Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı belli oldu

Speedtest platformu, ülkemizdeki internet sağlayıcıları hakkında rapor yayınladı. İşte Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı..

internet hızı

Ülkemizdeki ortalama internet hızı, geçtiğimiz yıllara göre artış gösterse de henüz Avrupa ile yarışacak kapasitede değil. Ookla tarafından geliştirilen Speedtest platformu, Türkiye’de sunulan internet hizmetiyle ilgili rapor yayınladı.

TurkNet, Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı oldu

Speedtest, Türkiye’de faaliyet gösteren internet sağlayıcıların medyan indirme ve yükleme hızlarını paylaştı. TurkNet, 2022’nin ikinci çeyreğinde 49.46 Mbps medyan indirme hızıyla Türkiye’nin en hızlı sağlayıcısı unvanına sahip oldu. Medyan indirme hızının veriler en düşükten en yükseğe sıralandığında ortada yer alan sonuç olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Listenin ikinci sırasında ise 39.80 Mbps indirme hızıyla Turksat Kablo Net yer alıyor. Üçüncü sırada yer alan Turkcell ise kullanıcılarına ortalama 35.30 Mbps indirme hızı sağlıyor.

median internet

Medyan indirme hızına göre en düşük hızı sunan internet sağlayıcısı ise Türk Telekom olarak açıklandı. TurkNet, gecikme süresinde 7 ms ile Türkiye ortalamasından düşük değere sahip. En düşük ikinci gecikme süresine sahip internet sağlayıcısı ise 9 ms Türk Telekom.

Speedtest ekibinin kullanıcılara sunduğu bir diğer veri ise şirketlerin indirme ve yükleme hızlarındaki tutarlılık oranı. TurkNet, minimum 25 Mbps indirme ve 3 Mbps yükleme hızında yüzde 77.2 tutarlılık ile en iyi performansa sahip internet sağlayıcısı seçildi.


Yayınlanan raporda, “Speedtest Intelligence, 49.46 Mbps ortalama indirme hızıyla TurkNet’in 2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye’deki en iyi sağlayıcılar arasında en hızlı sabit geniş bant sağlayıcısı olduğunu ortaya koyuyor.” ifadeleri yer alıyor.

Speedtest verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 181 ülkenin sabit geniş bant internet hızları belli oldu. Böylelikle Türkiye’nin 29.09 ( Mbps) ile 103. sıraya yerleştiği görüldü.

En hızlı ilk 10 ülke

  • 207.61 (Mbps) ile Singapur
  • İkinci sıraya 200.01 (Mbps) ile Şili
  • Üçüncü sıraya ise 189.64 (Mbps) ile Tayland
  • Dördüncü sıraya 181.70 (Mbps) ile Hong Kong
  • Beşinci sıraya 166.11 (Mbps) ile Danimarka
  • Altıncı sıraya 162.74 (Mbps) ile Çin
  • Yedinci sıraya 158.48 (Mbps) ile Makao
  • Sekizinci sıraya 151.81 (Mbps) ile ABD
  • Dokuzuncu sıraya 144.63 (Mbps) ile Lihtenştayn
  • Onuncu sıraya ise 132.33 (Mbps) ile Romanya yerleşti.

Mısır, Özbekistan, Burkina Faso, Kırgızistan, Gabon, Bangladeş gibi ülkeler Türkiye’nin üzerinde yer alıyor.

SpeedTest sıralamalarda neden medyan verileri kullanıyor?


Medyan (median) günlük deneyimin daha iyi bir ölçüsüdür Medyan, tipik kullanıcının deneyimini yakalayan bir ölçüdür. İstatistiksel olarak, medyanın aykırı değerlerden etkilenme olasılığı ortalamadan daha düşüktür.

Sabit geniş bant internet hızında Türkiye kaçıncı sırada?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.