Boston Dynamics, Atlas robotun yeni yeteneklerini paylaştı

Amerikan mühendislik ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in en başarılı robotu olan Atlas, yeni muazzam yeteneklerini sergiledi.

atlas robot

video iconVideo aşağıda – Boston Dynamics’in insansı Robotu Atlas, yaklaşık 10 yıldır geliştiriliyor ve sürekli bir çocuk gibi yeni yetenekler öğreniyor. Videoda Atlas, test amacıyla kurulan bir inşaat iskelesi üzerinde ilerleyerek takım çantasını fırlatıyor, daha sonrasında kutuyu iterek kendine yeni bir yol açıyor ve taklayla sonlandırıyor.

En dinamik insansı robot

Atlas, robotiğin sınırlarını ileriye taşıyan bir Ar-Ge platformudur. Gelişmiş kontrol sistemi ve son teknoloji ürünü donanımı, robota insan seviyesinde çeviklik sergilemek için güç ve denge sağlıyor.


Atlas, dünyanın en kompakt mobil hidrolik sistemlerinden birine sahip. Özel bir batarya, valfler ve kompakt bir hidrolik güç ünitesi, Atlas’ın etkileyici mobilite becerileri için 28 hidrolik mafsalından herhangi birine yüksek güç sağlamasına olanak tanıyor.

Gelişmiş kontrol sistemi, oldukça çeşitli ve çevik hareket kabiliyeti sağlarken; algoritmalar, hareketleri planlamak için tüm vücudu ve çevreyi içeren karmaşık dinamik etkileşimler yoluyla akıl yürütüyor.


İşte robotik biliminde o görüntüler:

Bill Gates’e göre bir sonraki ‘büyük şey’ Yapay Zeka