Yirmi yaş dişleri nedir? Yirmilik dişler nasıl çekilir?

20 yaş dişi nedir? Yirmi yaş dişleri nasıl çekilir? Yirmilik diş sorunları sadece gençlerde mi görülür, yoksa ileri yaşlarda da görülebilir mi?

Yirmi yaş dişleri

Yirmi yaş dişleri nedir? Pek çoğumuzun olumsuz deneyimler yaşadığı ve bu yüzden detaylarını merak ettiğimiz 20lik dişlerin hangi durumlarda tedavi edilmesi gerektiğini veya neden çekilmesi gerektiğini Estetik ve Fonksiyonel Diş Hekimliği konusunda uzman Dt. Nazan Nur Arık şöyle açıklıyor;

Ağızda birinci büyük azı ve ikinci büyük azı dişinin peşisıra üçüncü bir azı dişini görüyorsak bu yirmi yaş dişimizdir. Toplumumuzda, yirmi yaş dişleri genellikle 18-27 yaş arasında görülür ve bu yaşlarda problem yarattığı gözlemlenir. Yine bir literatür bilgisi olarak,Türk toplumunda yirmi yaş dişlerinin çıkarken bazı sorunlara yol açtığı belirtilmektedir. Genellikle bu dişler sağlam çıksa bile, bulunduğu bölge bakımından rahatlıkla fırçalanamaması ve dişi ipi kullanımınına pek uygun olmaması zamanla bazı problemli durumlar yaratabilir.


Yirmilik diş problemleri sadece gençlerde mi görülür?

Yirmilik diş problemleri hakkında merak edilen çok şey var. Bunlardan biri, belli bir yaşa gelince birden bire problemli bir şekilde ortaya çıkılıyor olduğu yönünde. Kimi zaman zor, kimi zaman da oldukça zahmetsiz geçen bu sürecin ayrıntılarını yine Dt. Nazan Nur Arık’a sorduk.

En problemli yaşın dişin çıkmaya çalıştığı 18-27 yaş aralığı olduğunu söylemiştik. Peki neden bu yaşlar? Bu rahatsızlık sadece belli bir yaş aralığını mı etkiler? Hayır. Aslında bir diş sorun çıkaracağı zaman size önceden sinyal verir. Neden? Çünkü perikoronitis dediğimiz bir durum var.


Genellikle bu dişler doğal olarak çıkmaya çalışırlar ancak tam olarak çıkamadıkları durumlarda veya çıksa bile arka diş etiyle bağlantılarının tam olarak kopmadığı durumlarda, diş etinde yoğun bir iltihaplanma ile karşılaşabiliyoruz ve bu durumda hastalar çok ağrılı perikoronitis durumlarıyla bize başvurabliyor. Bu şekilde gelişen süreçlerde hastalarımıza muayene sonrası bu dişlerin çekimine endikasyon koyuyoruz. Tabii hemen değil, bunun da bir süreci var.”

Yirmilik diş çekimleri nasıl yapılır ve süreçleri nasıl ilerler?

Yirmilik dişler her zaman zorlu bir operasyon gerektirmediği gibi kimi zaman da dikkat ve zaman isteyen süreçler gerektirebiliyor. Pek çok farklı duruma göre izlenen yollar konusunda Dt Nazan Nur Arık bizleri aydınlattı.

Eğer yirmi yaş dişi gömülü ise ve çevresinden kemik kaldırmak suretiyle çekilmesi gerekiyorsa cerrahi işlem yapılması gerekebiliyor. Diş, sadece diş etinde gömülü ise ve kemiğin çıkarılmasına gerek yoksa diş etinde küçük bir kesi yaparak çekimi gerçekleştirebiliyoruz.


Eğer diş herhangi bir şekilde gömülü değilse diş hekimleri yirmilik dişinizi kolayca çekebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu tip diş çekimi ve her cerrahi işlem, her diş çekimi komplike bir işlemdir. Özellikle alt çene kemiklerinde bu durum dişlerin kırılmasına neden olabilir. Ancak bu da çok büyük bir sorun değildir, uzman diş hekimlerinin kolaylıkla çözebileceği bir durumdur.

20 yaş dişleri çekilmeli mi? Ağrı varsa ne yapmalı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.