Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’ Yapay Zeka

Bill Gates, Web3, kripto ve metaverse’e dair umutları söndürerek geleceğin bu teknolojilerde değil başka yerde olduğunu iddia etti.

yapay zeka

Microsoft’un kurucu ortaklarından milyarder iş adamı ve yatırımcı Bill Gates, geleceğin teknolojilerinin ne Web3’te ne de kriptoda ne de metaverse’te olduğunu söylüyor.

Borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Bill Gates’in açıklamaları Web3 ve kripto yatırımcılarını üzeceğe benziyor. Çünkü Gates’e göre geleceğin teknolojileri ne Web3 ne de kripto olacak.


Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’: Yapay Zeka

U Today‘den Alex Dovbnya’nın haberine göre, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Reddit‘te yakın zamanda gerçekleştirilen bir soru-cevap oturumunda, Web3 ve kriptoya mesafeli yaklaştığını söyleyerek bu teknolojilerin bir sonraki ‘büyük şey’ olmasını bekleyenlerin umutlarını söndürdü.

İnternet gibi devasa bir teknoloji kayması yaşanır mı?

Bir kullanıcının bugün ‘internet gibi devasa bir teknoloji kayması’ yaşanıp yaşanmadığı sorusuna yanıt veren Gates, asıl ‘büyük şey’in ‘yapay zeka’ (Artificial Intelligence – AI) olduğunu söyledi.

Bu, Microsoft’un bu alana milyarlarca dolar yatırım yapmasıyla da tasdikleniyor. Aynı zamanda Gates, Web3 ve metaverse gibi teknoloji trendleri üzerine çok fazla bahis yapılmamasını tavsiye ediyor.


Soru cevap etkinliğinde bir kullanıcının Gates’in 2000’lerin başında söylediği ve insanların internetin beş yıl sonra ne olacağını olduğundan fazla tahmin edip on yıl sonra potansiyelini hafife aldıklarıyla ilgili ünlü sözünü hatırlatması da Gates’in ‘dot-com balonu’ başta olmak üzere birçok öngörüsünde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Büyük aptal teorisi

Gates’in geçmişte kripto karşıtı yorumları olduğu düşünülürse, bugünkü yorumlarını sürpriz olarak değerlendirmemek gerekiyor. Gates, Haziran ayında yaptığı açıklamada, ‘takas edilemez token‘ların (Non-Fungible Token – NFT) ‘Büyük Aptal Teorisi’ne (Greater Fool Theory) dayandığını ifade etmişti.

Finans dünyasında büyük aptal kuramı ya da teorisi, daha sonra daha yüksek bir fiyata satılabilmeleri durumunda, fiyatları içsel değerini büyük ölçüde aşan aşırı değerli varlıkları satın alarak para kazanılabileceğini öne süren kuram olarak kabul ediliyor.


2018 yılında ise Gates, yapabilseydi en büyük kripto para birimi olan Bitcoin‘i açığa satacağını söylemişti. Daha sonra bir şekilde tarafsız bir görüş benimseyerek duruşunu yumuşatsa da Gates, aşırı enerji kullanımı nedeniyle Bitcoin’i eleştiriyor.

Yapay zeka artık size kitap okuyabilecek