Servisli daireler trend oldu: Eşyalı ve otel konforunda evler

Eşyalı ve otel konforundaki servisli daireler İstanbul’da yeni trend oluyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan servisli daireler bir süredir Türkiye’de de uygulanıyor. Özellikle İstanbul’da potansiyeli keşfeden inşaat firmaları bu alanda yatırımlarını büyütüyor.

servisli daireler

The Global Service Apartment Industry Report 2022- GSAIR verilerine göre küresel olarak 17 bini aşkın bölgede arz edilen servisli daire, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Ağırlıklı olarak şirketlerin, çalışanlarının relokasyonu için tercih ettiği evlere, Rus ve Körfez ülkelerinden gelenler başta olmak üzere yabancılardan talep var. Evlerin aylık kiraları 20 ile 60 lira arasında değişiyor.

Rapora göre, küresel servisli daire ve kurumsal konut arzı şu anda 17 bin 54 lokasyonu kapsıyor.


Operatörlerin yüzde 68’i mevcut konumlarda daha fazla daire açmayı planlıyor. Bu veri, GSAIR’in raporlamaya başlamasından bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor.

Çalışanlar için tercih ediliyor

Şirketlerin yüzde 52’si özellikle çalışanlarının relokasyonu için servisli daire kullanımını arttırdıklarını belirtiyor.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı hem paylaşım ekonomisini desteklemek hem de artan talep doğrultusunda nitelikli mobilyalı residans hizmeti verme isteklerinin arttığını belirtti.


Temmuz ayında ilk projesiyle faaliyete başlayan Ege Yapı 2023 yılında bu sayıyı 3 lokasyonda 500 üniteye çıkaracak. İnanç Kabadayı, “5 yıl içinde de başta Avrupa ve Amerika olmak üzere yurt dışına açılacağız. Şu anda bizim bildiğimiz bir çok inşaat firması otel markaları ile anlaşmalar imzalıyor. Ruslar ve körfez ülkelerinden gelenler başta olmak üzere pek çok ülkeden talep var” dedi.

Evlerin aylık kiraları daire ve lokasyona göre farklılık göstermekle birlikte 20 ile 60 lira arasında değişiyor.

Revirli seçenekler de söz konusu

Sektöre 2011 yılında Fraser Place Anthill ile giren Ant Yapı da bu alanda yatırımlarını büyütüyor.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, revirli seçeneklerinin de olması nedeniyle, özellikle sağlık turizmi için ülkeye gelenlerin bu evlere rağbet ettiğini belirtiyor.


Bu alanda 2+1 ya da 1+1 gibi ev seçeneklerinin olduğunu belirten Mehmet Okay, “Burada her şeyi ev gibi düşünmek gerekiyor. Mutfak araç gereçlerinden, çamaşır araç gereçlerine kadar her şey evler dahilinde sunuluyor. Bunun yanında zaten her şekilde otel hizmetinden de faydalanabiliyorlar. Güvenlik de en büyük tercih nedenlerinden biri” diye konuştu. (Kaynak: Bloomberg)

Konut fiyat artışında dünya birincisiyiz: İstanbul, Ankara, İzmir, Miami’yi solladı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.