Vücudu “kandırarak” uyutan yatak geliştirildi!

Mühendisler, insan vücudunu uykuya dalsın diye kandırmak için ısıtma ve soğutma kullanan yeni bir yatak ve yastık sistemi geliştirerek insanların uykusunu iyileştirmenin yeni yollarına ön ayak olabilecek bir ilerleme kaydetti.

uyutan yatak

Vücudu “kandırarak” uyutan yatak geliştirildi!

ABD’nin Austin kentindeki Teksas Üniversitesi’nden (UT Austin) isimlerin de aralarında bulunduğu araştırmacılar, genelde 24 saatlik döngünün parçası olarak geceleri vücut sıcaklıkları düştüğünde insanların yavaş yavaş uykulu bir duruma geçtiğini söyledi.


Yakın zamanda The Journal of Sleep Research akademik dergisinde yayımlanan yeni çalışmada tarif edilen bu yeni yatak, uyku hissini tetiklemek için vücudu uyarıyor ve insanların daha hızlı uykuya dalmasını sağlıyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırma görevlisi Şabab Haghayegh yaptığı açıklamada, “Sıcaklığın gerçektekinden daha yüksek olduğunu düşünsün diye vücudun termostatını kısa süreliğine ayarlamak için iç vücut sıcaklığına duyarlı sensörleri manipüle ederek uykuya dalmaya hazır olmayı kolaylaştırıyoruz” dedi.

Bilim insanlarına göre boyun “insanlar için önemli bir vücut termostatı” olduğundan yatak, ısıtıcı yastıkla vücudun bu kısmındaki deriyi hedef alıyor.

Yatak vücudun merkezi bölgelerini soğuturken boynu, elleri ve ayakları ısıtıyor; bu da vücut ısısını dağıtan kan akışını artırıyor.

Bilim insanları yatağın iki versiyonunu denedi: Biri çekirdek vücut ısısını manipüle etmek için su kullanırken, diğeri hava kullanıyor.


Yatakları 11 denekle test eden araştırmacılar, deneklerden normalden iki saat daha erken yatmalarını, bazı gecelerde yatakların soğuma-ısınma fonksiyonlarını kullanırken diğer gecelerde kullanmamalarını istedi.

Isıtmalı ve soğutmalı-ısıtmalı yataklar, zorlayıcı şekilde daha erken uyuma durumunda bile katılımcıların soğutma-ısıtma işlevini kullanmadıkları gecelere kıyasla yaklaşık yüzde 58 daha hızlı uykuya dalmalarını sağladı.

Bilim insanları, iç vücut sıcaklığının düşürülmesinin uykuya dalmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısalttığını ve uyku kalitesinin büyük miktarda artmasına yol açtığını söyledi.

Çalışmanın bir başka ortak yazarı Kenneth Diller, “Boyun omurgası boyunca hafif ısınmanın, vücut sıcaklığını düşürsün ve uyku başlangıcını hızlandırsın diye ellere ve ayaklara olan kan akışını artırmak için bir sinyal göndermede ne kadar etkili olduğu olağanüstü” dedi.

Dr. Diller, “Yine bu etki, kan basıncının gece süresince biraz düşmesini de sağlayarak kardiyovasküler sistemin günlük aktiviteler sırasında kan akışını sürdürme stresini atlatmasına olanak sağlıyor ki bu, uzun vadeli sağlık için son derece önemli” diye ekledi.


Kaynak: Engineered Mattress Tricks Your Body to Fall Asleep Faster – UT News (utexas.edu)

Yastık seçimi nasıl olmalı? Yanlış yastıklar boyun ağrısı sebebi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.