Benzersiz Alan Adlarına Sahip Olmak Önemli Midir?

Yeni bir web sitesi veya blog ile çevrimiçi başarıya katkıda bulunan faktörlerden biri, çevrimiçi varlığınızı temsil etmek için seçilen alan adıydı. Bununla birlikte, web’deki en büyük ve yoğun trafiği olan sitelerden bazılarına bir göz attığımızda, bazı anlamsız isimleri kolayca görebiliriz. Çünkü isimlerin saçma veya anlamsız olması onların önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun gerçekten sunduğu şey, anlamsız görünseler bile benzersiz alan adlarına sahip olmanın önemli olduğunu belirtmektir. Yahoo veya Reddit tam olarak nedir ki?

alan adları

Benzersiz alan adları seçmenin öneminden çıkarılacak sonuç, bunları değiştirmenin bazı zorluklar yaratmasıdır. Web sitesi sahipleri, bazı iyi nedenlerden dolayı alan adını değiştirmek konusunda isteksizdirler. Bu, doğumdan sonra size verilen adınızı değiştirmeye benzemektedir. Sizi bulmayı çok zorlaştırır.

Birkaç yıl çevrimiçi olduktan sonra, bir marka oluşturulduysa, aşağıdakilerle birlikte markanın adını değiştirmek, yeniden yapılandırmayı gerektirdiğinden bir intihar olabilir. Yeni bir alan adı, yeni bir varlığı temsil eder ve buna rağmen, trafiği ve takipçileri yeniden yönlendirmek ve siteyi yeniden yapılandırmak imkânsız değildir.

Bununla birlikte, yeniden yapılandırma amacı bir miktar güvensizlik anlamına gelir. Bu nedenle bir alan aslında dikkatlice seçilmesi gereken bir beşikten mezara bağlılıktır.

Olasılıklar ve seçenekler sonsuz olduğundan ve bazen tutarsızlıklar olabileceğinden, benzersiz alan adları seçmek sinir bozucu bir görev olabilir. İşletmenizi yansıtan veya gösteren bir isim önemli olabilir veya olmayabilir, ancak sorun şu ki, onları kaydettirmek zor olabilir.

Bazı kayıt şirketleri, alan önerisi araçları sunarlar, ancak mevcut alan adlarının daha yüksek fiyatlarda gösterebileceklerinden şüpheli olabilirler. Halihazırda bir itibar oluşturmuş olabileceğinden ve sonrasında işinize rahatlıkla uygulanabilir olduklarından, zaten kayıtlı alan adlarını satın almakta sorun yoktur, ancak uygunluğu dikkatlice incelenmelidir. Web’in gelişme şekli itibariyle, gerçekten mükemmel bir alan adı olmayabilir, ancak benzersiz alan adlarına sahip olmanın avantajları ortaya çıkmaktadır. Ancak şimdi onu benzersiz yapan şeyin ne olduğu sorgulanıyor.

Birkaç sözleşme veya yönerge size yardımcı olabilir. Bir alan adı için izin verilen maksimum uzunluk 255 karakterdir, kaydedilmiş en uzunu 63 karakterdir ve bu kesinlikle benzersizdir, ancak hatırlaması kolay olduğu için genellikle daha kısa, daha iyidir. Gerekli minimum karakter sayısı ikidir. Bazı karakterlere izin verilmez ve ilk karakter alfabetik veya nümerik olmalıyken, son karakterde ise eksi işareti veya nokta olmamalıdır. Alan adlarında boşluk bırakılamaz, ancak alt çizgi teknik önemini korumuştur. Bunların dışında, sınırsız sayıda uzantı ile alan adı sonuna kadar açık bırakıldığından, alan adlarınızı seçerken dilediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

Alan adları, hala önemli olmakla birlikte, web geliştikçe daha az önem kazanmaktadırlar. Mükemmel adı bulmak artık bir zorunluluk değildir, benzersiz alan adları bulmaya daha fazla önem verilmektedir.

Sonuncu ama bir o kadar önemli bir konu da alan adınızı güvenilir bir alan adı kayıt şirketine, ideal olarak bir barındırma paketiyle birlikte kaydettirmeniz gerekir. Hostinger gibi şirketler, hosting paketlerinin bir parçası olarak alan adları da sunmaktadırlar.

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.