Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı iddiaları gündemde!

Bir grup bilgisayar korsanının, bir dizi firma ve kurumundan Türkiye’deki hemen herkesin telefon numarası ve açık adres bilgilerine ulaştığı iddia edildi. Ünlü isimlere Whatsapp mesajları gitmeye başladı. Bu, Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı olabileceği belirtiliyor.

veri sızıntısı

Ülkemizde özellikle son yıllarda görülmeye başlanan geniş çaplı bilgisayar korsanı olaylarına bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz yıl Yemeksepeti’ni hackleyerek 30 milyon kişinin verilerini açığa çıkaran bilgisayar korsanının bazı ünlü isimlere ulaştığı iddia edildi.

Webtekno’da yer alan habere göre, teknoloji haber editörleri Mesut Çevik ve Recep Baltaş’ın yaptığı son duyuruya göre Türkiye’nin tarihindeki en büyük veri sızıntılarından biri kapıda olabilir. Recep Baltaş’ın Twitter’dan yaptığı paylaşıma göre saldırganlar; aktörler, şarkıcılar, futbolcular, siyasi şahsiyetler gibi pek çok ünlü isim de dahil olmak üzere her Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin ellerinde bulunduğunu iddia ediyorlar.


Recep Baltaş ve Mesut gelen ilk bilgilere göre bilgisayar korsanlarının elinde Türkiye’deki herkesin güncel telefon numaraları, açık adresleri gibi kişisel bilgiler bulunuyor.


Ayrıca Mesut Çevik’e ulaşan Bilgisayar korsanlarının paylaştığı veriler içinde Türkiye’nin önce gelen iş insanlarının bilgisi yer alıyor. Bilgisayar korsanı, bu bilgilerin WhatsApp görüntüleri olduğunu iddia ediyor. Paylaşılan bilgilerdeki WhatsApp profillerinin fotoğrafları tutmuyor.

Açık adres bilgileri dahil olmak üzere Türkiye’deki herkesin kişisel bilgilerinin ellerinde olduğunu iddia eden saldırgan bilgisayar korsanları, Mesut Çevik’in paylaşımına göre kendisine WhatsApp üzerinden ulaşarak “malum sitenin” verilerinin ellerinde olduğunu ve bu verileri yayacakları iddiasında bulundu. Çevik, Twitter’dan yaptığı paylaşımda bir oto kiralama şirketinin veri sızıntısı sonucu mağdur olanların kendisine ulaşmaya başladığını da açıkladı.


https://twitter.com/jahreindota/status/1574106163825745920?s=20&t=Ug7PjzW3E15RWd68AZnICw

Onedio‘nun haberine göre bilgisayar korsanı bir forumda konuyla ilgili bir başlık açarak “Türkiye’nin en büyük veri sızıntısını” yapacağını söyledi. Ayrıca metinde şu başlıklar dikkatleri çekti:

 • Hacker, verileri satışa çıkarmamak ve paylaşmamak için Yemeksepeti’nden 15 Bitcoin istedi fakat anlaşmaya varılamadı. Hacker, bu nedenle verileri satışa çıkarmaya karar verdi.
 • Hacker, toplam sayı 500 bine ulaşana kadar her hafta 50 bin kişinin bilgilerini herkese açık bir şekilde paylaşacak (İlk 50 bin kişiye ait olduğu iddia edilen veriler paylaşıldı).
 • Hacker, Koç ailesinden Mehmet Ömer Koç ile iletişime geçmesi halinde bunları durdurabileceğini belirtti.
 • Güncel telefon numaralarının büyük çoğunluğunun Teknasyon’dan (GetContact ile bağlantılı), geri kalanının Vodafone ve Turkcell’deki çeşitli kaynaklardan elde edildiği ifade ediliyor.
 • Her bir vatandaşın güncel telefon numarası ve adresi elinde.
 • Türkiye’nin en büyük petrol şirketlerinden birinin hassas dosyaları ve e-mail bağlantıları elinde.
 • Türkiye’nin en ünlü hava yolu şirketinin internet sitesinin kaynak kodları elinde.
 • Bazı Türk siber güvenlik şirketlerinin pentest raporlarına erişimi var.
 • Bazı Türk şirketlerin mevcut ve henüz kapatılmamış güvenlik açıklarını satabilir.
 • Mehmet Ömer Koç’tan önümüzdeki günlerde bir haber almazsa, tüm vatandaşların verilerini tehlikeye atacak ve verileri parça parça satmaya başlayacak. Gerekirse 5 milyon kişinin verilerini herkese açık olarak paylaşacak.
 • Bir kişinin tüm verileri satın alması durumunda parça parça satışı durdurabilir.

Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı