Halkın yüzde 89’u ev alana vatandaşlık verilmesine karşı!

Yapılan son araştırma, yabancılara gayrimenkul satışı konusunda toplumda görüş birliği olduğunu ortaya koydu. Buna göre halkın sadece yüzde 11’i ev alarak TC vatandaşlığı kazanılmasını onaylıyor.

ev alana vatandaşlık

Türkiye’de vatandaşların ezici bir çoğunluğu ev satışı ile vatandaşlık verilmesine karşı. “Ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği vatandaşların yüzde 89’u “Hayır” yanıtını verdi.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 5-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan araştırma, toplumda her 10 kişiden yaklaşık 9’unun yabancıların gayrimenkul satışı ile Türk vatandaşlığı elde etmesine karşı olduğunu ortaya koydu. Vatandaşların yalnızca yüzde 11’i ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru buluyor.


AKP’li seçmen de karşı

Bu sonuçlar 250 bin dolarlık ev alana aile boyu vatandaşlık veren düzenlemede rakamın 13 Haziran’da 400 bin dolara çıkarılacak olmasına rağmen, halkın bu süreçten hiç de memnun olmadığını kanıtlıyor. Araştırmada yanıtlar tercih edilen partiye göre de incelendi.

Buna göre bütün seçmen gruplarında çoğunluk yabancıların gayrimenkul alarak vatandaşlık elde etmelerine karşı. CHP seçmeninin yüzde 95‘inden fazlası bu görüşte. AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 80‘i ve MHP seçmeninin yaklaşık yüzde 87‘si de yabancıların ev alarak vatandaş olmasına karşı.

Ev alması hayal olan ücretli kesim çok tepkili

Yabancılara ev satışının, arz sıkıntısı yaşanan emlak piyasasında fiyatları daha da şişirdiği ve bu süreçte ücretli kesimin ev almasının artık neredeyse imkansız hale geldiği biliniyor. Bu paralelde araştırmada, ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini doğru bulanların oranının en düşük olduğu grup ücretli özel sektör çalışanları oldu. Araştırmada, yabancıya gayrimenkul satışını teşvik edici yasal düzenlemeler yapılmasının doğru bulunup bulunmadığı da soruldu. Buna yüzde 84, “Doğru bulmuyorum” yanıtı verdi.


Türkiye vatandaşlığı için alınması gereken konut fiyatı 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmişti

13 Mayıs 2022 tarihli karar Resmi Gazete’de yayımlanmış, karara göre vatandaşlık kanunundaki 250 bin ibaresi 400 bin ile değiştirilmişti. Mülk alanların taşınmazı 3 yıl boyunca satmaması şartı da bulunuyor.

Yönetmelik değişikliğinde kararı 1 ay sonra yani 13 Haziran 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Buna göre; en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vaat edildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

Ayrıca en az 500 bin dolarla bireysel emeklilik sistemine giren yabancıların da vatandaşlık alabilmesine ilişkin yönetmelik değişikliği yapıldı.


13 Nisan’da alınan kararın bekletildiği 1 ay boyunca emlak şirketleri zam beklentisini reklam aracı olarak kullandı. Limit artışı olacağı haberi, yabancılara konut satışını hızlandırmıştı.

En ucuz vatandaşlık sunan üçüncü ülkeyiz!