Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’ Yapay Zeka

Bill Gates, Web3, kripto ve metaverse’e dair umutları söndürerek geleceğin bu teknolojilerde değil başka yerde olduğunu iddia etti.

yapay zeka

Microsoft’un kurucu ortaklarından milyarder iş adamı ve yatırımcı Bill Gates, geleceğin teknolojilerinin ne Web3’te ne de kriptoda ne de metaverse’te olduğunu söylüyor.

Borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Bill Gates’in açıklamaları Web3 ve kripto yatırımcılarını üzeceğe benziyor. Çünkü Gates’e göre geleceğin teknolojileri ne Web3 ne de kripto olacak.


Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’: Yapay Zeka

U Today‘den Alex Dovbnya’nın haberine göre, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Reddit‘te yakın zamanda gerçekleştirilen bir soru-cevap oturumunda, Web3 ve kriptoya mesafeli yaklaştığını söyleyerek bu teknolojilerin bir sonraki ‘büyük şey’ olmasını bekleyenlerin umutlarını söndürdü.

İnternet gibi devasa bir teknoloji kayması yaşanır mı?

Bir kullanıcının bugün ‘internet gibi devasa bir teknoloji kayması’ yaşanıp yaşanmadığı sorusuna yanıt veren Gates, asıl ‘büyük şey’in ‘yapay zeka’ (Artificial Intelligence – AI) olduğunu söyledi.

Bu, Microsoft’un bu alana milyarlarca dolar yatırım yapmasıyla da tasdikleniyor. Aynı zamanda Gates, Web3 ve metaverse gibi teknoloji trendleri üzerine çok fazla bahis yapılmamasını tavsiye ediyor.


Soru cevap etkinliğinde bir kullanıcının Gates’in 2000’lerin başında söylediği ve insanların internetin beş yıl sonra ne olacağını olduğundan fazla tahmin edip on yıl sonra potansiyelini hafife aldıklarıyla ilgili ünlü sözünü hatırlatması da Gates’in ‘dot-com balonu’ başta olmak üzere birçok öngörüsünde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Büyük aptal teorisi

Gates’in geçmişte kripto karşıtı yorumları olduğu düşünülürse, bugünkü yorumlarını sürpriz olarak değerlendirmemek gerekiyor. Gates, Haziran ayında yaptığı açıklamada, ‘takas edilemez token‘ların (Non-Fungible Token – NFT) ‘Büyük Aptal Teorisi’ne (Greater Fool Theory) dayandığını ifade etmişti.

Finans dünyasında büyük aptal kuramı ya da teorisi, daha sonra daha yüksek bir fiyata satılabilmeleri durumunda, fiyatları içsel değerini büyük ölçüde aşan aşırı değerli varlıkları satın alarak para kazanılabileceğini öne süren kuram olarak kabul ediliyor.


2018 yılında ise Gates, yapabilseydi en büyük kripto para birimi olan Bitcoin‘i açığa satacağını söylemişti. Daha sonra bir şekilde tarafsız bir görüş benimseyerek duruşunu yumuşatsa da Gates, aşırı enerji kullanımı nedeniyle Bitcoin’i eleştiriyor.

Yapay zeka artık size kitap okuyabilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.