Danimarka Kraliçesi torunlarının kraliyet unvanını kaldırdı

Kraliyet Sarayı, Danimarka Kraliçesi Margrethe’in en küçük oğlundan olan dört torununun kraliyet unvanlarını kaldırdığını duyurdu.

danimarka kraliçesi

Danimarka Kraliçesi Margrethe, torunlarının kraliyet unvanını kaldırdı. Kraliyet tarafından yapılan açıklamada, “1 Ocak 2023 itibariyle, Majesteleri Prens Joachim’in çocukları yalnızca Monpezat Kontu ve Kontesi unvanlarını kullanabilecekler, önceki unvanları ‘Danimarka Prensi ve Prensesi’ kalkacak” dendi.

Prens Joachim‘in 53 yaşında ve iki evliliğinden Nikolai, Felix, Henrik ve Athena adında yaşları 23 ila 10 arasında değişen dört çocuğu var.


Resmi gerekçe, ‘Kraliçenin en küçük oğlu Prens Joachim’in dört çocuğunun daha normal bir yaşam sürmesine izin vermek ve Avrupa’daki diğer kraliyet ailelerinin monarşilerini zayıflatmaları.’

Saray yaptığı açıklamada, “Majesteleri Kraliçe, dört torununun kendi varlıklarını Kraliyet ile resmi bir bağlılığın gerektirdiği özel hususlar ve yükümlülüklerle sınırlandırılmadan şekillendirebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak istiyor” sözlerine yer verdi.

The Guardian’da yayımlanan habere göre, Danimarka basını Prens Joachim’in eski eşi ve en büyük iki oğlunun annesi Alexandra’nın ‘ şok ‘ yaşadığını, ‘çocukların dışlanmış hissettiklerini ve kimliklerinin neden birden bire ellerinden alındığını anlamadıklarını’ aktardı.

Margrethe torunları

Prens Joachim ve eski eşi Alexandra’nın çocukları 23 yaşındaki Nikolai ve 20 yaşındaki Felix, bir süredir kendi hayat ve kariyer yollarını çizmiş durumda. Her ikisi de modellik yapıyor ve ünlü moda firmalarının tanıtım yüzü olarak biliniyor.

Danimarka basınına göre kararla ilgili geçtiğimiz mayıs ayında bilgilendirildiği belirtilen Prens Joachim’in annesinin kararını kabullendiği söyleniyor.

Kraliçenin 54 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Frederik’ten doğan diğer dört torunu unvanlarını koruyacak, ancak 2016’da alınan bir kararla sadece gelecek kral Prens Christian kraliyet mirasının sahibi olacak.

Ekim 2019’da İsveç Kralı 16’ıncı Carl Gustaf küçük çocuklarından olan torunlarının unvanlarını ellerinden almıştı.


Avrupa monarşisi ‘isteyerek’ ya da ‘zorunlu olarak’ küçülmeye giderken benzer bir hamle yakın zamanda kraliyet tacını giyen Britanya Kralı 3’üncü Charles’dan da bekleniyor.

Camilla: İngiltere’nin yeni Konsort Kraliçesi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.