a gelen bazı şikayetler şöyle sıralandı:

yemek kurye

Siparişim eksik geldi

“Sipariş ettiğim ürünüm hem eksik hem de hatalı geldi. 19.50’de verdiğim sipariş 21.00’da geldi. Ayrıca şu an saat 23.15 hala sorun çözülmedi. Müşteri hizmetlerinin bana sunduğu ise para iadesi. Çözümünüz bu mu? Firmadan şikayetçiyim. Böyle sorumsuzluk olmaz.”

2 saat geçti sipariş gelmedi

“Ürünüm eksik geldi ve belirtmeme rağmen “Yolda, geliyor” dendi. Üstünden 2 saat geçti. Ürün gelmedi. Para iadesi istedim yardımcı olunmadı. Mağdur edildim ve aç kaldım. Yurtta kalıyorum ve çok mağdurum. Para iadesi istiyorum.”


Sayfayı yenilerken üç kez ödeme alındı

“Sipariş vermeye çalıştım fakat hata verdi. Sayfayı yenilerken üç kere ödeme alınmış. Anında müşteri hizmetlerini aradım bana mail geleceğini söyledi ama gelmedi. 15 gün boyunca neredeyse her gün iademi istedim fakat sadece geçiştirdiler. Kayıt alıyoruz deyip almayan çalışanları da oldu, aranacaksınız da dendi ama asla çözüme ulaşmadı ve param hala ellerinde.”

Para iadesini anlık olarak yapmıyorlar

“14.01.2022 20.19’da verdiğim sipariş, belirtilen zamanda gelmedi 21.28’de ürünü iptal ettirdim fakat para iadesini anlık olarak yapmıyorlar. İptal ettiğim ürünün ödemesini online ödeme hesabıma hemen yapılmasını istiyorum! 1 ila 10 iş günü içinde iade ederim diyorlar. Böyle bir şey olamaz!”

İndirim kodunu kullanamıyorum

“Yeni üye olmama rağmen 50 TL siparişe 30 TL indirim kodu uygulanmıyor denedim ama bir türlü kabul etmiyor. 2 gündür neredeyse bunun için uğraşıyorum lütfen artık böyle sorunlar yaşamayalım.”

125 dakikadır beklediğim sipariş teslim edildi deniyor

“Siparişim 125 dakikada gelmedi ve teslim edildiği yazıldı. Geri ödeme de olmadı. Müşteri hizmetleri görüşmede ulaşım 3 defa iletişim sağlayıp gönderileceğini söylemelerine rağmen gelmedi ve teslim edildiği yalanı söylendi.”

“Hakkımı istiyorum”

Sipariş ettiğim yemek teslim edilmediği halde sistemde teslim edilmiş gibi görünüyor. Siparişimi yanlış adrese teslim etmişler ya da hiç getirmeyip teslim edilmiş gibi gösterdiler. Uygulama yetkilileriyle görüştüm telafi yapacaklarını söylediler ama herhangi bir şey yapmadılar. Hakkımı istiyorum. Daha önce bu firma ile yine sorun yaşamıştım bu iki oldu.

Telefon numaramı başkası kullanıyor 


“Uygulamadan kupon kullanarak sipariş vermek istedim ve telefon numaramı girdiğimde ‘Sisteme kayıt etmeye çalıştığınız telefon numarası başka bir hesapla eşleştirilmiştir. Lütfen başka bir telefon numarası deneyiniz’ uyarısını gördüm. Muhtemelen telefon numaram başka birileri tarafından kullanılıyor ve ben kupon kullanarak sipariş veremiyorum kullananın kim olduğunu da öğrenebilir miyim?”

E-Devlet’ten yeni uygulama: Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.