Kraliçe’nin tacındaki Osmanlı detayı: 166 yıl önce hediye edilmiş

Kraliçe’nin tacındaki Osmanlı detayı: Birleşik Krallık İmparatorluk Devlet Tacı üzerinde yer alan elmas, 166 yıl önce Sultan Abdülmecit tarafından Kraliçe Victoria’ya hediye edilmiş.

Kraliçe'nin tacındaki

Birleşik Krallık’ta 70 yıl boyunca tahtta hüküm süren 96 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü hayatını kaybetti. Kraliçe’nin hayatını kaybetmesiyle 70 yılın ardından Birleşik Krallık’ın yeni hükümdarı da belli oldu.

Kraliçe II. Elizabeth, ölümünden birkaç ay önce kendisinden sonraki yeni hükümdarın Kral’ın oğlu Prens Charles olacağını, gelini Camilla Parker Bowles’un ise yeni Kraliçe olacağını bildirmişti.


Kraliçe’nin ölüm ilanının verilmesiyle birlikte Prens Charles artık Kral III. Charles olarak anılmaya başlandı. Birleşik Krallık’ın yeni kral ve kraliçesi ilerleyen günlerde hazırlanan bir törenle değişen unvanlarına kavuşacak. Camilla Parker Bowles, eşinin Kral unvanını alacağı törende Kraliçe II. Elizabeth’in tacını takacak ve yeni kraliçe olacak.

Kraliçe II. Elizabeth’in tacı ilk olarak annesi Elizabeth Bowes-Lyon için tasarlandı.

Kral VI. George’un 1937’deki taç giyme töreninde eşinin takması için tasarlanan bu taç yıllar sonra kızı Kraliçe olunca onun oldu. İmparatorluk Devlet Tacı (The Imperial State Crown) olarak bilinen bu tacı takma sırası şimdi Camilla Parker Bowles’da.

kraliyet tacı

‘Kuh-i Nur’ (Işık Dağı) elması

II. Elizabeth’in annesi Kraliçe Elizabeth Bowes-Lyon için tasarlanan bu taç, birbirinden farklı 2 bin 868 elmastanve platin parçalardan oluşuyor. Tacın en önemli parçalarından biri‘Kuh-i Nur’ adı verilen 105.6 karat değerinde, 21.6 gram ağırlığında olan dünyanın en büyük elmaslarından biri. Kuh-i Nur yani ‘Işık Dağı’ olarak bilinen elmasın, İngiltere’ye 19’uncu yüzyılın ortalarında Kraliçe Victoria’ya hediye edilmek üzere gönderildiğini biliniyor.


Kuh-i Nur elması

Şaşırtan Osmanlı detayı

İmparatorluk Devlet Tacı’nda bulunan Kuh-i Nur kadar değerli taşlardan biri de Osmanlı Devleti tarafından hediye edildi. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit tarafından Kraliçe Victoria’ya Kırım Savaşı’ndaki desteklerinden dolayı çok değerli bir elmas hediye edildi.

abdülmecit

Kraliyet eserlerini koruyan kurum Royal Collection Trust’ın,Türk elması, 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Kraliçe Victoria’ya Kırım Savaşı sırasında İngilizlerin desteğine şükran ifadesi olarak bir hediyeydi ifadesiyle bu durum doğrulandı.

kraliçe elizabeth
Kraliçe II. Elizabeth

Sultan Abdülmecit tarafından Kraliçe Victoria için gönderilen elmas ve Kuh-i Nur elması aynı taçta bir araya geldi ve bu taç önce Kraliçe Elizabeth Bowes-Lyon’a ondan, Kraliçe II. Elizabeth’e en son Kraliçe II. Elizabeth’ten Camilla Parker Bowles’a geçecek.

kraliçe'nin tacı

Veliaht Prens William’a geçecek

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından tahta geçecek olan Prens Charles son 900 yılda uygulanan geleneklerle Westminster Kilisesi’nde taç giyecek. Prens Charles Anglikan Kilisesi adetlerine göre yapılacak dini törende Canterbury Başpiskoposu yeni Kral Charles’a, yapımı 1661 yılına uzanan kraliyet tacını takacak ve böylece Birleşik Krallık’ın yeni hükümdarı Kral III. Charles olacak.


Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından tahta oturan Prens Charles’ın boşa çıkan Galler Prensi unvanının ise onun büyük oğlu Prens William‘a geçmesi bekleniyor.

Camilla: İngiltere’nin yeni Konsort Kraliçesi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.