Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi

Müze statüsünden çıkartılarak camiye çevrilen Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Bu tahribatı yapan kişi veya kişiler kamera kayıtları ile tespit edilmeli. 1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya kasten zarar vermeleri nedeniyle konu savcılığa taşınmalı” dedi.

Ayasofya İmparatorluk Kapısı

Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi. Sanat Tarihi Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Ayasofya’da meydana gelen tahribatı, yukarıdaki fotoğrafı paylaşarak duyurdu.

Dernek, kimliği belirsiz kişiler tarafından tarihi İmparatorluk Kapısı’na zarar verildiğini belirtti. Derneğin, “Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi ‘İmparatorluk Kapısının’ bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım” açıklamasıyla Twitter’dan paylaştığı görüntüye tepki yağdı.


Sanat Tarihi Derneği’nin söz konusu paylaşımı şöyle:

• Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım.


• Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine isminin Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef. Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirtip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettim.

• Fakat komik bir şekilde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını, kendilerinin orayı tamir edeceklerini söyledi. Hatta bu şekilde olmaz suçlunun bulunması için Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söyledi.


• Böyle bir şahsın dünyanın en önemli mimari eserlerinden Ayasofya Camisinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması için ayrı ayrı şikayetçi olacağız. Saygılarımızla.

ayasofya imparatorluk kapısı
Foto: Arşiv

Varank: Yozgat’a bilim merkezi kuruyoruz