Konut mağdurları isyan etti: Esenyurt’ta maketten satılan evler 11 yıldır teslim edilmedi

İstanbul Esenyurt’ta 2011 yılında maketten satışı başlayan ve 2015 yılında bitirilmesi öngörülen Innnovia4 projesinde konutlar halen teslim edilmedi. Yaklaşık 30 bin kişi mağdur edildi. Haklarını arayan konut mağdurları Esenyurt Belediyesi önünde bir araya geldi.

innovia 4 konut

Video aşağıda – Platform Başkanı Özlem Hanelçi, Esenyurt’ta 30 bin tüketiciye konut firmalarınca maketten konut satıldığını söyledi: “Bu konutlar, mahalle aralarında konut yapan müteahhitlerce değil, markalı konut üreten, televizyonda ve gazetelerde, ünlü sanatçılar, siyasetçiler ve medyatik simaların tanıtım kampanyaları ile tüketicilere pazarlandı.”

Evrensel’de yer alan habere göre Innovia 4 projesinden konut alan insanların, yıllardır konutunu teslim alamadığını belirten Hanelçi, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Innovia 4 projesinde Esenyurt Belediyesi adına eski belediye başkanınca kat karşılığı inşaat sözleşmelerine organizatör olarak belediye adına imza atıldı. 6502 sayılı yasa gereği projeden satışa başlanmadan çıkartılması gereken kat irtifaklı tapular çıkartılmadı.

Esenyurt Belediyesi, arsa sahiplerinin firma ile yapmış olduğu sözleşmelerde organizatördür. Bu görev karşılığında Esenyurt Belediyesi proje arsasından yüzde 2 pay sahibi olmuştur. Bu arsa payının akıbeti konusunda ısrarlı sorularımıza rağmen yetkililerden net bir cevap alınamadı.”

“ESENYURT BELEDİYESİ VE MECLİS ÜYELERİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Bugün Esenyurt Belediyesi önünde neden eylem yaptıklarını ise Hanelçi şöyle açıkladı: “Belediyenin proje arsasının sahiplerinin organizatörü olduğu, ülkenin sayılı holdinglerinden birinin müteahhitliğini üstlendiği, sermayenin büyük kısmı hazineye ait olan bir bankanın tüketicilere temlik edilen hakların bulunduğu projenin arsasına ipotek koyarak firmaya kredi verdiği projenin, kat irtifakı müracaatı yapılmasına rağmen müracaatın hala sonuçlanmamış olmamasıdır. Tüketiciler sözleşme haklarını aramak için mahkemeye müracaat etmektedir. Kat irtifaklı tapular çıkmadığı için tescil talepleri mahkemelerce red edilmektedir. ”


Devlette devamlılık esastır sözünü hatırlatan Hanelçi, “Esenyurt Belediyesini ve belediye meclis üyelerini görevini yapmaya davet ediyoruz. Eski yönetimin borçlarını ödemekle övünen belediye başkanımızın eski yönetimin vatandaşın mağduriyetine neden olan problemlerini çözmesini talep ediyoruz” dedi. (Kaynak: Evrensel)

Kira artış oranına yüzde sınırı getiriliyor!