Süper bakteri uyarısı: Tehlikeli derecede güçlendiler!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), süper bakteri konusunda yaptığı açıklamada; antibiyotiklere dirençli bakterilerin tehlikeli derecede güçlendiği uyarısı yaptı. Kan zehirlenmesine de yol açan ve “hastane mikrobu” olarak da bilinen bazı bakterilerin, pandeminin ilk yılında yarı yarıya güçlendiği belirtiliyor. Peki, süper bakteri nedir, bulaşıcı mı?

süper bakteri

Dünya Sağlık örgütü, pandemi döneminde kan zehirlenmesine yol açan “süper bakterilerin” tehlikeli derecede güçlendiği uyarısı yaptı.

Uzmanlar 2020 yılı boyunca 87 ülkeden toplanan verileri inceledi. Hastane mikrobu olarak da bilinen, kan enfeksiyonlarına yol açan Klebsiella ve acinetobakter gibi bakterilerin ilaç direncinin yüzde 50 oranında arttığı tespit edildi.


süper bakteriler

Örgüt yetkilileri, pandeminin ilk yılında ortaya çıkan tablonun hayli endişe verici olduğu uyarısında bulundu.

Özellikle yoğun bakımdaki hastalarda ciddi komplikasyonlara hatta ölüme yol açabilen bu bakterilerin, en güçlü antibiyotiklerle bile zorlukla yok edilebildiği ifade ediliyor.

GLASS raporu

Küresel Antimikrobiyal Direnç ve Kullanım İzleme Sistemi (GLASS) raporu ilk kez ulusal test kapsamı bağlamında antimikrobiyal direnç (AMR) oranları, 2017’den bu yana AMR eğilimleri ve 27 ülkede insanlarda antimikrobiyal tüketimine ilişkin veriler için analizler sağlıyor. GLASS, altı yıl içinde dünya nüfusunun %72’sini oluşturan 127 ülkeden katılım sağladı. Rapor, veri çıkarmayı ve grafikleri kolaylaştırmak için yenilikçi bir etkileşimli dijital format içeriyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımı bakterilere direnç kazandırıyor

hastane mikrobu

Gereksiz antibiyotik kullanımının, bakterilerin direnç kazanmasını hızlandırdığı ifade ediliyor.

Bilim insanları antibiyotiğe dirençli bakterilerin güçlenmesi ile gelecekte en basit enfeksiyonların bile ölümcül hale gelebileceği uyarısında bulunuyor.


Küresel ısınma ile birlikte kutup buzlarının içinde binlerce yıldır donmuş halde bulunan mikropların da yayılabileceği belirtilirken, dirençli bakteri krizinin daha da ciddileşmesinden endişe ediliyor.

Süper bakteri nedir?

Stafilokokkus epidermidis

Süper bakteri bir diğer adıyla Stafilokokkus epidermidis olarak da biliniyor.

Avustralyalı bilim insanlarının keşfettiği bu baltgenelde insan derisinde bulunuyor.

Ancak araştırmacılar bu bakterinin hastanelerde mutasyona uğrayarak bilinen tüm antibiyotiklere karşı dirençli hale geldiğini ortaya çıkardı.

Bakterinin bazı türlerinin Avrupa’da da olduğu ortaya çıktı.

Süper bakteri olarak da anılan bakterinin genellikle insanlar için bir zararı olmadığı belirtiliyor. Ancak bazı insanlarda enfeksiyona neden olabiliyor.Kaynak: Global antimicrobial resistance and use surveillance system (‎GLASS)‎ report: 2022 (who.int)

Bağışıklık sisteminizi 7 soruda test edin!