Telefondan silmeniz gereken 6 antivirüs uygulaması: Banka hesabınız ele geçebilir!

Check Point şirketinden araştırmacılar Google’ın uygulama mağazasında yer alan bazı antivirüs uygulamalarının SharkBot adlı kötü amaçlı bir yazılımın yayılmasına neden olduğunu tespit etti. Uzmanlar, bu 6 uygulamayı telefondan derhal silmeniz gerektiğini belirtiyor. Ayrıca banka hesap şifrenizi de değiştirmeniz gerekebilir.

antivirüs

Telefondan silmeniz gereken 6 antivirüs uygulaması: Banka hesabınız ele geçebilir!

SharkBot nispeten yeni ve tehlikeli bir kötü amaçlı yazılım. Bir bankacılık trojanı olan bu yazılım Ekim 2021’de Cleafy araştırmacıları tarafından tespit edildi. Güvenliği ihlal edilmiş herhangi bir kullanıcıdan para transferi yapmak, kimlik bilgilerini ve bankacılık bilgilerini çalmak ve çok faktörlü kimlik doğrulamayı atlama kapasitesine sahip olmak gibi birçok kötü amaçlı özelliğe sahip.


Trojan ya da truva atı yararlı gibi görünen ancak cihazınızın kontrolünü ele geçirebilen bir virüs türüdür. Verilerinize veya ağınıza zarar vermek, bozmak, çalmak veya başka zararlı eylemler uygulamak için tasarlanmıştır. Diğer bilgisayar virüslerinden farklı olarak kendi kendine çoğalamaz, kullanıcı tarafından çalıştırılması gerekir.

Yapılan bir araştırma Google Play mağazasında bulunan 6 Android güvenlik uygulamasının bu yazılımı dağıtmak için kullanıldığını ortaya çıkardı.

Bleeping Computer tarafından Mart ayında yayınlanan haberlere göre SharkBot truva atını yayan sözde bir antivirüs uygulamasını ilk olarak NCC Group güvenlik araştırmacıları oraya çıkardı.

Antivirus, Super Cleaner adlı uygulama NCC Group raporunun yayınlanmasından kısa bir süre sonra Google tarafından kaldırıldı. Şimdi Check Point araştırmacıları, Android kullanıcıları için antivirüs çözümleri olarak öne çıkan bu tür altı uygulama bulduklarını açıkladı.


Antivirüs uygulaması sahtekarlarının maskesi kalktı

Daha önce bahsedilen uygulamayla birlikte listede yer alan diğer uygulamalar şöyle;

  • Atom Clean-Booster, Antivirus
  • Alpha Antivirus, Cleaner
  • Powerful Cleaner, Antivirus
  • Center Security – Antivirus (bu isimde iki uygulama var)
  • Powerful Cleaner, Antivirus

Bu uygulamaların telefondan derhal kaldırılması tavsiye ediliyor.

Banka şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir

Bu uygulamalar ayrıntılı bir şekilde Google’a ifşa edildikten sonra, tümü 3 Mart ile 27 Mart arasında kalıcı olarak kaldırıldı. Bu uygulamalardan herhangi birini indiren binlerce kişi arasındaysanız ve hala Android cihazlarınızda yüklüyse, bunları hemen silmeniz ve olağandışı herhangi bir etkinlik için banka hesap özetlerinizi kontrol etmeniz öneriliyor. Bankacılık şifrelerinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Check Point Software’in siber güvenlik, araştırma ve inovasyon yöneticisi Alexander Chailytko, “Bu kötü amaçlı yazılım, kimlik bilgilerini ve bankacılık bilgilerini çalıyor. Açıkça çok tehlikeli. Stratejik olarak Google Play‘de kullanıcıların güvenini kazanan uygulamaların konumunu seçtiler” dedi.


Google Play’den yapılan açıklamada ise, “Araştırma topluluğunun çalışmalarını takdir ediyoruz ve politikalarımızı ihlal eden uygulamaları tespit ettiğimizde harekete geçiyoruz” dedi. Google söz konusu tüm uygulamaların mağazadan kaldırıldığını doğruladı. (Forbes)

Bitcoin 10 yılın en kötü döneminde: İşte 5 nedeni


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.