Suriyeliler vatandaş olunca devleti suçlamaya başladı: Sağlık hizmeti neden ücretsiz değil?

Suriyeliler vatandaş olunca devleti suçlamaya başladı: Neden sağlık hizmetleri ücretsiz değil? – Sinan Oğan: “Suriyeliler, hastanelere gittiğinde herhangi bir ücret ödemeden tedavi olabiliyor.” – Resul Tosun: “Hayır, ücretsiz tedavi olmuyorlar, ücretini Sağlık Bakanlığı ödüyor.”

Suriyeliler sağlık

Suriyeliler vatandaş olunca devleti suçlamaya başladı: Sağlık hizmeti neden ücretsiz değil?

Aykırı’dan Batuhan Çolak, köşe yazısında olayı şöyle anlatıyor:


Suriye’den gelip, Türkiye’ye sığınan bir aileyi anlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nasıl kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş haline geldiğinin özeti gibiler. Sahar Zalt ve Mohamad Haj Rabee 9 yıl önce Türkiye’ye gelmiş, 2019’da vatandaş olmuşlar.

2019’a kadar iki çocukları olmuş, tüm tedavileri, doğumları Türkiye’de, ücretsiz olarak yapılmış. 2019’da vatandaşlığa hak kazandıktan sonra, statüleri de haliyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı olmuş. Geçtiğimiz günlerde hastaneye gitmişler. Anne, 3’üncü çocuklarına hamile.

Sosyal güvenceleri olmadığı için, tedavi ücreti istenmiş. Bizim gibi olmuşlar yani. Sosyal güvenceniz yoksa parayla tedavi olursunuz. İstenen ücret de 200 lira civarı bir şey. “Paramız yok, biz bunu verecek durumda değiliz” demişler. Bu arada, anne 42 haftalık hamile.

Hastane yetkilileri de yardımcı olmak adına “Bari ayakta tedavi muayene ücreti olan 55 lirayı verin yatışınızı yapalım” demişler. Ödeme alındıktan sonra hastaneye yatış yapılmış, sağlıklı bir şekilde de doğum gerçekleşmiş. Sosyal güvence olmadığı için 2 bin 756 TL ücret çıkmış.


Aile ücreti ödememiş, haliyle doğum belgesini de alamamışlar. Asıl olay bundan sonra başlıyor. “Bizim paramız yok, vatandaş olduğumuza pişman olduk” diyerek Trabzon’da yerel yayın yapan 61medya’nın kapısını çalmışlar. Yaşadıklarını anlatmışlar.

Yerel medya da “Siz nasıl hastanesiniz”, “Trabzon’da Suriyeli anne ve bebeğine yaşatılan mağduriyet yok sayıldı” başlığıyla iki haber yaparak Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesini hedef göstermiş. Doğum yapan doktorun adını vermişler.

• 9 sene olmuş geleli, 3 çocuklarını da Türkiye’de yapmışlar. Anne tek kelime Türkçe bilmiyor, sağlık hizmetini hep bedava almışlar. Vatandaş olunca da devleti suçluyorlar.

• Yerel site de bu haksızlığa çanak tutarak, Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesini hedef gösteriyor.

• Sözün bittiği yerdeyiz. Ama milyonlarca sığınmacı, milyonlarca kayıt dışı yabancıyla bu ülkenin ileriye gidebilmesi imkansız.


• Sadece sağlık harcamaları bile ekonomiyi bitirdi.

VIDEOSinan Oğan: “Suriyeliler, hastanelere gittiğinde herhangi bir ücret ödemeden tedavi olabiliyor.” – Resul Tosun: “Hayır, ücretsiz tedavi olmuyorlar, ücretini Sağlık Bakanlığı ödüyor.”

TRT World belgeselinde İstanbul Fatih, “Küçük Suriye” olarak tanıtıldı