Lütfü Savaş: Geçen seçimde çadırdaki Suriyeli oyları sayılınca AKP kazandı

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Hatay’da 18 bin Suriyeli oy kullanacak. Geçen seçimde Yayladağı ilçemizi bir siyasi parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları da sayılınca sonuç değişti, AKP’nin adayı kazandı.

lütfü savaş

Video aşağıda – Suriyeliler ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Fox TV’de yayınlanan “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına katıldı.

“Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. Hatay 12 yıl sonra Suriyeli bir başkana teslim edilecek” sözleriyle gündeme oturan Savaş, çarpıcı açıklamalar yaptı.


“Suriyeli oyları eklenince seçimi AKP’nin adayı kazandı”

Verilere göre şu anda sadece Hatay’da 18 bin Suriyeli’nin oy kullanabileceğini söyleyen Savaş, “Geçen seçimde Yayladağı ilçemizi bir siyasi parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları da sayılınca sonuç değişti, AKP’nin adayı kazandı” dedi.

Lütfü Savaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


• Hatay’da bulunan Suriyeli sayısı 46 şehirden daha fazla. Suriyeliler 12 yıldır burada ve resmi rakamlara göre Hatay’da yaklaşık 500 bin kişi var. Türkiye’de bunlara vatandaşlık da veriliyor. Hatay’da 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli oy kullandı. Şu anki verilere göre, sadece Hatay’da 18 bin Suriyeli oy kullanacak

• Geçen seçimde Yayladağı ilçemizi bir siyasi parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları da sayılınca sonuç değişti, AKP’nin adayı kazandı.

• Bakıyorsunuz Hacettepe’nin 2018 yılında Türkiye nüfusu sağlık araştırmasına; burada Suriyeli kadınların doğurganlık oranı 5.3. Ama TÜİK’in verilerine bakıyorsunuz 2020 Türk Kadınlarının doğum oranı; 2.08. Yani 2,5 Türk kadını bir tane Suriyeli kadın kadar doğum yapabiliyor.


• Ben ve eşim tıp doktoruyuz. İletişimimiz, kadın doğumcularla, ebelerle ve hemşirelerle. Onlara soruyoruz, ‘Bugün kaç çocuk dünyaya geldi’ diye. ’10 çocuk doğdu 8’i Suriyeli, 2’si Hataylı’ veya ‘15 çocuk doğdu 12’si Suriyeli gerisi Hataylı’ diyorlar.”

Lütfü Savaş: Hatay’da doğan her 4 bebekten 3’ü Suriyeli; önlem alınmazsa Hatay Suriyeli bir başkana teslim edilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.