Zuckerberg’in serveti eridi: Metaverse projesi sona eriyor!

Geçtiğimiz yıl Facebook Connect 2021’de metaverse dünyasını tanıtan Zuckerberg’in şirketi, ismini de Facebook’tan Meta’ya çevirdi. Ancak, şirket yaz sonu açıklanan mali bilançosuna göre son yılların en düşük seviyesini gördü.

zuckerberg metaverse

Meta şirketinin sahibi olan Mark Zuckerberg yeni açıklamalarında Metaverse’nin maddi bir getirisinin olmadığını kabul etti. Zuckerberg artık Messenger ve WhatsApp’a yönelinmesi gerektiğini savundu.

Metaverse yatırımcıları projeye olan inançlarını kaybetti!

shiftdelete.net‘ten Ramazan Erdinç’in haberine göre şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse projesine verdiği önem Meta’da büyük kayıplara neden oldu.


Şirket, çıkış yolları arıyor. Metaverse yatırımcıları da projeye olan inançlarını kaybetmiş durumda. Şirket, yaz döneminde yaklaşık dörtte bir oranında değer kaybı yaşadı. Zuckerberg, çalışanlarına şu sözlerle seslendi:

“Metaverse gibi uzun vadeli fırsatlar hakkında çok konuşuyoruz, ancak gerçek şu ki, ticari mesajlaşma muhtemelen işimizin bir sonraki büyük ayağı olacak. WhatsApp ve Messenger’dan daha fazla para kazanmak için çalışacağız.”

WhatsApp’ta reklam veya ücretli abonelik katmanı uygulanabilir

Meta’nın WhatsApp ve Messenger platformlarından nasıl para kazanacağına ilişkin net bir bilgi verilmedi. Ancak önemli kaynaklar şirketin reklam yöntemine gideceğini belirtiyor. Ayrıca, WhatsApp’ta ücretli abonelik katmanı da uygulanabilir.


Zuckerberg, bu yıla 125 milyar dolarlık kişisel servetiyle başlarken, Meta veri tabanına yapılan büyük yatırımlar ve kullanıcılardaki düşüş nedeniyle Meta’nın net gelirinin düşmesinin ardından servetinin yarısından fazlasını kaybetti.

Twitter’da işler sarpa sardı: Ağda yavaşlık arttı!