MetroPOLL’den dikkat çeken anket: AKP 10 puan farkla birinci parti

Metropoll Araştırma’nın yaptığı milletvekili seçimi anketine göre; kararsızlar dağıtılmadan AKP’nin oy oranı yüzde 28,7, CHP’nin yüzde 20 oldu. Kararsızlar oransal olarak dağıtıldığında ise AKP ile CHP arasındaki bu 8 puanlık fark 10 puana çıkıyor.

anket ekonomik

Meterpoll Araştırma, Türkiye’nin Nabzı anketinin ağustos ayı sonuçlarını açıkladı. “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” diye sorulan anket, 13-17 Ağustos tarihleri arasında, 28 ilde yapıldı. 1717 kişi ile yapılan araştırmada hata payı +/-2,32 olarak açıklandı.

Ankete göre; kararsızlar dağıtılmadan AKP’nin yüzde 28,7; CHP’nin yüzde 20; İyi Parti’nin yüzde 11,9; HDP’nin yüzde 11,5; MHP’nin yüzde 6,1 oranında oy aldığı görüldü.


Kararsızların, protesto oyların ve cevap vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 13,7 oldu.

İşte MetroPOLL’ün paylaştığı anket sonuçları:

Kararsızlar, protesto oylar ve cevapsızlar oransal olarak dağıtıldığında ise partilerin oy dağılımı şöyle oldu:

  • AKP yüzde 33,3
  • CHP yüzde 23,2
  • İyi Parti yüzde 13,7
  • HDP yüzde 13,4
  • DEVA Partisi yüzde 3,1
  • Zafer Partisi yüzde 2,6
  • Saadet Partisi yüzde 1,3
  • Yeniden Refah Partisi yüzde 1.

metropoll anket

Özer Sencar’dan ‘gerçekçi anket’ açıklaması: Herkes dikkate alsın

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, muhalefetin oy oranlarının çoğu ankette yüksek çıkmasıyla ilgili yapılan eleştiriye yanıt verdi. Sencar, “Herkesi gerçekçi olmaya davet ediyoruz” dedi.


MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar, gazeteci İsmail Saymaz’ın muhalefetin ‘erken ve kolay zafer’ eleştirilerine yanıt verdi.

MetroPOLL Araştırma’nın son seçim anketi bugün yayımlandı. AK Parti kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 33,3 oy oranına ulaştı. CHP’nin oyu ise yüzde 23,2 olarak ölçüldü.

Ankete göre AK Parti ve CHP arasında 10 puan fark var ancak bugüne kadar yayımlanan birçok anket şirketinin sonuçlarına göre bu oran yüzde 15’lere kadar çıkabiliyor.

Gazeteci İsmail Saymaz da anket şirketlerinin bu sonuçlarını eleştirenlerden biri. MetroPOLL’un bugünkü sonuçlarını Twitter’dan paylaşan Saymaz, “AK Parti en yakın rakibinin dokuz puan önünde görünüyor. Erken ve kolay zafer hissiyle ayakları yerden kesilen muhalifler bu tabloya iyi baksın” dedi.


Özer Sencar, İsmail Saymaz’ın bu paylaşımını alıntılayarak şu açıklamalarda bulundu: “Evet, herkesi gerçekçi olmaya davet ediyoruz. Rakamlarla oynayarak seçmen tercihlerinin değişmeyeceği gerçeğini herkes dikkate alsın.”

ORC anketi: AKP üçüncü parti olabilir, artık erime 81 ile yayılmış vaziyette || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.