Kraliçe Elizabeth’in cenaze töreninde dünya liderleri makam aracı yerine otobüsle taşınacak

Kraliçe II. Elizabeth’in 96 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenecek cenaze töreninin detayları belli oldu. 19 Eylül’deki cenaze töreninde devlet başkanlarına yalnızca eşleri eşlik edecek. Özel uçak ve helikopter yasak, makam aracı yerine toplu otobüs kullanılacak.

Elizabeth cenaze

İngiltere Kraliçesi Elizabeth için düzenlenecek cenaze töreninde üst düzey protokol kurallarında “alışılmadık uygulamalar” planlanıyor. Liderlerin cenazeye gelirken özel uçak yerine ticari uçak kullanmaları istenen protokolde, devlet ve hükümet başkanlarının topluca otobüsle taşınacağı kaydedildi.

İnternet sitesi Politico’nun haberine göre, geçen hafta 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in 19 Eylül’deki cenaze töreni için İngiltere’nin büyükelçiliklerine İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından hafta sonunda resmi protokolün nasıl yapılacağına dair mesaj gönderildi.


Mesajda, Westminster Abbey Kraliyet Kilisesi’ndeki törenin aşırı kalabalık olacağı, törene katılacak devlet veya hükümet başkanlarının sadece kendilerine ve eşleri gibi yanlarında bulunacak bir kişiye yer ayrılacağı belirtildi.

Törene liderlerin ekiplerinin veya ailelerinden başka kişilerin katılmasının mümkün olmadığı vurgulandı. Liderlerin katılmaması durumunda törene onları temsilen bakan gibi üst düzey bir yetkilinin gidebileceği aktarıldı.

Protokol belgesine göre, tören için Londra’ya gidecek devlet ve hükümet başkanlarından kentteki havaalanlarında protokolün yaratacağı karmaşayı engellemek amacıyla “mümkün olduğunca” kendi özel uçaklarını değil, ticari uçuşları kullanması istenecek.

Heathrow’a özel uçak yasak

Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda özel uçuş düzenlemeleri ve özel uçak parklarının mümkün olmadığı yabancı heyetlere aktarılacak. Mutlaka kendi özel uçaklarını kullanmak isteyen liderler ve heyetlerinden, Londra dışındaki daha az yoğunluk bulunan havalimanlarına inmeleri talep edilecek.

Helikopter de kullanılamayacak

Ayrıca liderlerin helikopter kullanması da mümkün olmayacak. Cenaze öncesinde Londra üzerinde çok fazla uçuş olacağı için Londra merkezine gelişlerde helikopterler kullanılamayacak.

Devlet ve hükümet başkanları topluca otobüsle taşınacak

Liderlerin cenazenin yapılacağı tören yerine giderken de makam araçlarını kullanmamaları gerekecek. Bunun yenine devlet ve hükümet başkanları topluca otobüsle taşınacak.

Otobüsler, sıkı güvenlik önlemleri altında eskortlar eşliğinde Londra’nın batısından törenin yapılacağı Westminister Abbey Kilisesine gidecek. Törenden sonra yine otobüslerle Londra’nın batısına götürülecek liderler, burada kendi makam araçlarına geçebilecek.


İngiltere’nin son yıllarda düzenleyeceği en büyük uluslararası organizasyonda uygulayacağı alışılmadık protokol bazı diplomatların tepkisine neden oldu.

“Biden’ın otobüse bindiğini düşünebiliyor musunuz?”

Adı açıklanmayan bir diplomat, “(ABD Başkanı) Joe Biden’ın otobüse bindiğini düşünebiliyor musunuz?” diyerek tepkisini gösterdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının protokol mesajında cenaze töreni hakkında başka detaylar da yer aldı.

Kral 3. Charles resepsiyon verecek

Buna göre, Kraliçe’nin yerine tahta geçen oğlu Kral 3. Charles, Londra’ya gidecek liderler için Buckingham Sarayı’nda cenaze töreninden önceki akşam resepsiyon verecek.

Liderler, Kraliçe’nin naaşını ziyaret ederek saygılarını sunacak, İngiltere Dışişleri Bakanlığının tarihi Lancaster House yerleşkesinde taziye defterini imzalayacak ve topluca saygı duruşunda bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “programı el verirse” törene katılabileceğini belirtti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün kendisine cenazeye katılıp katılmayacağı sorulduğunda, “Eğer programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum” yanıtını verdi.

Putin katılmıyor

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törene katılmayacak. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Ruslar onun bilgeliğine saygı duyuyordu ancak Putin’in cenazeye katılması gündemde değil” denildi. Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya-Britanya ilişkileri ciddi zarar görse de Putin, Kral Charles’a bir taziye mesajı gönderdi.


Londra Metropolitan Polisi komutanlarından Bon Broadhurst, Kraliçe’nin cenazesinin Britanya tarihinin en büyük güvenlik operasyonunu gerektireceğini söyledi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından değişecek maliyetli şeyler