Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı belli oldu

Speedtest platformu, ülkemizdeki internet sağlayıcıları hakkında rapor yayınladı. İşte Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı..

internet hızı

Ülkemizdeki ortalama internet hızı, geçtiğimiz yıllara göre artış gösterse de henüz Avrupa ile yarışacak kapasitede değil. Ookla tarafından geliştirilen Speedtest platformu, Türkiye’de sunulan internet hizmetiyle ilgili rapor yayınladı.

TurkNet, Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcısı oldu

Speedtest, Türkiye’de faaliyet gösteren internet sağlayıcıların medyan indirme ve yükleme hızlarını paylaştı. TurkNet, 2022’nin ikinci çeyreğinde 49.46 Mbps medyan indirme hızıyla Türkiye’nin en hızlı sağlayıcısı unvanına sahip oldu. Medyan indirme hızının veriler en düşükten en yükseğe sıralandığında ortada yer alan sonuç olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Listenin ikinci sırasında ise 39.80 Mbps indirme hızıyla Turksat Kablo Net yer alıyor. Üçüncü sırada yer alan Turkcell ise kullanıcılarına ortalama 35.30 Mbps indirme hızı sağlıyor.

median internet

Medyan indirme hızına göre en düşük hızı sunan internet sağlayıcısı ise Türk Telekom olarak açıklandı. TurkNet, gecikme süresinde 7 ms ile Türkiye ortalamasından düşük değere sahip. En düşük ikinci gecikme süresine sahip internet sağlayıcısı ise 9 ms Türk Telekom.

Speedtest ekibinin kullanıcılara sunduğu bir diğer veri ise şirketlerin indirme ve yükleme hızlarındaki tutarlılık oranı. TurkNet, minimum 25 Mbps indirme ve 3 Mbps yükleme hızında yüzde 77.2 tutarlılık ile en iyi performansa sahip internet sağlayıcısı seçildi.


Yayınlanan raporda, “Speedtest Intelligence, 49.46 Mbps ortalama indirme hızıyla TurkNet’in 2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye’deki en iyi sağlayıcılar arasında en hızlı sabit geniş bant sağlayıcısı olduğunu ortaya koyuyor.” ifadeleri yer alıyor.

Speedtest verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 181 ülkenin sabit geniş bant internet hızları belli oldu. Böylelikle Türkiye’nin 29.09 ( Mbps) ile 103. sıraya yerleştiği görüldü.

En hızlı ilk 10 ülke

  • 207.61 (Mbps) ile Singapur
  • İkinci sıraya 200.01 (Mbps) ile Şili
  • Üçüncü sıraya ise 189.64 (Mbps) ile Tayland
  • Dördüncü sıraya 181.70 (Mbps) ile Hong Kong
  • Beşinci sıraya 166.11 (Mbps) ile Danimarka
  • Altıncı sıraya 162.74 (Mbps) ile Çin
  • Yedinci sıraya 158.48 (Mbps) ile Makao
  • Sekizinci sıraya 151.81 (Mbps) ile ABD
  • Dokuzuncu sıraya 144.63 (Mbps) ile Lihtenştayn
  • Onuncu sıraya ise 132.33 (Mbps) ile Romanya yerleşti.

Mısır, Özbekistan, Burkina Faso, Kırgızistan, Gabon, Bangladeş gibi ülkeler Türkiye’nin üzerinde yer alıyor.

SpeedTest sıralamalarda neden medyan verileri kullanıyor?


Medyan (median) günlük deneyimin daha iyi bir ölçüsüdür Medyan, tipik kullanıcının deneyimini yakalayan bir ölçüdür. İstatistiksel olarak, medyanın aykırı değerlerden etkilenme olasılığı ortalamadan daha düşüktür.

Sabit geniş bant internet hızında Türkiye kaçıncı sırada?