Muharrem İnce: Bunları var ya bu rakı içenler kurtarıyor

Muharrem İnce: Rakının fiyatı 85 lira, vergisi 240 lira. Bir ürünün vergisi fiyatını geçemez. Yani bunları var ya bu rakı içenler kurtarıyor. İçmeyin şunu ya vallahi içmeyin.

Muharrem İnce

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bilecik’teki gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, akaryakıta yapılan zamları eleştiren İnce, “Gerçekten içler acısı durumlar yaşıyoruz. Az önce buraya gelirken bir benzinlikte durdum, ‘Akşam yine bir zam gelmiş galiba. Nedir durum benzin, mazot kaç para’ dedim. ‘Artık ezberleyemiyorum, sürekli tabelaya bakmam gerekiyor, bilemeyeceğim’ dedi. Benzin satıcısı benzinin fiyatını söyleyemedi, ‘Bugün de gelecekmiş, şaşkınım’ dedi” şeklinde konuştu.


“Şekere muhtaç olduk düştüğümüz hale bak”

Cumhurbaşkanı Kararı’yla 400 bin ton şeker ithalatına izin verilmesine tepki gösteren İnce, şunları söyledi:

“Yine Cumhurbaşkanı Kararı var, şeker alacakmışız dışarıdan. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında şeker fabrikası kurulmuşken bu haramzadeler sattılar ne var ne yok, şimdi 400 bin ton şeker alacağız yurt dışından. Şekere muhtaç olduk, düştüğümüz duruma bak Allah aşkına. Bu arada yetmiyormuş gibi, TRT’nin bandrol parasını artırıyorlar, telefon alırken, bilgisayar alırken. ‘Tayyip Radyo Televizyonu’na para ödeyeceğiz. Hepimiz para ödeyeceğiz ama bizi göstermeyecek, sadece Erdoğan’ın borazanlığını yapacak. Temmuz yaklaşıyor, asgari ücret ne olacak? Memura ne zam gelecek, hiçbirini bilmiyoruz.”

“85 liradan 240 lira vergi alıyorlar”

“Bildiğimiz bir tek şey var. Dünyada bir ilk daha yaşanıyor” diyen İnce, “Rakının fiyatı 85 lira, vergisi 240 lira. Bir ürünün vergisi fiyatını geçemez, ekonominin kuralı bu. 85 liradan 240 lira vergi alıyorlar. Yani bunları var ya bu rakı içenler kurtarıyor, biliyor musunuz? Vergiyi buradan alıyorlar. İçmeyin şunu ya, vallahi içmeyin” ifadelerini kullandı.


Uzaya gidecek kişide nasıl torpil yapacaklar merak ediyorum

Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir Türk vatandaşı gönderileceğini ve başvuruların alınmaya başlandığını hatırlatan Muharrem İnce, “Memleket yangın yeri, vaatlere bakın vaatlere; uzaya gidecekmişiz. Hadi bir kişi uzaya gidecek 85 milyon kişi içinden, o şanslı kişi kim acaba? Ona nasıl torpil yapacaklar çok merak ediyorum doğrusu” dedi.

Dünyada gıda fiyatları yüzde 30 arttı, Türkiye’de yüzde 90

Ülkedeki problemlere kalıcı çözümler getirilmediğini belirten İnce, şöyle devam etti:

“Depo basarak, ‘stokçu’ diye suçlayarak, tanzim satış mağazaları açarak sorunun çözümünü istiyorlar. Marketlere mektup yazarak ‘ucuza verin’ diye, sorunun çözüleceğine inanıyorlar. Sorun orada değil, sorun üretimde. Türkiye üretemiyor. Geçen yıldan bu yana brent petrol yüzde 60 artmış ama mazot yüzde 300 artmış. Dolar yüzde 100 artmış. Geçen sene 8 lira bu ayda, şimdi 16 liranın üzerinde. Böyle bir durumda Türkiye üretemez.


‘Dünyada da pahalılık var’, bu yalandan sıkıldım artık. Bunu tekrar anlatmak istiyorum. Dünyada gıda fiyatları yüzde 30 arttı, doğru bu. Almanya’da da Japonya’da da arttı ama Türkiye’de yüzde 90 arttı. Biz, ‘Niye yüzde 30 arttı’ demiyoruz? Tamam, savaş ve pandemi var, anladık. Tamam, tedarik zincirleri kırıldı, anladık. Ama dünya ortalaması 30’ken bizde neden yüzde 90, bunu soruyoruz.”

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı!