Boston Dynamics, Atlas robotun yeni yeteneklerini paylaştı

Amerikan mühendislik ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in en başarılı robotu olan Atlas, yeni muazzam yeteneklerini sergiledi.

atlas robot

video iconVideo aşağıda – Boston Dynamics’in insansı Robotu Atlas, yaklaşık 10 yıldır geliştiriliyor ve sürekli bir çocuk gibi yeni yetenekler öğreniyor. Videoda Atlas, test amacıyla kurulan bir inşaat iskelesi üzerinde ilerleyerek takım çantasını fırlatıyor, daha sonrasında kutuyu iterek kendine yeni bir yol açıyor ve taklayla sonlandırıyor.

En dinamik insansı robot

Atlas, robotiğin sınırlarını ileriye taşıyan bir Ar-Ge platformudur. Gelişmiş kontrol sistemi ve son teknoloji ürünü donanımı, robota insan seviyesinde çeviklik sergilemek için güç ve denge sağlıyor.


Atlas, dünyanın en kompakt mobil hidrolik sistemlerinden birine sahip. Özel bir batarya, valfler ve kompakt bir hidrolik güç ünitesi, Atlas’ın etkileyici mobilite becerileri için 28 hidrolik mafsalından herhangi birine yüksek güç sağlamasına olanak tanıyor.

Gelişmiş kontrol sistemi, oldukça çeşitli ve çevik hareket kabiliyeti sağlarken; algoritmalar, hareketleri planlamak için tüm vücudu ve çevreyi içeren karmaşık dinamik etkileşimler yoluyla akıl yürütüyor.


İşte robotik biliminde o görüntüler:

Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’ Yapay Zeka


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.