Ekonomist Atilla Yeşilada: Döviz depremi yaşanma ihtimali yüzde 80

Merkez Bankası’nın (TCMB) doları tutmak için yeteri kadar rezervi kalmadığına işaret eden Ekonomist Atilla Yeşilada, en fazla 2 ay içinde 21 Aralık 2021’deki türde bir döviz depreminin yaşanma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu hesapladı.

Atilla Yeşilada dolar

Video aşağıda – Kendi sosyal medya kanalında para piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Atilla Yeşilada, “Hem vatandaşı hem de hükümeti uyarıyorum. Reel faizin eksi yüzde 50’lerde, resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu, kredilerdeki yıllıklandırılmış artışın yüzde 65’e vardığı bir ülkede döviz talebini kesemezsiniz. Merkez Bankası’nın kullanılabilir döviz rezervleri hızla eriyor. Hükümetin beklentisinin aksine yaz aylarında da, turist sezonuna rağmen döviz talebi artacak ve TCMB’nin artık satacak dövizi, silahında mermisi kalmayınca acı sonu birlikte yaşayacağız” dedi.

“Bu kez sorun başka!”

Döviz ile enflasyon arasında doğrusal ilişki var. Döviz artıyorsa, onun kadar olmasa da enflasyon da artar. Bu kez sorun başka. Türkiye’de enflasyon kendi kendini besler hale geldi. Yani döviz artmasa da enflasyon artıyor. Nedensellik yön değiştiriyor. Enflasyon yükseldiği için döviz talebi artıyor.


Nasıl artıyor? Örnek vereyim: İnsanlara demişsiniz ki gel dolarda kalma, KKM’ye (kur korumalı mevduat) geç. Biz sana dolar/TL’nin devalüasyonu kadar bir farkı da mevduat faizinin üstüne ekleyeceğiz. Güzel. Mevduat faizi 17, enflasyon 70, sevgili Merkez Bankası döviz kurundaki devalüasyon oranını sıfıra çekmeye çalışıyor. Yani KKM’de kalmakla, düz mevduatta kalmak ya da parayı alıp dolara koymak arasında pek bir fark kalmıyor. İşte bu tür cahiliye dönemi politikaları yüzünden Türkiye’de döviz talebi her zaman patlamaya hazır pimi çekilmiş bir el bombası görevi yapacak.

“Döviz işlemlerine kısıtlama getirilebilir”

Bu kez kur şokundan önce döviz işlemlerine kısıtlama geleceğini öngören Yeşilada, ancak yine de doları 16.50 liranın altında frenlemenin çok zor olduğunu, kısıtlamaların da bir süre sonra doları yukarı iteceğini söyledi.


Türk Lirası değer kaybında dünya 3’üncüsü

Bu yıl yüzde 18.5 değer kaybeden Türk Lirası, Sri Lanka Rupisi ve Gana Cedisi’nin ardından dünyanın en kötü performans gösteren üçüncü para birimi oldu. InTouch Capital Markets analisti Piotr Matys, liradaki düşüşün Türkiye ekonomisinin yükselen enerji fiyatları ve küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin risklere karşı kırılganlığını yansıttığını belirtti.

Süper bono sadece acı sonu öteler

Hükümetin hazırlıklarını tamamladığı enflasyon endeksli yeni finansal ürünün bir yıldan kısa vadeli bono olacağını tahmin eden ve birkaç hafta içinde ihraç edilmesini beklediğini aktaran Atilla Yeşilada “Birkaç hafta içinde ihraç edilmesini beklediğim enflasyona endeksli bono acı sonu öteler, ama tehlikeyi bitirmez” ifadelerini kullandı.

İngiltere merkezli yatırım bankası Standard Chartered’ın son yayınladığı araştırma raporuna da değinen Yeşilada, raporda 2022 sonu dolar öngörüsünün 18 lira, 2023 sonu dolar öngörüsünün ise 20 lira olarak hesaplandığını aktardı.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Dolar neden artıyor? Yükselmeye devam eder mi? – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!