Yapay zeka ‘Midjourney’ tarafından oluşturulan resim birinci oldu!

Yapay zeka Midjourney tarafından oluşturulan bir görsel, ABD’de düzenlenen bir yarışmada birincilik elde etti. Sosyal medyada viral olan görüntü, makinelerin sanatçıları yok edebileceği konusunda tartışmalara yol açtı.

Midjourney

Gelecekte hayatımızda önemli bir yer edinmesi beklenen yapay zeka teknolojileri gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde bir yapay zeka, aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu dünya liderlerinin günümüzde nasıl görünebileceğini bizlere göstermişti. Bunun yanı sıra DALL-E isimli sistemin ürettiği eserler de son zamanlarda büyük ilgi topluyordu.

Şimdi ise kelimeler vasıtasıyla görsel üretebilen Midjourney isimli bir yapay zeka tarafından üretilen bir görsel gündem oldu. ABD merkezli oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı Jason Allen, Midjourney yoluyla oluşturduğu görsel ile bir yarışmaya katıldı ve ödül kazandı.


Yapay zeka Midjourney ile oluşturulan resim, birinci oldu

Jason Allen, Midjourney ile oluşturduğu görsel ile ABD’de düzenlenen Colorado Eyalet Sergisi’nin güzel sanatlar yarışmasına katıldı. Yapay zekanın oluşturduğu bu göz alıcı görsel, yarışmada ödül kazanmayı başardı. Uzay Opera Tiyatrosu anlamına gelen ‘Théatre D’opéra Spatial’ ismine sahip eser, bir uzay operasını hayal ediyor ve detaylarıyla büyük dikkat çekiyor. Yapay zeka ve Allen bu görseli; hareketli ve canlı tasarıma sahip, ışığın öne çıktığı Barok tarzına ait bir mekanı, göz alıcı bir manzara ve insan figürleriyle harmanlayarak ortaya çıkarmış.

Allen, görseli tuvale bastırdı ve yarışmaya katılma kararı aldı. İş insanı, Théatre D’opéra Spatial ile ‘dijital sanat’ kategorisinde birincilik elde ettiğini de Discord kanalından yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Medya devi VICE’a konuşan Allen, görselin şekillendirilmesinde kendisinin de payının olduğunu aktardı.


Midjourney’i kullanarak yüzlerce görüntü oluşturup en sonunda üç tanesini seçtiğini ve bu görselde karar kıldığını ekleyen Allen, Photoshop ile üzerinde oynadığını ve kaliteyi artırdığını ifade etti. Ayrıca insan unsurunun görseli seçmesinde önemli bir rol oynadığını da belirtmeden geçmedi. (Kaynak: Webtekno)

Yapay zeka ölümün resmini böyle çizdi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.