Yapay zeka ‘Midjourney’ tarafından oluşturulan resim birinci oldu!

Yapay zeka Midjourney tarafından oluşturulan bir görsel, ABD’de düzenlenen bir yarışmada birincilik elde etti. Sosyal medyada viral olan görüntü, makinelerin sanatçıları yok edebileceği konusunda tartışmalara yol açtı.

Midjourney

Gelecekte hayatımızda önemli bir yer edinmesi beklenen yapay zeka teknolojileri gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde bir yapay zeka, aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu dünya liderlerinin günümüzde nasıl görünebileceğini bizlere göstermişti. Bunun yanı sıra DALL-E isimli sistemin ürettiği eserler de son zamanlarda büyük ilgi topluyordu.

Şimdi ise kelimeler vasıtasıyla görsel üretebilen Midjourney isimli bir yapay zeka tarafından üretilen bir görsel gündem oldu. ABD merkezli oyun şirketi Incarnate Games’in başkanı Jason Allen, Midjourney yoluyla oluşturduğu görsel ile bir yarışmaya katıldı ve ödül kazandı.


Yapay zeka Midjourney ile oluşturulan resim, birinci oldu

Jason Allen, Midjourney ile oluşturduğu görsel ile ABD’de düzenlenen Colorado Eyalet Sergisi’nin güzel sanatlar yarışmasına katıldı. Yapay zekanın oluşturduğu bu göz alıcı görsel, yarışmada ödül kazanmayı başardı. Uzay Opera Tiyatrosu anlamına gelen ‘Théatre D’opéra Spatial’ ismine sahip eser, bir uzay operasını hayal ediyor ve detaylarıyla büyük dikkat çekiyor. Yapay zeka ve Allen bu görseli; hareketli ve canlı tasarıma sahip, ışığın öne çıktığı Barok tarzına ait bir mekanı, göz alıcı bir manzara ve insan figürleriyle harmanlayarak ortaya çıkarmış.

Allen, görseli tuvale bastırdı ve yarışmaya katılma kararı aldı. İş insanı, Théatre D’opéra Spatial ile ‘dijital sanat’ kategorisinde birincilik elde ettiğini de Discord kanalından yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Medya devi VICE’a konuşan Allen, görselin şekillendirilmesinde kendisinin de payının olduğunu aktardı.


Midjourney’i kullanarak yüzlerce görüntü oluşturup en sonunda üç tanesini seçtiğini ve bu görselde karar kıldığını ekleyen Allen, Photoshop ile üzerinde oynadığını ve kaliteyi artırdığını ifade etti. Ayrıca insan unsurunun görseli seçmesinde önemli bir rol oynadığını da belirtmeden geçmedi. (Kaynak: Webtekno)

Yapay zeka ölümün resmini böyle çizdi!