Fazıl Say’dan İmamoğlu’na eleştiri: Desteklediğim için pişmanım, gözümden düştü

Piyanist Fazıl Say, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Karadeniz turu ve davet edilen gazeteciler konusunda eleştirdi: Desteklediğim için pişmanım, gözümden düştü!

fazıl say imamoğlu

Açıklamalarının yer aldığı bir video yayınlayan Say, “Ekrem İmamoğlu’nun özellikle ikinci seçiminde tüm imkanlarımla destek verdim. İmamoğlu’nu herkesin eleştirdiği konularda bile desteğimi esirgemedim. Hatırlarsanız kar yağdı hayat kilitlendi İstanbul’da… O konu da bile azar işittim. Yakınları bile bunu doğru bulmuyordu. Son yaşanan olaylarda ben de hepimiz gibi şaşkınım” dedi.

Fazıl Say, İmamoğlu’na yönelik eleştirilerine şöyle devam etti:


Cumhurbaşkanı adayı değilken neden başka şehirlerde miting yapar diye yadırgadım. Bunu basın ordusuyla yapmasını yadırgadım. Yanında taşıdığı insanları yadırgadım. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Ekrem İmamoğlu’nu savunmuş biri olarak hesap verme durumu yaşattı bana. Ben de mağdur edildim kusura bakmasın. Dolayısıyla toplumlardan af diliyorum, pişmanlığımı da söylemek istiyorum. Ondan sonra vız gelir tırıs gider, akıllı olun diyerek topluma ayar vermeye kalktı. Hiç hoş olmadı. Gözümden düştüğünü belirtmek istiyorum. Bu benim kişisel görüşüm. Lütfen bunu anlayın.

Say, daha önce aynı konuda İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde bulunmuş, “10 yıl önce yaşadığım Hayyam Retweet davasında, ceza almam için Televizyonlarda yaygara koparan, algı yaratan, ve ceza almamı da başaran gazeteci kadın, gönlümün en uzağında bile yeri yoktur. Ve onunla poz vermiş biri. O da o uzaklara gitti. Şimdi ne olacak?” demişti.


NE OLMUŞTU?

İBB Sözcüsü Murat Ongun, kamuoyunda tartışılan otobüs fotoğrafı hakkında açıklama yapmış; “Biz o tartışmaları önemsemiyoruz. Medyanın kendi içerisindeki tartışmalar olarak değerlendiriyoruz. Bu eleştiriler 200-300 kişinin kendi arasındaki yorumları, eleştirileridir. Biz bunu çok da önemsemiyoruz doğrusu. Biz Twitter’a bakmıyoruz. Nagehan Alçı oralarda çok seviliyor, fotoğrafın bütününe bakıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidara yakın gazetecilerle çektirdiği fotoğrafı eleştirenlere seslenmiş; “Bir fotoğraf üzerinden kurban etmeye çalışan insanlar olabilir. Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil. Bir fotoğraf üzerinden kurban etmeye çalışan insanlar olabilir. Benimle aynı düşündüğünü, aynı şeylere inandığını söyleyen, ne yazık ki anlık hırslarına yenilmiş insanlar olabilir.” ifadelerini kullanmıştı.


Daha sonra tekrar açıklama yapan İmamoğlu, “Vız gelir tırıs gider” ifadeleri için özür dilemişti. İmamoğlu, “Elbette bir fotoğrafla yok sayılan, oy vermem, şunu yapmam denilen bir kişi durumuna düşünülürse insanın canı yanıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu’ndan Ali Koç’a yanıt: Saygın Koç Ailesi’ne zarar vermemesi dileğiyle