Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı iddiaları gündemde!

Bir grup bilgisayar korsanının, bir dizi firma ve kurumundan Türkiye’deki hemen herkesin telefon numarası ve açık adres bilgilerine ulaştığı iddia edildi. Ünlü isimlere Whatsapp mesajları gitmeye başladı. Bu, Türkiye tarihinin en büyük veri sızıntısı olabileceği belirtiliyor.

veri sızıntısı

Ülkemizde özellikle son yıllarda görülmeye başlanan geniş çaplı bilgisayar korsanı olaylarına bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz yıl Yemeksepeti’ni hackleyerek 30 milyon kişinin verilerini açığa çıkaran bilgisayar korsanının bazı ünlü isimlere ulaştığı iddia edildi.

Webtekno’da yer alan habere göre, teknoloji haber editörleri Mesut Çevik ve Recep Baltaş’ın yaptığı son duyuruya göre Türkiye’nin tarihindeki en büyük veri sızıntılarından biri kapıda olabilir. Recep Baltaş’ın Twitter’dan yaptığı paylaşıma göre saldırganlar; aktörler, şarkıcılar, futbolcular, siyasi şahsiyetler gibi pek çok ünlü isim de dahil olmak üzere her Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin ellerinde bulunduğunu iddia ediyorlar.


Recep Baltaş ve Mesut gelen ilk bilgilere göre bilgisayar korsanlarının elinde Türkiye’deki herkesin güncel telefon numaraları, açık adresleri gibi kişisel bilgiler bulunuyor.

https://twitter.com/buckberi/status/1574094641300905985?s=20&t=XPXhln0QKjxb6tlpJsxM4g

Ayrıca Mesut Çevik’e ulaşan Bilgisayar korsanlarının paylaştığı veriler içinde Türkiye’nin önce gelen iş insanlarının bilgisi yer alıyor. Bilgisayar korsanı, bu bilgilerin WhatsApp görüntüleri olduğunu iddia ediyor. Paylaşılan bilgilerdeki WhatsApp profillerinin fotoğrafları tutmuyor.


https://twitter.com/mesutcevik/status/1574096161912168448?s=20&t=K6gAOgRZEt1krAVXdEKJMw

Açık adres bilgileri dahil olmak üzere Türkiye’deki herkesin kişisel bilgilerinin ellerinde olduğunu iddia eden saldırgan bilgisayar korsanları, Mesut Çevik’in paylaşımına göre kendisine WhatsApp üzerinden ulaşarak “malum sitenin” verilerinin ellerinde olduğunu ve bu verileri yayacakları iddiasında bulundu. Çevik, Twitter’dan yaptığı paylaşımda bir oto kiralama şirketinin veri sızıntısı sonucu mağdur olanların kendisine ulaşmaya başladığını da açıkladı.

https://twitter.com/jahreindota/status/1574106163825745920?s=20&t=Ug7PjzW3E15RWd68AZnICw


https://twitter.com/pintipanda/status/1574107182081232897?s=20&t=_Wk3tOY5sa1X6rXLaCOrDQ

Onedio‘nun haberine göre bilgisayar korsanı bir forumda konuyla ilgili bir başlık açarak “Türkiye’nin en büyük veri sızıntısını” yapacağını söyledi. Ayrıca metinde şu başlıklar dikkatleri çekti:

 • Hacker, verileri satışa çıkarmamak ve paylaşmamak için Yemeksepeti’nden 15 Bitcoin istedi fakat anlaşmaya varılamadı. Hacker, bu nedenle verileri satışa çıkarmaya karar verdi.
 • Hacker, toplam sayı 500 bine ulaşana kadar her hafta 50 bin kişinin bilgilerini herkese açık bir şekilde paylaşacak (İlk 50 bin kişiye ait olduğu iddia edilen veriler paylaşıldı).
 • Hacker, Koç ailesinden Mehmet Ömer Koç ile iletişime geçmesi halinde bunları durdurabileceğini belirtti.
 • Güncel telefon numaralarının büyük çoğunluğunun Teknasyon’dan (GetContact ile bağlantılı), geri kalanının Vodafone ve Turkcell’deki çeşitli kaynaklardan elde edildiği ifade ediliyor.
 • Her bir vatandaşın güncel telefon numarası ve adresi elinde.
 • Türkiye’nin en büyük petrol şirketlerinden birinin hassas dosyaları ve e-mail bağlantıları elinde.
 • Türkiye’nin en ünlü hava yolu şirketinin internet sitesinin kaynak kodları elinde.
 • Bazı Türk siber güvenlik şirketlerinin pentest raporlarına erişimi var.
 • Bazı Türk şirketlerin mevcut ve henüz kapatılmamış güvenlik açıklarını satabilir.
 • Mehmet Ömer Koç’tan önümüzdeki günlerde bir haber almazsa, tüm vatandaşların verilerini tehlikeye atacak ve verileri parça parça satmaya başlayacak. Gerekirse 5 milyon kişinin verilerini herkese açık olarak paylaşacak.
 • Bir kişinin tüm verileri satın alması durumunda parça parça satışı durdurabilir.

Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.