Evde sık yaşanan 4 teknolojik arıza ve çözümleri

Yaşanan dijital dönüşüm evde kullanılan teknolojik ürünlerin sayısında artışı da beraberinde getiriyor. Özellikle bazı teknolojik aletlerle ilgili sıkça yaşanan arıza sorunları ise, bu sorunlara dair çözümlerin bilinmesini de önemli kılıyor.

teknolojik arıza

Evde sıkça yaşanan muhtemel arıza sorunlarına teknik servisi aramadan önce çözüm olabilecek bazı öneriler:

İnternet çalışmıyorsa

Günümüzde evde sıkça yaşanan teknolojik sorunların başında Wi-Fi problemleri geliyor. Modem üzerinde kablosuz ağ ışığının yanıyor olmasına rağmen, internet bağlantısında sorun yaşanıyorsa, çoğu teknik sorunun ve özellikle ağ sorunlarının giderilmesinde ilk adım cihazı yeniden başlatmaktır. Yönlendirici veya modemi yeniden başlatmak; cihazın bellek içeriğini temizler ve arka plandaki sorunların giderilmesine yardımcı olur.


Eğer, halen internet bağlantısı alınamıyorsa, kabloların modemin arkasında doğru yere takılı olduğundan emin olunmalıdır. Sorun yine devam ediyorsa internete bağlanamama durumu, kullanılan cihazlardan kaynaklanıyor olabilir. Laptop, cep telefonu, tablet gibi birden fazla cihaz kullanımı söz konusu ise birinden internete bağlanıp bağlanılamadığı kontrol edilmelidir.

Cihazlardan birisi internete bağlanabiliyorsa, internete giriş yapılamayan cihazın ayarlarına göz atılmalıdır. Tüm atılan adımlar internet bağlantısı ile ilgili çözüm sunmuyorsa, cihazlarda bir arıza olup olmadığının anlaşılması, modem ve internete bağlı cihazların internet protokollerinin incelenmesi gerekir. Bu durumda, ilgili servis sağlayıcısı aranarak mevcut sorun ve çözümü hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.


Telefon şarj olmuyorsa

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen telefonların şarjı ile ilgili yaşanan sorunlar, günümüzde evde sıkça tanık olunan teknolojik sorunların başında geliyor. Benzeri bir durumda öncelikle telefonun kılıfını çıkarın, başka bir güç kaynağını deneyin. Ayrıca şarj kablosunu ve şarj girişini kontrol edin. Yapılan tüm kontrollere rağmen sorun halen devam ediyorsa mutlaka bir teknik servisten yardım alın.

Saç kurutma makinesi çalışmıyorsa

Saç kurutma makinesinin hava deliklerine biriken toz, kir ve saç kremi gibi ürünler hava akımını yavaşlatır. Bu durum makinenin içindeki hava sıcaklığının artmasına sebep olur. Sonuç olarak makine ya bozulur ya da tutuşur. Yaşanabilecek bu olası durumun önüne geçmek için saç kurutma makinesinin metal bir filtresi var ise, sabunlu su ile temizlenmelidir. Filtre dikkatli bir şekilde yerinden çıkarılarak sabunlu su içinde 15 dakika bekletilmeli, temizlendikten sonra kurumaya bırakılmalıdır.

Televizyon açılmıyorsa


Televizyonun açılmadığı durumlarda bağlı bulunduğu elektrik prizi değiştirilerek yeniden açılmalıdır. Elektrik prizlerindeki hatalar ve topraklamadaki bozukluklar nedeniyle televizyonların ışıkları yanmayabilir. Bu işleme rağmen televizyon yine de açılmıyorsa, televizyonun arkasında bulunan bütün bağlantıları çıkarılarak yeniden başlatılmalıdır. Bütün bağlantıları sökerek denemenize rağmen televizyon ışığı yanıp sönmeye ve açılmamaya devam ediyorsa, yetkili teknik servis ile iletişime geçilmelidir.

Zeka ölçen kişilik testi: Resimde kaç rakam görüyorsunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.