Zombi güvercin salgını: Kanatları var ama uçamıyorlar!

Zooloji uzmanları, viral bir hastalığın İngiltere’deki güvercinleri zombi benzeri yaratıklara dönüştürdüğünü, boyunlarının bükülmesine ve daireler çizerek yürümelerine neden olduğunu söyledi.

Zombi güvercin

Zombi güvercin salgını: Kanatları var ama uçamıyorlar!

Jersey Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği (JSPCA), boyunları bükülmüş güvercinlerin fotoğraflarıyla birlikte bir uyarı paylaştı. Jersey’de bulunan hayvan kurtarma servisi, “Son birkaç haftadır JSPCA Hayvan Barınağına gelen uçamayan güvercinlerin sayısında bir artış oldu, bunların çoğu boyun bükülmesi, daire çizme veya ayakta duramama gibi nörolojik belirtiler gösteriyor” dedi.


Sözkonusu hastalığın, “güvercinleri, kumruları ve kümes hayvanlarını etkileyebilen, her zaman ölümcül olabilen viral bir hastalık” olarak tanımlanan güvercin paramiksovirüsü gibi göründüğü belirtildi.

Ötenazi yapılıyor

JSPCA, hastalıktan etkilenen kuşların genellikle zayıf olduğunu ve dışkılarının yeşil olduğunu belirtti. “Bazen dengelerini sağlayamamaktan ya da iyi uçamamaktan kaynaklanan yaralanmaları da olabiliyor” diyen JSPCA, hayatta kalan kuşların hastalığı diğerlerine bulaştırmasını önlemek için “ötenazi” yapıldığını da sözlerine ekledi.

Grup, “Virüs daha yağışlı ve soğuk aylarda daha uzun süre hayatta kalabiliyor, bu da yılın bu zamanında vakaların daha yaygın olması anlamına geliyor” dedi. The Sun’ın haberine göre, kuş bakıcılarına belirtilere dikkat etmeleri tavsiye edildi.

İnsanlarda konjonktivite neden oluyor

Bird Exotics Veterinary, The Sun’a yaptığı açıklamada, “Virüs tedaviye yanıt vermiyor, ancak bir veteriner tarafından destekleyici bakım hastalığın şiddetini azaltabiliyor ve hayatta kalma şansını artırabiliyor” dedi.


İnsanlar sözkonusu hastalığa yakalanmasa da enfekte kuşlara bakan kişilerin konjonktivite yakalanma ihtimali bulunuyor.

Konjonktivit nedir?