TRT World belgeselinde İstanbul Fatih, “Küçük Suriye” olarak tanıtıldı

TRT World kanalında yayınlanan bir belgeselde İstanbul Fatih ilçesi “Küçük Suriye” olarak tanımlandı. Tüm dünyaya servis edilen İstanbul’daki yemek kültürüyle ilgili videoda Fatih bölgesi için “Adeta Küçük Suriye, cennet gibi” ifadeleri dikkat çekiyor.

trt world

Video aşağıda – TRT World belgeselinde İstanbul Fatih, “Küçük Suriye” olarak tanıtıldı. Vatandaşın vergileriyle bütçesi oluşturulan TRT World’de yayınlanan İstanbul Fatih videosu sosyal medyada tepkilerin merkezine oturdu.

TRT World’te çalışan bir Arap spiker tarafından hazırlanan program yemek lezzetleri üzerine yapılıyor. Sunucu, farklı lokantalara giderek tattıklarını izleyiciyle paylaşıyor.


İngilizce olarak sunulan program dünyanın birçok ülkesine aynı zamanda Türkiye’yi tanıtıyor.

Programda kullanılan dil ve İstanbul’un tanımlanma şekli dikkat çekti.

İstanbul Fatih’e “Küçük Suriye” tanımlaması yapılırken Fatih Camisi’ ne yakınlığı bir sokakta yapılan çekimde, “Suriye’den farksız, adeta bir cennet” yorumu yapılıyor.


Fatih’te bulunan sokakta yapılan çekimlerde neredeyse Türk işletme bulunmazken, sunucu döneri bile Suriye yemeği gibi sunuyor.

Türkçe tabela yok!

Çekimlerin yapıldığı bölgede Türkçe tabelaların görülmediği, Türk yemeklerinin bile Suriyelilere özgüymüş gibi anlatılması dikkat çekiyor.

Kameraların yakın çekim yaptığı insan profillerinin ise Türk insanına benzememesi dikkat çekiyor. Kısa belgeselde kara çarşaflı kadınlar, şalvarlı, cübbeli erkeklere sık sık yakın çekim yapılarak ekrana getiriliyor.

“İstanbul’un küçük Suriye’sinde 30$ nasıl harcanır?” başlığıyla sunulan programdan bazı kesitler:

Videoyu kaldırdılar


TRT, tepkilerin ardından sözkonusu videoyu Youtube hesabından kaldırıldı. TRT konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Lütfü Savaş: Geçen seçimde çadırdaki Suriyeli oyları sayılınca AKP kazandı – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!