Soğuk havalarda cildinizi bu önlemlerle koruyun!

Soğuk havalarda olumsuz etkilere maruz kalan cilt bariyeri savunmasız hale geliyor. Kuruyan ve yıpranan cilt ise birçok problemi beraberinde getiriyor. Peki, kış mevsiminde cilt bakımı nasıl olmalı? Yıpranan cilde iyi gelecek öneriler neler? Beslenme düzeni cilt sağlığını etkiler mi? Güzel ve ışıltılı cilde sahip olmanın püf noktaları neler?

Soğuk havalarda cildinizi

Soğuk havalarda cildinizi bu önlemlerle koruyun!

Cilt, yaşamın her anında özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle cilt bariyerinin zayıflaması, cildi savunmasız kılarken birçok problemi de beraberinde getirir. Mevsim geçişlerinde yaşanan hava kirliliği, sert rüzgar, güneş gibi etkenler cildin zarar görmesine sebep olur. Bu gibi sebeplerin önüne geçmek için de cilt bariyerini öncesinde güçlendirmek gerekir. Ancak güzel bir cilde sahip olmak için yalnızca bakım yapmak yeterli değil! Beslenme düzeni de sağlıklı bir cildin olmazsa olmazları arasındadır. Bu yüzden her mevsim cildin ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız, bu önerilere kulak verin!


Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş

Deri altına takviye: Mezoterapi

Cilt gençleştirme, cilt tonlama ve kırışıklık tedavisinin yanı sıra birçok cilt sorununun giderilmesi için uygulanan Mezoterapi, hızlı ve başarılı sonuç veren bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin ihtiyacına göre vitamin, mineral, aminoasit ve enzimlerin cilt altı tabakaya enjekte edilmesi ile uygulanan bu yöntem mevsim geçişlerinde cansız, yıpranmış ve yorgun cilt tiplerinin kaçınılmaz tedavi yöntemi olarak uygulanıyor. Cildi toksinlerinden arındıran ve yapılandırıcı özelliği ile ışıltılı ve nemli bir cilde kavuşmak için etkili bir tedavi şeklidir.

Nemlendiricisiz Asla!

Soğuyan hava ile birlikte yıpranan cilt, dinlenmeye ihtiyaç duyar. Nemlenmemiş bir ciltte tahrişler ve kızarıklıklar meydana gelir. Kuruyan ve yıpranan cildi ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile canlandırmak sağlıklı bir görünümün ilk adımını oluşturur.  Kuruyan cilt elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıkların daha belirgin olmasına neden olur. Cilt tipine uygun nemlendirici seçmek cildin canlanmasına ve sağlıklı görünmesini sağlar.


Güzel Bir Cilt İçin Sağlıklı Beslenin

Cilt güzelliği için yalnızca bakım önerileri değil, tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Kış mevsiminin durağanlığı sebebiyle kimi zaman beslenme rutinimiz de değişiyor. Hareketin kısıtlandığı bu mevsimde yediklerimize her zamankinden daha çok önem vermemiz gerekiyor. Bu yüzden, kış mevsimiyle birlikte C ve E vitamini bakımından zengin nar, havuç, ıspanak gibi besinleri tüketmeye özen gösterirken, sofralarımızdan balığı da eksik etmememiz gerekir. Ayrıca; kafeini azaltmak, bol su tüketmek, sebze ve meyve odaklı beslenmek cildin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Düzenli Uyku Rutini Oluşturun

Düzenli ve sağlıklı bir uyku, cilt sağlığını doğrudan etkiler. Günde 6-8 saatlik uyku cildi dinlendirirken, gözaltı morluklarının ve şişkinliklerinin de önüne geçer. Bu rutini oluşturduğunuzda parlak ve dinamik bir görüntüye sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Günlük Bakım Rutininizi Aksatmayın

Sağlıklı bir cilde kavuşmanın birinci basamağı cildimizin ihtiyacını bilmek ve gerekli bakımı uygulamaktan geçiyor. Ölü cildi temizlemek, nemi artırmak, derinlemesine temizlemek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için maske, peeling gibi uygulamaları belli dönemlerde uygulamak gerekiyor. Deri yaşlanmasının önüne geçmek için yaz-kış mutlaka güneş kremi kullanılması gerekiyor.


Cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmek, cildi temizlemek, nemlendirmek de sağlıklı bir cildin anahtarını oluştururken, su tüketimi ihmal edilmemeli. Günlük bakım rutini içerisinde cildi makyaja hazırlamak, makyaj sonrasında temizlemek, toniklemek ve nemlendirmek sağlıklı bir cildin anahtarını taşıyor. Ayrıca, ciltteki akne izleri, kırışıklık ve mat görünümü azaltmak için haftada 1 ya da 2 kez uygulayacağınız peeling işlemi ile cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Cilt dökülmelerinde bu etkenlere dikkat! Seboreik Dermatit nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.