Beklenen yoğun kar yağışı başlıyor!

İstanbul dahil 10 kent için yarın itibariyle sarı kodlu uyarı verildi. Meteoroloji Marmara Bölgesi’ni uyardı. Kar yağışı ve karla karışık yağmur bekleniyor. Hava sıcaklıklarının 6 ila 12 derece azalacağı öngörülüyor. İşte Meteoroloji’den son tahminler:

kar yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre bugün Türkiye’nin, kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde 6-12 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesiyle birlikte karla karışık yağmur bekleniyor. Rüzgârın ise yarın ve salı günü Marmara ve Ege’nin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor.

Yapılan en son değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, ile Tekirdağ, Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Ardahan ve Erzincan çevreleri, Çanakkale ve Kırklareli’nin doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.


Yağışların genellikle yağmur ve sağanak Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Trakya’nın yüksek kesimleri, Bursa, Bilecik ve Kütahya’nın yüksekleri, Ardahan ve Erzincan çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyı kesimleri ve Sinop çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde ülkemizin iç kesimlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

Nerede kar yağacak?

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, NTV canlı yayınında bazı şehir merkezlerinin kar etkisinde kalacağını belirtti:

İstanbul’da soğuk bir hava var, fırtına da var. Poyraz Marmara’da etkili oluyor. Ege bölgesinde İzmir, Bodrum tarafında da rüzgarın hızı 70-80 kilometreye kadar çıkıyor. Hissedilen sıcaklık neredeyse 9 derece olacak İzmir’de.

İlerleyen saatlerde Kastamonu’da, Tokat, Amasya, Samsun ve Ordu’da rakımı 900’ün üzerinde olan yerlerde yoğun kar olacak. Orada birçok ilçenin rakımı 900’ün üzerinde.


Bolu Dağı’nda kar yağışı

Bolu Dağı’na kısa süreli kar yağar, Karadeniz’de birçok yere sulu kar yağar. Akşam saatlerinden sonra Sivas merkezde kar başlar. Kayseri, Konya merkezde de gece yarısı ve yarın kar yağışı var. İstanbul yarın yağışsız ama soğuk ve rüzgarlı.

Orta ve Doğu Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyıları ve Sinop çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Marmara ve Ege için kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın Marmara ve Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına(40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji’den 10 kent için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından 10 il için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji; Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa ve Tekirdağ için uyarıda bulundu.

SARI KODLU UYARI NEDİR?


Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Resimlerde ne görüyorsunuz? Yüzde 99 doğru çıkan kişilik testleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.