Alacakaranlıkta paniğe yol açan pembe ışığın esrarı

Avustralya’nın Victoria eyaletinde bir kasabada alacakaranlıkta beliren pembe ışık, paniğe neden oldu. Kasaba sakinleri uzaylı istilası sandı ancak gerçek sonra ortaya çıktı…

pembe ışık

Alacakaranlıkta paniğe yol açan pembe ışığın esrarı

Mildura kaşanası sakinlerinden Tammy Szumowski BBC’ye Çarşamba gecesi yaşadıklarını anlatırken “Çocuklarımın önünde sakin olmaya çalışıyordum. Endişe edecek bir şey olmadığımı söyledim. Ama aklımdan bir sürü şey geçiyordu” dedi.


Birçok kasaba sakini gibi Szumowski’nin aklından da ‘uzaylı istilası’ ya da dünyaya bir asteroidin çarpması gibi şeyler geçmiş:

‘Stranger Things anı’

“Anneme telefon açtım. Arkadan babamın sesi duyuluyordu. Babam, ‘Dünyanın sonu geldi, gidip hemen yemeğimi bitireyim’ diyordu. Annem de ona ‘Dünyanın sonu geldiyse yemek yemenin anlamı ne?’ diye karşılık verdi.”

Nikea Champion adlı başka bir kasaba sakini ise önce gökyüzündeki parıltının Ay’dan kaynalandığını sandığını fakat daha sonra ışığın yerden geldiğini fark ettiğini söyledi:

“Bir anda beynime bir sürü ‘dünyanın sonu’ senaryosu üşüştü. Bir Stranger Things anı yaşıyordum. ‘Bu Vecna (Netflix dizisindeki kötü karakter) mıydı?”

Gizli tesis ifşa oldu

Avustralya’da tıbbi amaçlı esrar kullanımı 2016’da yasallaşmıştı. Ancak keyif amaçlı esrar kullanımı hala yasak.

Ülkede tıbbı amaçlı esrar üretilen tesislerin yerleri güvenlik gerekçesiyle gizli tutuluyor.

Kapalı alanlarda kenevir bitkisi kırmızıya çalan bir ışığa ihtiyaç duyuyor.

Kenevir yetiştiren Cann Group şirketinin sözcüsü, “Normalde hava kararınca otomatik perdeler iniyor. Ama o akşam perdeler çalışmamış. Hava çok bulutlu olduğu için böyle bir etki oluşmuş” dedi.


Kasaba sakinleri şimdiye kadar varlığını bilmedikleri tesisten gelen güçlü ışığın bir saatlik mesafeden bile görülebildiğini söyledi.

Rize’de kenevir fabrikası kurulacak || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.