Trabzon Uzungöl tanınmaz halde: Arap restoranları, Arapça levhalar!

Trabzon’un en bilinen yerlerinden biri olan Uzungöl tanınmaz hale geldi. Bölgede Türkçe menüsü bulunmayan Arap restoranlar ve Arapça tabela ile levhalar yaygınlaştı.

Trabzon Uzungöl

Video aşağıda – Türkiye’nin ve Trabzon’un gözde turizm bölgelerinden biri olan ve her yıl yerli yüz binlerce kişiyi ağırlayan Uzungöl tanınmaz hale geldi.

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl’de Türkçe azınlık olmaya başladı. Bölgede Türkçe menüsü bulunmayan Arap restoranları açıldı. Birçok dükkanın ve bilgilendirme levhasının Arapça olduğu görüldü.


Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi’nin de bölgeye astığı bilgilendirme levhasının tamamının Arapça olması ve Türkçe kelimenin yer almaması dikkat çekti. Yine Uzungöl’de yer alan bazı dükkanların Arapça ağırlıklı tabelalar kullandığı görülüyor. İşte bazı dükkan tabelalarının görüntüsü:

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Uzungöl’de Arapça’nın yaygınlaşmasına vatandaşlardan da tepki geldi. Sosyal medyadan paylaşım yapan vatandaşlar “Trabzon’a uzun zamandır ciddi Arap akını var. Özellikle sahil kesiminde oteller ve pansiyonlar tamamen Arap müşterilerle dolu” dedi.


Bir başka vatandaş ise “Trabzonlu olarak hayatımda ilk kez Uzungöl’e gittim ve resmen bölge Araplara devredilmiş gibiydi. Kendi memleketimde yabancılık hissetim” diye yazdı.

CHP’den yabancıların sağlık gideri için 1 milyar 250 milyon liralık ek bütçe ayrılmasına tepki: “Siz Suriyelinin, Afganın vekili misiniz?