Ev fiyatlarında yıllık artış yüzde 110 oldu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan konut fiyat endeksine göre Mart’ta konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 110 oldu. Aylık bazda artış ise yüzde 9,3 olarak kaydedildi.

Ev fiyatlarında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de konut fiyatları Mart’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 110 artarak yeni rekora imza attı.

Aylık bazda artış yüzde 9,3 oldu. Mart ayında enflasyondan arındırılmış artış ise yüzde 29,7 olarak kaydedildi.


Yeni konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 116,5 olurken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 109,2 olarak gerçekleşti. Türkiye’de ortalama metrekare fiyatı 9 bin 502 TL’ye çıktı.

İSTANBUL’DA FİYATLAR UÇTU

Veriler üç büyük şehir arasında fiyatların en hızlı İstanbul’da arttığını gösterdi. Buna göre İstanbul’da konut fiyatları Mart’ta yıllık yüzde 122 arttı. Yeni olan konutlarda artış yüzde 130’a varırken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 123,7 oldu. Bu artış oranlarının ardından İstanbul’da metrekare fiyatı 15 bin 342 TL olarak kaydedildi.

Ankara’da yıllık artış yüzde 111,7 olurken, İzmir’de de yüzde 105,9 olarak gerçekleşti.

Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak açıkladığı konut kredisi paketi, fiyatları daha çok artıracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’taki Kabine Toplantısı ardından açıkladığı konut kredi paketi, konut fiyatlarında tek günde büyük sıçramaya neden olmuştu.


Söz konusu açıklamanın konut fiyatlarına etkisi, Temmuz ayında açıklanacak endeks verilerinde görülecek.

Yabancıya konut satışı patladı: Vatandaşa ev almak hayal oldu!