Epic Games ücretsiz oyun dağıtmaya devam ediyor

Epic Games ücretsiz oyun dağıtmaya devam ediyor. Bu hafta ise 92 TL değerinde iki oyun veriyor. İşte detaylar…

ücretsiz oyun

Epic Games Store uzun bir süredir kullanıcılarına ücretsiz oyun veriyor. Hatta bazen bu yapımlar AAA kalitede olabiliyor. Yani oldukça pahalı oyunları kütüphanenize bedelsiz eklemenize olanak sağlıyor. Bugün de bu haftanın yapımları belli oldu.

92 TL’lik 2 oyun Epic Games Store’da ücretsiz oldu!

Epic Games tarafından bu hafta ücretsiz olarak verilen oyunlardan ilki 33 TL değerindeki ARK: Survival Evolved oldu.


İkincisi ise 59 TL değerindeki Gloomhaven. Mağaza üzerinden yapılan paylaşıma göre bu kampanya 29 Eylül akşamı saat 18.00’a kadar devam edecek. O zamana kadar kütüphanesine ekleyenler ise kalıcı olarak sahip olacak.

Epic Games neden ücretsiz oyun veriyor?

Başlarda Fortnite adındaki yeni bir ücretsiz battle-royale oyununun yapımcısı olarak tanıdığımız Epic Games’i bugün duymayan oyuncu neredeyse yok. Biz onu bir süredir oyun yapımcısından ziyade dijital oyun mağazası olarak duyuyoruz. Bunun nedeni gerçekten kaliteli olabilen oyunları, kullanıcılarına ücretsiz vermesi. Peki Epic Games neden ücretsiz oyun veriyor? Bilmeniz gerekenlerden bahsettik.


Oyunlar sandığınız kadar pahalı değil.

Örneğin 60 dolar olan bir oyunu Epic Games ücretsiz dağıtmak istediğinde kullanıcı başı 60 dolar ödemiyor. Ticaretin her alanında toptan satışta indirim yapılır. Konu bilgisayar oyunları olsa bile toptan satış, şirketin daha az para ödemesini sağlamakta.

Reklamlara para harcamak yerine ücretsiz oyun vererek kendini pazarlıyor

Fortnite reklamları görmüş olabilirsiniz ancak Epic Games, direkt olarak mağazası için reklam vermiyor. Çünkü işin doğrusu her oyun ücretsiz olduğunda haber siteleri ve oyuncu toplulukları bunu yeterince duyuruyor. Şirket reklamlara para harcamak yerine ücretsiz oyun vermek için aldığı lisanslara para harcıyor. Böylece insanların oyunu her oynamak istediğinde açtığı ve bilgisayarında yüklü tuttuğu bir istemci bulunmuş oluyor. Epic Games’ten aldığınız oyunu sadece Epic Games’te oynayabiliyorsunuz ve sadece istemci açılırken karşınıza çıkan reklamlar bile şirkete para kazandırıyor.

Epic Games’i bilgisayarınızda yüklü tutuyorsunuz

Uzun bir teknoloji marketi koridoru düşünün, koridorun sonunda almak istediğiniz telefon var ve sona gidene kadar market size onlarca ürün gösterebilir. Siz hedefe ulaşmaya çalışırken muhtemelen birkaç çeşit aksesuar göreceksiniz. Epic’in stratejisi de bundan pek farklı değil, istediğiniz oyunu oynayabilmek için istemciyi yüklü tutarak aslında platformu aklınıza kazıyorsunuz. Steam’in bugüne kadar ulaşmasını sağlayan bu pazarlama taktiği sayesinde oyunlarınızı tek bir yerde tutmak için Steam’den alışveriş yaptığınızı biliyoruz.


Epic Games, istediğiniz oyunu Steam yerine Epic’ten almanızı sağlamak için zaman zaman indirim kuponları veriyor. Bunun amacı da sizi Epic Games Store’da alışveriş yapmaya alıştırmak. (Kaynak: ShiftDelete.Net)

Oyun oynamak kişilere ne fayda sağlar?